"05" лютого 2015 р.справа № 207/4849/14-а (2-а/207/169/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Коршуна А.О.
суддів: Чередниченко В.Є. Панченко О.М.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області
на постанову: Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 19.11.2014р. у справі №207/4849/14-а (2-а/207/169/14)
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області
про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
23.10.2014р. ОСОБА_1 звернулась до Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області (далі - УПФУ в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 3-5/.
Ухвалою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 27.10.2014р. відкрито провадження в адміністративній справі №207/4849/14-а (2-а/207/169/14) за вищезазначеною позовною заявою та справа призначена до судового розгляду /а.с. 1/.
Позивач, посилаючись у позовній заяві на те, що 02.09.2014р. УПФУ в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області відмовило у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені чинним законодавством та при призначенні пенсії державному службовцю не враховуються, про що про що було зазначено у листі вих. №68/Н-04-07 від 02.09.2014р.. Позивач вважає таку відмову відповідача безпідставною, а тому просив суд визнати неправомірними дії відповідача з приводу відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у відповідності зі ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача провести позивачу починаючи з 03.04.2014р. перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку індексацію заробітної плати у сумі 12553,01грн. та матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань у сумі 8971,83грн., на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки, виданої Дніпродзержинським міським центром зайнятості.
Постановою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 19.11.2014р. у справі №207/4849/14-а (2-а/207/169/14) адміністративний позов задоволено, визнано неправомірними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії у складі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати, зобов'язано відповідача врахувати позивачу при розрахунку розміру пенсії у скалді заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати до заявленої довідки Дніпродзержинського міського центру зайнятості №21 від 13.08.2014р. /а.с. 27-29/.
Відповідач - УПФУ в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду, подав апеляційну скаргу /а.с. 33-36/, у якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи не було з'ясовано усі фактичні обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, що призвело до ухвалення судом першої інстанції рішення у даній справі з порушенням норм чинного матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції від 19.11.2014р. у даній справі скасувати та закрити провадження у справі.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що 13.08.2014р. Дніпродзержинським міським центром зайнятості була видана довідка про складові заробітної плати 24 календарні місяці роботи, в якій відображені, зокрема, суми індексації доходів, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з березня 2012р. по лютий 2014р. /а.с. 13/.
19.08.2014р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 14/.
УПФУ в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії не враховуються, про що було зазначено у листі вих. №68/Н-04-07 від 02.09.2014р. /а.с. 15/.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Постановою Верховного Суду України від 31.01.2011р. у справі №21-430а11 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 07.04.2011р. та від 14.07.2011р. з підстави, передбаченої п. 1 ч.1 ст. 237 КАС України, встановлено, що отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що спірні виплати у вигляді повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і яка є об'єктом призначення і перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст.37, 371 Закону України «Про державну службу», тому дії відповідача, щодо неврахування цих сум при обчисленні пенсії суд першої інстанції обґрунтовано визнав неправомірними та прийняв законне рішення про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплат, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки доказів, які були досліджені судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи і незгоди з висновками суду з оцінки обставин у справі, а також помилкового тлумачення заявником апеляційної скарги норм матеріального права і не можуть бути підставою для скасування постанову суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183-2, 196,198,200,205,206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 19.11.2014р. у справі №207/4849/14-а (2-а/207/169/14) - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.О. Коршун
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: О.М. Панченко