03 лютого 2015 рокусправа № 398/9516/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області
на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Олександрійської міської ради та Олександрійського міського голови Цапюка Степана Кириловича про визнання нечинним рішення та визнання дій та бездіяльності протиправними ,-
ОСОБА_1 звернулася з вищевказаним позовом до суду в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Олександрійської міської ради , яка полягає в недотриманні обов'язку оприлюднити проект рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради №781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках»;
- визнати протиправною бездіяльність Олександрійського міського голови, яка полягає в незабезпеченні ним порядку дотримання вимог ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
- визнати протиправною бездіяльність Олександрійського міського голови , яка полягає в неналежній організації роботи апарату виконавчого комітету Олександрійської міської ради щодо дотримання вимог ч.3 ст.15 Закону України « Про доступ до публічної інформації»;
- визнати протиправними дії Олександрійського міського голови , які полягають у внесенні ним на розгляд виконавчого комітету Олександрійської міської ради рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках» із порушенням порядку, встановленого ч.3 ст.15 Закону України « Про доступ до публічної інформації»;
- визнати протиправними дії Олександрійського міського голови , які полягають у підписанні рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради №781 від 4.11.2013 року « Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках», яке було прийняте із порушенням порядку, встановленого ч.3 ст.15 Закону України « Про доступ до публічної інформації»;
- визнати нечинним рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області №781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках».
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідачі в порушення ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не опублікували проект рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області №781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках», що позбавило її можливості вплинути на прийняття зазначеного рішення , що порушує її права як споживача послуг телебачення та інтернету.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10 червня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність виконавчого комітету Олександрійської міської ради, яка полягає в недотриманні обов'язку оприлюднити проект рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради №781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоповерхових житлових будинках». Визнано протиправною бездіяльність Олександрійського міського голови , яка полягає в незабезпеченні ним порядку дотримання вимог ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» при неоприлюдненні проекту рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради №781 від 4.11.2013 року «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоповерхових житлових будинках». В решті позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області подав на неї апеляційну скаргу в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що судом допущено порушення норм матеріального та процесуального права, неповно з'ясовані усі обставини справи. Вказує на те, що оскаржене рішення не впливає на права та обов'язки позивача, крім того є правовим актом індивідуальної дії та не підлягав обговоренню.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник виконавчого комітету підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, позивач не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
удом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 4 листопада 2013 року виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області прийняв рішення № 781 «Про звільнення машинних приміщень ліфтових установок в багатоквартирних житлових будинках». Пунктом 1 даного рішення зобов'язано власників обладнання , яке знаходиться в машинних приміщеннях ліфтових установок , в 5-денний термін з дня прийняття даного рішення провести демонтаж обладнання , яке не має відношення до роботи та технічного обслуговування ліфтів в багатоквартирних житлових будинках , та звільнити приміщення ліфтових установок. Пунктом 2 даного рішення передбачено, що у разі невиконання пункту 1 даного рішення виконавчого комітету управлінню житлово-комунального господарства , архітектури та містобудування міської ради спільно з комунальними підприємствами «Житлогосп» та «СвітлоЦентр» в місячний термін провести відключення від електропостачання обладнання , яке знаходиться в машинних приміщеннях ліфтових установок і не має відношення до роботи та технічного обслуговування ліфтів в багатоквартирних житлових будинках
Проект вказаного рішення не було оприлюднено на офіційному веб-сайті Олександрійської міської ради за 20 днів до дати його розгляду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких інших носіях інформація, що створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.5 даного Закону, доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; а також надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону визначено перелік суб'єктів у сфері доступу до публічної інформації. Такими суб'єктами є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ст.13 Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Частиною 4 даної статті визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Частиною 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Зміст оскарженого рішення стосується невизначеного кола суб'єктів господарювання, які повинні здійснити демонтаж обладнання, яке не має відношення до роботи та технічного обслуговування ліфтів в багатоквартирних житлових будинках , та звільнити приміщення ліфтових установок. Вказані обставини спростовують доводи апеляційної що зазначене рішення породжує правові наслідки, права та обов'язки лише для КП «Житлогосп» та КП «Світло Центр».
В шахтах ліфтів знаходяться обладнання та кабелі за допомогою яких мешканцям надаються послуги телебачення та інтернет, споживачем зазначених послуг також є і позивач, в зв'язку з чим доводи апеляційної скарги, щодо того, що зазначене рішення не стосується прав та обов'язків позивача, а тому не підлягає обговоренню та оприлюдненню є безпідставними і не можуть братися до уваги.
В зв'язку з викладеним судом першої інстанції вірно встановлено з боку відповідачів недотримання ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» при прийняті оскарженого рішення.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала складена 06 лютого 2015 року.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський