"22" січня 2015 р. м.Київ К/800/14281/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2011 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про перерахунок пенсії, -
У липні 2011 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, в якому просила визнати протиправною відмову відповідача провести перерахунок пенсії, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати перерахувати додаткову пенсію відповідно до ст.ст.51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат; зобов'язати здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як постраждалому від наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити виплату недоплаченої додаткової пенсії починаючи з 01 січня 2011 року; зобов'язати перерахувати додаткову пенсії враховуючи ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково; визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області у зв'язку з відмовою у проведенні перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_2; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу з урахуванням вимог ч.4 ст.54 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 15 січня 2011 року по 23 липня 2011 року за рахунок Державного бюджету України, а в межах виплати суми додаткової пенсії за один місяць - виконання постанови здійснити негайно; в іншій частині вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Рішення суду першої інстанції мотивоване безпідставністю відмови відповідача щодо здійснення нарахування позивачу додаткової пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. При цьому строк перерахунку та виплати пенсії обмежений судом 23 липня 2007 року - датою набрання чинності постановою КМУ від 06 липня 2011 року №742.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року задоволено частково апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області; постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2011 року змінено та викладено резолютивну частину в наступній редакції: «Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії, задоволено частково. Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, у зв'язку з відмовою у проведенні перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_2 неправомірною. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 з урахуванням вимог ч.4 ст.54 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 15 січня 2011 року за рахунок Державного бюджету. В іншій частині вимог відмовити».
При винесенні рішення суд апеляційної інстанції виходив із необґрунтованості встановлення судом граничного строку захисту права та нарахування пенсії.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення особи серії НОМЕР_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Цюрупинського району з 01 червня 2002 року та отримує пенсію по інвалідності: по 13 грудня 2005 року - ІІІ група інвалідності, з 14 грудня 2005 року по теперішній час - ІІ група інвалідності.
Позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.ст.49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем УПФ в Цюрупінському районі Херсонської області листом від 05 травня 2011 року № 3168/04 в проведенні перерахунку пенсії їй відмовлено.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, особам, віднесеним до категорії 3, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судова колегія погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про неправомірність відмови відповідача у задоволенні заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії.
Згідно ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суди дійшли правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654, від 28 травня 2008 року № 530, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно ст.28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність. Положеннями ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За вказаними обставинами колегія суддів погоджується з висновками суддів першої та апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог щодо визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії позивача та зобов'язання управління Пенсійного фонду здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
При цьому, колегія суддів не може погодитись з висновками суду апеляційної інстанції щодо зміни рішення суду першої інстанції в частині виключення кінцевої дати перерахування та виплати пенсії у встановленому ст.51 Закону № 796-XII розмірі.
Законом України від 14 червня 2011 року №3491-VI Прикінцеві положення Закону України від 28 грудня 2010 року № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік.
Таким чином, оскільки 23 липня 2011 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, має виплачуватися по 23 липня 2007 року, а після цього - у розмірі, передбаченому зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 25 листопада 2014 року у справі № 21-322а14.
Відповідно до ст.226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Згідно ч.2 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Проте, з урахуванням помилкової зміни судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову апеляційного суду, залишивши в силі постанову суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року скасувати, постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2011 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді