Постанова від 05.02.2015 по справі 2а/0370/2599/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року Справа № 2а/0370/2599/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області звернулось з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 6800 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13 квітня 2011 року працівниками КМСД Камінь-Каширського РВ УМВС України на підставі направлення на проведення позачергової перевірки від 13 квітня 2011 року Камінь-Каширського РВ УМВС України було проведено перевірку кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з метою виявлення фактів порушень алкогольного законодавства, за результатами якої було складено акт від 13 квітня 2011 року, в якому зазначено, що суб'єктом господарської діяльності порушено вимоги статті 15-3 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» - продаж вина особі, яка не досягла віку 18 років.

На підставі матеріалів перевірки Камінь-Каширського РВ УМВС України у Волинській області від 13.04.2011 року, яким встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, начальником регіонального управління прийнято рішення від 14 липня 2011 року №031061-32 про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

Оскільки відповідачем не було вжито заходів щодо сплати фінансових санкцій, позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість по їх сплаті в сумі 6800,00 грн.

Ухвалою суду від 14.10.2011 року провадження у даній справі зупинено.

Ухвалою суду від 05.02.2015 року провадження у справі поновлено, замінено позивача Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області на Головне управління ДФС у Волинській області.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, адміністративний позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не прибула, хоча, відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду даної справи.

Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З врахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності осіб, які беруть участь у справі та згідно з ухвалою суду від 05.02.2015 року в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що на підставі направлення на проведення позачергової перевірки 13 квітня 2011 року Камінь-Каширського РВ УМВС України працівниками КМСД Камінь-Каширського РВ УМВС України було проведено перевірку кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює торговельну діяльність суб'єкт господарювання ОСОБА_1, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої було складено акт від 13 квітня 2011 року. Перевіркою встановлено факт продажу вина особі, яка не досягла віку 18 років (особу неповнолітньої встановлено на підставі паспорту та з'ясовано, що на момент перевірки остання не досягла 18-річного віку (а.с.15), що є порушенням вимог статті 15-3 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

З матеріалів справи вбачається, що відносно продавця ОСОБА_3 13.04.2011 року було складено протокол ВН №004842 про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, факт продажу вина не заперечується продавцем ОСОБА_3 (а.с.12), яка не попросила надати документ, який засвідчує вік покупця ОСОБА_4, що є порушенням вимог чинного законодавства.

Крім того, письмовими поясненнями покупця ОСОБА_4 підтверджується факт купівлі вина в кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення адміністративною комісією при виконкомі Раків-Ліській сільській раді винесено постанову №1 від 05.05.2011 року, згідно з яким комісія вирішила за вчинене правопорушення на громадянку ОСОБА_3 накласти штраф в розмірі 510 грн. В матеріалах справи відсутні докази оскарження даної постанови.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон 481/95-ВP.

Відповідно до статті 16 Закону України № 481/95-ВP контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України.

Статтею 15-3 Закону України № 481/95-ВP забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Згідно з абзацом 3 статті 15-3 Закону України № 481/95-ВP продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку та згідно пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 854 від 30.07.1996 року «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» у разі виникнення сумніву віку покупця продаж алкогольних напоїв здійснюється за умови пред'явлення документа, що засвідчує особу. 13.04.2011 року у продавця кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_3 не виникло ніякого сумніву на рахунок віку покупця, на вигляд покупцю було біля 25 років.

За порушення норм Закону України № 481/95-ВP щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону України № 481/95-ВP за порушення вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі - 6800 грн.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України № 481/95-ВP визначається Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (далі - Порядок № 790).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Так, на підставі матеріалів перевірки Камінь-Каширського РВ УМВС України у Волинській області від 13.04.2011 року кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», яке знаходиться за адресою: Камінь-Каширський р-н, с. Підцир'я, вул. Ковельська, 135, де здійснює торговельну діяльність суб'єкт господарювання позивач, якими встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, начальником регіонального управління прийнято рішення від 14 липня 2011 року №031061-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень, яке отримане ФОП ОСОБА_1 20.07.2011 року засобами поштового зв'язку (а.с.19).

Рішення про застосування фінансових санкцій від 12.07.2011 року №031060-32 було оскаржене в адміністративному та судовому порядку.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 року у справі №2а/0370/2581/11 у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено повністю.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Як слідує із матеріалів справи, постанова Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 року у справі №2а/0370/2581/11 набрала законної сили 11.12.2014 року.

Таким чином, дії позивача щодо прийняття рішення про застосування фінансових санкцій від 14.07.2011 року №031061-32, яке судом не скасоване та є чинним, винесено згідно вимог чинного.

Разом з тим, розпорядженням начальника Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області №85 від 14.07.2011 року на підставі рішення про застосування фінансових санкцій №031061-32 від 14.07.2011 року анульовано дію ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АГ №289367 з 14.07.2011 року (а.с.16).

Відповідно до частин першої та третьої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини; обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Отже, оскільки правомірність застосування фінансових санкцій відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 встановлена постановою Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2011 року у справі №2а/0370/2581/11, яка набрала законної сили 11.12.2014 року, а тому дані обставини не потребують доказуванню при розгляді цієї справи.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Докази, надані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в адміністративному позові, та були спростовані доводами відповідача, які знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та в матеріалах справи.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій по прийняттю рішення від 14.07.2011 року №031061-32 про застосування фінансових санкцій в сумі 6800 грн.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій від 14.07.2011 року №031061-32 є законним, обґрунтованим та прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства.

Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною третьою статті 160, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 02.06.2003, № 790, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України фінансові санкції в розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О.А.Лозовський