"05" лютого 2015 р. Справа № 926/1831/14
За позовом Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області
до Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства
про стягнення збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів - 4970,72 грн.
Суддя Гурин М.О.
За участю представників:
від позивача - Книговський В.О., представник за довіреністю від 21.01.2015 р.
від відповідача - Гончарук В.В., представник за довіреністю від 08.07.2014 р.
від прокуратури - Шановська Ю.М. - прокурор.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецький міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області звернувся з позовом до Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у сумі 4970,72 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор посилається на те, що згідно проведеної працівниками Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства з 14.07.2014 р. по 25.07.2014 р. встановлено, що Глибоцьким ВУЖКГ в період з 16.01.2013 р. по 21.07.2014 р. було скинуто в р. Дерелуй 22367 м3 недостатньо очищених зворотних вод, що призвело до забруднення зазначеного водного об'єкта. Далі прокурор зазначає, що внаслідок порушення відповідачем природоохоронного законодавства державі заподіяно збитки в сумі 4970,72 грн., які відповідач зобов'язаний сплатити.
Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 11.12.2014р., справу до розгляду в судовому засіданні призначено на 23.12.2014 р.
Розгляд справи неодноразово відкладався, востаннє у судовому засіданні 03.02.2015 р. оголошено перерву до 05.02.2015 р.
03.02.2015 р. господарським судом Чернівецької області отримано заяву позивача про зменшення позовних вимог мотивовану частковим погашенням відповідачем збитків, а саме на суму 1000,00 грн. у зв'язку із зазначеним, позивач просить стягнути з відповідача 3970,72 грн.
Станом на день розгляду справи представник позивача та прокурор просили прийняти заяву про зменшення позовних вимог до розгляду, позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.
Ознайомившись із заявою представника позивача про зменшення позовних вимог, суд встановив.
Згідно ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених ст. 5 Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
З огляду на вищевикладене, суд приймає заяву представника позивача про зменшення розміру позовних вимог до розгляду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, встановивши фактичні обставини у справі, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив таке.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Так, 14.07.2014 р. - 25.07.2014 р. Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області, відповідно до наказу №161 від 24.06.2014 р., проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства, про що складено акт. Як встановлено із складеного акта, відділом інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції в Чернівецькій області здійснено контрольний відбір проб води на скидах №1 (зворотних вод) та №2 (промивних вод), про що складено акт відбору проб вод №21-07-13 від 21.07.2014 р. За результатами аналізу протоколу №13 від 25.07.2014 р. вимірювань показників складу та властивостей проб вод, встановлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів, що призвело до забруднення р. Дерелуй притоки р. Прут недостатньо очищеними зворотними водами та є порушенням вимог статті 44 Водного кодексу України.
Одночасно, 25.07.2014 р. Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, видано припис Глибоцькому виробничому управлінню житлово-комунального господарства, яким, крім іншого, зобов'язано відповідача надати до Державної екологічної інспекції довідку про кількість забраної та скинутих зворотних вод в р. Дерелуй Глибоцьким ВУЖКГ.
На виконання вищевказаного припису відповідачем надано позивачу довідку №90 від 05.08.2014 р., в якій вказано, що за період з 16.01.2013 р. по 21.07.2014 р. підприємством скинуто в р. Дерелуй 22367 м3 зворотних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС в тому числі у період 16.01.2013 р. по 22.11.2013 р. скинуто 11993 м3 в р. Дерелуй зворотних вод з перевищенням затверджених нормативів ГДС.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Стаття 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно частини 1, пункту 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Так, позивачем відповідно до вимірювання показників складу та властивостей проб вод на скиді в водний об'єкт, які проводились відділом інструментально-лаборатрного контролю державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України № 767/16783 від 14.08.2009 року, відповідачу 11.08.2014 року підрахована сума збитків, яка становить 4970,72 грн., що підлягає відшкодуванню Глибоцьким ВУЖКГ внаслідок забруднення у період з 16.01.2013 р. по 21.07.2014 р. р. Дерелуй неочищеними зворотними водами.
Заперечення відповідача стосовно позовних вимог суд до уваги не приймає, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, пункту 28 статті 4 Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають для зарахування до спеціальних фондів Державного, та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів.
За таких обставин, позивачем правомірно нараховано відповідачу за порушення природоохоронного законодавства, а саме за недотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин в р. Дерелуй 4970,72 грн.
Згідно заяви позивача про зменшення позовних вимог, борг відповідача по відшкодуванню нанесених збитків становить 3970,72 грн.
Однак, 26.12.2014 р., після порушення провадження у справі, відповідач платіжним дорученням №872 від 26.12.2014 р. частково сплатив суму завданих збитків у розмірі 1470,72 грн.
Згідно п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
З огляду на вищевикладене, провадження у справі в частині стягнення збитків в сумі 1470,72 грн. підлягає припиненню за відсутністю предмета спору між сторонами. В частині стягнення збитків в сумі 2500,00 грн. - позов підлягає задоволенню зважаючи на встановлені судами обставини стосовно наявності протиправної поведінки відповідача, причинного зв'язку між такою поведінкою відповідача та заподіяною державі шкодою.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати слід покласти на відповідача, з вини якого спір доведений до розгляду у судовому порядку.
Керуючись статтями 42, 43, 22, 43, 49, 80, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства - Чернівецька область, смт. Глибока, вул. Центральна 56, код 03357553:
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71 А, код 37978189) збитки у сумі 2500,00 грн., що підлягають стягненню на розрахунковий рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевими бюджетами: р/р 33116331700041, Глибоцьке УК/смт. Глибока, МФО 856135, УДКСУ у Глибоцькому районі, ОКПО 36751529, код платежу 24062100.
- в доход державного бюджету судовий збір у сумі 1827,00 грн., отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.
3. В решті позову - припинити провадження у справі.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
У судовому засіданні 05.02.2015 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане та оформлене відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України 09.02.2015 р.
Суддя М.О. Гурин