ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
31 січня 2015 року № 826/10648/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора Солом'янського району м Києва в інтересах держави в особі
Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних
паперів та фондового ринку
до Приватного акціонерного товариства «АМВ»
про стягнення штрафу в розмірі 17000,00 грн., -
Прокурор Солом'янського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «АМВ», в якому просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства «АМВ» на корить Державного бюджету суму несплаченого штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Позов обґрунтований тим, що у відповідача існує заборгованість зі сплати штрафних санкцій, застосованих до нього постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.05.2014 22 № 537-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. Несплата відповідачем суми накладеного штрафу призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, чим порушуються інтереси держави.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.08.2014 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва за результатами розгляду позову Приватного акціонерного товариства «АМВ» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинною та скасування постанови від 14.05.2014 22 № 537-ЦД-1-Е.
Відповідно до ухвали суду від 12.01.2015 поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 27.01.2015.
Представник прокуратури в судовому засіданні 27.01.2015 позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник позивача до суду не прибув, подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання 27.01.2015 не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, у матеріалах справи містяться заперечення на позов від 30.07.2014, в яких останній просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, у судовому засіданні 27.01.2015 суд ухвалив про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
29.04.2014 позивачем складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 484-ЦД-1-Е (далі - Акт № 484-ЦД-1-Е), яким встановлено ознаки порушення Приватним акціонерним товариством «АМВ» вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження № 2003-ЦД-1-Е від 18.09.2013 про усунення правопорушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 28.10.2013) (далі - Розпорядження № 2003).
Розпорядження виносилось у зв'язку з порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1, глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364, зі змінами та доповненнями, а саме: не розміщення відповідачем регулярної річної інформації за 2012 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua.
Відповідно до Розпорядження № 2003 відповідач зобов'язаний був усунути порушення законодавства про цінні папери у термін до 28.10.2013.
На виконання даного Розпорядження № 2003 відповідачем 29.04.2014 розміщено регулярну річну інформацію за 2012 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua.
За наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів 14.05.2014 позивачем винесено постанову № 537-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (далі - Постанова № 537-ЦД-1-Е), якою за несвоєчасне виконання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на Приватне акціонерне товариство «АМВ» штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовано Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок України" від 23.02.2006 № 3480-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 3480-IV).
Так, згідно статті 40 Закону № 3480-IV регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті (частина 4 статті 40 Закону № 3480-IV).
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття (частина 6 статті 40 Закону № 3480-IV).
У свою чергу склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) врегульовано Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364 (яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин та в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі-Положення № 1591).
Так, згідно пункту 1 глави 7 розділу 5 Положення № 1591 розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється в такі троки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР.
Пунктами 10, 14 статті 8 наведеного Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з пунктом 8 статті 11 вказаного Закону невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем оскаржено постанову № 537-ЦД-1-Е від 14.05.2014 Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2014 у справі № 826/12566/14 відмовлено у задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «АМВ» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку по визнання нечинною постанови від 14.05.2014 № 537-ЦД-1-Е.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014 апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «АМВ» залишено без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Таким чином, правомірність постанови про застосування штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 14.05.2014 № 537-ЦД-1-Е, на підставі якої заявлено позов у даній справі, підтверджено у судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на все вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов Прокурора Солом'янського району м Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «АМВ» (код ЄДРПОУ 02047891) на користь Державного бюджету України суму штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя В.П. Катющенко