22 січня 2015 року м.Київ К/800/15137/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Дочірнього підприємства «Житло» Орендного підприємства «Броварипромжитлобуд» на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Броварської міської ради, третя особа: Дочірнє підприємство «Житло» Орендного підприємства «Броварипромжитлобуд», про визнання протиправним та нечинним рішення,-
У жовтні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Броварської міської ради, третя особа: Дочірнє підприємство «Житло» Орендного підприємства «Броварипромжитлобуд», в якому просив визнати протиправним та нечинним рішення від 14 травня 2013 року №229 «Про погодження тарифів ДП «Житло» на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про порушення відповідачем Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, затвердженого наказом Мінрегіону від 30 липня 2012 року №390, а саме до споживачів не було доведено інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідних позицій споживачів.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2013 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2.
Рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову мотивовано тим, що процедуру зміни тарифів було розпочато ще у 2010 році, тобто до набрання чинності вказаним Порядком, а затверджені 14 травня 2013 року оскаржуваним рішенням тарифи були доведені завчасно до відома споживачів та відповідно до п.2 діючого на той час Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 20 травня 2009 року №529, тому сам по собі факт недотримання процедури, встановленої Порядком, затвердженим 30 липня 2012 року, може бути підставою для притягнення до відповідальності осіб винних у її порушенні, а не підставою для скасування оскаржуваного рішення, враховуючи відсутність доказів економічної необґрунтованості затверджених цим рішенням тарифів.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року задоволено часткового апеляційну скаргу ОСОБА_2; скасовано постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2013 року; визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року №229 «Про погодження тарифів ДП «Житло» на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»; в решті позову відмовлено.
При винесенні рішення в частині задоволення позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив із порушення ДП «Житло» процедури доведення до відома споживачів інформації про намір здійснити зміну тарифів, Броварська міська рада перед затвердженням тарифів повинна була проконтролювати обставини додержання суб'єктом господарювання вказаної процедури, у зв'язку з чим оскаржуване рішення відповідача про погодження тарифів не є таким, що прийняте у спосіб, передбачений законом.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, Дочірнє підприємство «Житло» Орендного підприємства «Броварипромжитлобуд» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року та залишити в силі постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2013 року.
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що споживачі послуг були проінформовані про зміну тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій ДП «Житло», тарифи є економічно обґрунтованими і розробленими у відповідності до чинного законодавства, підстави для скасування рішення відповідача відсутні.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1
Дочірнє підприємство «Житло» орендного підприємства «Броварипромжитлобуд» є надавачем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Бровари, у тому числі будинків по АДРЕСА_1
Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради від 14 травня 2013 року №229 «Про погодження тарифів ДП «Житло» на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» погоджено ДП «Житло» нові тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, згідно з додатком.
Вважаючи вказане рішення незаконним, позивач звернувся до суду про визнання його протиправним та нечинним.
Відповідно до п.п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, зокрема, на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Статтею 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначений порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (п.1 та 2 ч.1 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») визначає Кабінет Міністрів України.
Частиною 2 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг, які затверджують органи місцевого самоврядування, визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно ч.3 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року №390 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1380/21692) затверджено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», який визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.2.1 Порядку №390 суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Як встановлено п.2.2 Порядку №390, протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами.
Згідно п.2.4 Порядку №390 суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація:
- загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку;
- перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість;
- періодичність та строки надання послуг;
- обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);
- інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом місцевого самоврядування.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них.
Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.
В п.2.6 Порядку №390 зазначено, що способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком. Інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною (п.2.7 Порядку №390).
Як передбачено п.п.2.8, 2.9 Порядку №390, у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання. Зауваження і пропозиції, які отримані органом місцевого самоврядування, надсилаються для розгляду суб'єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб'єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення. Суб'єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб'єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.
У разі врахування зауважень і пропозицій суб'єкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу місцевого самоврядування листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями (п.2.10 Порядку №390).
Згідно п.2.11 Порядку №390 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення, суб'єкт господарювання письмово сповіщає про це орган місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п.2.12, 2.13 Порядку №390 строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим за 14 календарних днів та більшим ніж 20 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги. Суб'єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації обов'язково зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.
Як встановлено п.2.14 Порядку №390, контроль за дотримання суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до п.10 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.
Згідно п.2.15 Порядку №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу місцевого самоврядування протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Спори щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вирішується відповідно до чинного законодавства (п.2.16 Порядку №390).
Як встановлено судом апеляційної інстанції, Дочірнім підприємством «Житло» орендного підприємства «Броварипромжитлобуд» порушено процедуру доведення до відома споживачів інформації про намір здійснити зміну тарифів, доказів розміщення встановленим законом способом інформацію про намір змінити тарифи не надані і у матеріалах справи відсутні; про вказане порушення зазначено і Державною інспекцією України з контролю за цінами у листі від 04 листопада 2013 року.
Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, яким керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Зокрема, відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року №229 «Про погодження тарифів ДП «Житло» на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» вищенаведеним вимогам не відповідає.
Оскільки на органи місцевого самоврядування відповідно до закону покладений контроль за дотриманням суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів, відповідач перед затвердженням тарифів мав проконтролювати обставини доведення до відома споживачів у визначений законом спосіб наміру підвищення тарифів.
З урахуванням вищенаведених обставин колегія суддів вважає правильними рішення суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 14 травня 2013 року №229 «Про погодження тарифів ДП «Житло» на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Дочірнього підприємства «Житло» Орендного підприємства «Броварипромжитлобуд» залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді