Постанова від 03.02.2015 по справі 209/1220/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2015 рокусправа № 209/1220/14-а(2а/209/85/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06 травня 2014 року у справі № 209/1220/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вичинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в якому просила, з урахуванням доповнення та зміни до адміністративного позову (а.с.28):

визнати неправомірними дії відповідача щодо обмеження та вилучення із нарахованого, фактично виплаченого та отриманого нею розміру пенсії цільової доплати та індексації під час проведення перерахунку та здійснення розрахунку пенсії за період з 21 листопада 2012 року по 31 грудня 2013 року, згідно уточнюючої довідки про заробітну плату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань станом на 01 лютого 2008 року;

скасувати розпорядження відповідача №148150 від 08 січня 2014 року, як неконституційне;

зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та повернути їй вилучену, фактично виплачену та отриману за період з 21 листопада 2012 року по 31 грудня 2013 року суму цільової оплати в розмірі 378,66 грн. та суму індексації в розмірі 2241,67 грн. і в подальшому продовжувати проводити індексацію на загальних умовах відповідно до п. 1-1 та 4 Порядку;

визнати протиправними дії відповідача щодо необґрунтованої зміни базового місяця з лютого 2008 року на жовтень 2009 року, що призвело до викривлення щомісячних показників величини приросту індексу споживчих цін для визначення сум індексації та зменшення нарахування сум індексації;

зобов'язати відповідача здійснити їй розрахунок та виплату не донарахованої суми індексації пенсії за період з 21 листопада 2012 року по 31 грудня 2013 року, враховуючи базовим місяцем лютий 2008 року та продовжувати нарахування та виплату пенсії відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з дотриманням вимог Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 та Постанови КМУ від 29 січня 2014 року №36, якою внесені зміни;

стягнути з державного бюджету України на її користь судові витрати.

Постановою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06.05.2014 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Позивач в судовому засіданні з підстав викладених в апеляційній скарзі підтримав її в повному обсязі, вважає оскаржувану постанову незаконною та необґрунтованою, просив її скасувати.

Представник відповідача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, у зв'язку з наступним.

Спір між сторонами виник з приводу застосування відповідачем норм чинного законодавства при проведенні індексації пенсії позивача.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ з 29 серпня 2006 року та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно інформації наданої відповідачем, базовим місяцем для нарахування індексації взято липень 2006 року.

Згідно постанови КМУ від 12.05.2007 року №700 проведено перерахунок пенсії по заробітній платі з 01.05.2007 року, базовий місяць січень 2007 року.

З 01 лютого 2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців органів Державної податкової служби України на підставі Постанови Кабміну від 06.02.2008 р. №34, внаслідок чого розмір її пенсії збільшився. Вказане враховується у довідці про заробітну плату від 25.03.2008 року №118/050. Базовим місяцем для нарахування індексації взято лютий 2008 року.

Як зазначає відповідач, останнє підвищення пенсій такій категорії пенсіонерів відбулось в жовтні 2009 року. Таким чином відповідачем базовим місяцем для проведення індексації взято жовтень 2009 року.

Позивач в свою чергу зазначає, що за рішенням суду позивачу при перерахунку та призначенні пенсії було враховано винагороду за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу, в результаті чого, відповідач здійснив перерахунок пенсії та застосував індексацію пенсійних виплат, взявши базовим місяцем жовтень 2009 року.

В травні 2013 року, в результаті не вірного перерахунку пенсії, позивач була вимушена звертатись до суду із проханням врахувати у складі заробітної плати за останні 24 місяці, виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексацію. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2013 року позов було задоволено, вказане рішення залишено без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року.

На письмовий запит позивача від 05.12.2013 року, відповідачем направлено лист від 18.12.2013 № П-193/7 «Про проведення перерахунку згідно рішення суду», в якому зазначено, що згідно рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 проведено перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням раніше виплачених сум.

З 21 листопада 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області виконало перерахунок пенсії позивачу на підставі нової довідки від 05 грудня 2013 року №343/10/04-03-05-39 про заробітну плату, наданої Дніпродзержинською об'єднаною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області в сумі 2847,67 грн., які були зараховані на виплатну відомість з січня 2014 року, розмір пенсії позивачу було збільшено з 2993,35 грн. до 3205,18 грн.

При цьому як зазначає позивач, а відповідач не заперечує, для перерахунку індексації пенсії базовим місяцем взято жовтень 2009 року, тобто на думку відповідача місяць в якому останній раз відбулося підвищення пенсії.

З такою позицією відповідача колегія суддів погодитись не може у зв'язку з наступним.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ.

Відповідно до ст. 1 Закону №1282-ХІІ, під терміном індексація грошових доходів населення слід розуміти встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У статті 6 Закону № 1282-ХІІ зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів не може погодитись з судом першої інстанції про правомірність дій відповідача.

Виходячи з наведених вище правових норм, колегія суддів вважає, що Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська зобов'язано було проводити індексацію пенсії позивача з 01 лютого 2008 року, оскільки з 01.02.2008 р. було підвищено заробітну плату всім державним службовцям податкової служби згідно постанови КМУ від 06.02.2008 року № 34 «Про внесення змін в деякі постанови Кабінету Міністрів України».

Як вбачається з матеріалів справи, не спростовується відповідачем, при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення суду, Управління ПФУ в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська без будь-яких законодавчих підстав змінило базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача з лютого 2008 року на жовтень 2009 року з відповідним зняттям нарахованих сум індексації.

Разом тим, відповідачем не прийнято до уваги, що рішенням суду за яким позивачу було поновлено порушене право на отримання необхідного розміру пенсії, не є збільшенням розміру пенсії в розумінні п.5 наведеного Порядку проведення індексації грошових доходів населення, отже визначена судом дата здійснення перерахунку пенсії не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов не вірного висновку про правомірність дій відповідача щодо необґрунтованої зміни базового місяця нарахування індексації пенсії та безпідставного утримання в односторонньому порядку раніше нарахованих та отриманих сум індексацій.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження та вилучення із нарахованого, фактично виплаченого та отриманого позивачем цільової доплати у відповідності до Постанови Кабміну №193 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», слід зазначити, що вказаний нормативно-правовий акт втратив чинність 19 листопада 2013 року, а норма, що встановлювала підвищення на яке посилається позивач, втратив чинність 05.05.2010 року.

Тобто в цій частині позивачу в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Таким чином висновки суду першої інстанції не відповідають вищезазначеним нормам права.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 та ст.202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду, і підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких обставин, постанову суду від 06 травня 2014 року необхідно скасувати.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.202, 205 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06 травня 2014 року у справі № 209/1220/13-а скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку індексації пенсії ОСОБА_1 з 21 листопада 2012 року та необґрунтованій зміні базових місяців нарахування індексації пенсії у жовтні 2009 році.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 сум індексації пенсії за період з 21 листопада 2012 року по 31 грудня 2013 року, рахуючи базовим місяцем лютий 2008 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 06 лютого 2015 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський