Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
28 січня 2015 р. №820/19559/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Волошина Д.А.
за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.
представників позивача - Кореняк Ю.С., відповідача - Лисенка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімп" , з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області , в якому просить суд, скасувати податкове повідомлення-рішення №0001172204 від 16.04.2014 року .
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що висновки податкового органу про вчинення ним порушень є помилковими, не доведеними належними доказами, зазначив, що встановивши у листопаді 2013 р., що податкова накладна не була зареєстрована постачальником ТОВ «Харківагро-2000» у Єдиному реєстрі податкових накладних, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімп" за звітний період листопада 2013 року скористався правом на включення сум податку у розмірі 15833 грн. до податкового кредиту при поданні декларації з податку на додану вартість (на підставі отриманої податкової накладної у жовтні 2013 р.) та додало заяву/скаргу про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (Д8), яку отримано податковим органом 20.12.2013 р. Таким чином позивач діяв у відповідності до вимог абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Відповідач, Основ'янська об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області , в письмових запереченнях та представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечував з посиланням на матеріали перевірки та стверджував, що оскаржуване рішення винесене у відповідності до норм діючого законодавства, є таким, що відповідає фактичним обставинам справи, оскільки спірна податкова накладна не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, просив відмовити в задоволені позову з підстав, що зазначені в запереченнях на адміністративний позов та матеріалах перевірки.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімп" зареєстрований у встановленому законом порядку, як юридична особа, набув правового статусу суб'єкта господарювання -юридичної особи, як платник податків, зборів (обов'язкових платежів), знаходиться на обліку в Основ'янській об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та є платником податку на додану вартість.
В ході судового розгляду перелічені обставини були визнані сторонами, суд не має підстав для сумнівів у добровільності визнання цих обставин сторонами та їх достовірності, а тому ці обставини окремо перед судом не доказуються.
Основ'янською об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Олімп» за листопад 2013 року, про що складено акт № 136/20-38-22-04-08/30035671 від 20.01.2014 року.
На підставі висновків акту перевірки Основ'янською об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення №0001172204 від 16.04.2014 року, згідно якого ТОВ «Олімп» було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 15833,00 грн.
За результатами адміністративного оскарження рішенням Головного управління Міндоходів у Харківській області №6416у/10/20-40-10-04-17 від 26.06.2014 року скаргу було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0001172204 від 16.04.2014 року без змін.
Як з'ясовано судовим розглядом, фактичною підставою для винесення податкового повідомлення-рішення слугували відображені в акті перевірки №136/20-38-22-04-08/30035671 від 20.01.2014 року висновки відповідача про порушення позивачем п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Податкова накладна № 55/2 від 31.10.2013 р. на суму ПДВ була включена до складу податкового кредиту у податковій декларації з ПДВ від 19.12.2013 р. №9082098029 за листопад 2013 р. неправомірно. Вказане порушення призвело до завищення податкового кредиту у листопаді 2013 року та завищення суми ПДВ, що відноситься до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (ряд. 20.2 податкової декларації з ПДВ) у розмірі ПДВ 15833,00 гр.
Відповідач прийшов до вказаних висновків на підставі того, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Олімп" до податкового кредиту листопада 2013 року включено податкову накладну, виписану ТОВ «Харківагро-2000» на суму ПДВ 15833,00 грн., яка не зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №55/2 від 31.10.2013 року та додаток 8 на ТОВ «Харківагро-2000» не подавав.
Перевіряючи вказані висновки відповідача, а відтак і прийняте на їх підставі спірне податкове повідомлення-рішення, на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з такого.
З акту перевірки вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Олімп" до складу податкового кредиту за листопад 2013 року була включена податкова накладна виписана ТОВ «Харківагро-2000» № 55/2 від 31.10.2013 року на суму 95000,00 грн., ПДВ 15833,33 грн. у податковій декларації з ПДВ від 19.12.2013 р. №9082098029 за листопад 2013 р.
Факт складання вказаної податкової накладної, пов'язаний з придбанням товару за договором №С-5-1/09-2013 від 05.09.2013 р., шляхом передоплати, що підтверджується платіжним дорученням № 4502 від 15.10.2013 року.
Як свідчать матеріали справи вказана податкова накладна станом на листопад 2013 року не була зареєстрована ТОВ «Харківагро-2000» у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Правила обрахування розміру податкового кредиту з податку на додану вартість у регламентовані п.198.1. ст. 198 Податкового кодексу України, яким передбачено право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Згідно з п.п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит -це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно приписів п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
З огляду на приписи ч.3 п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України суд приходить до висновку, що позивач отримавши в листопаді 2013 року податкову накладну виписану в жовтні 2013 року, мав право в межах 365 днів з моменту їх складання включити їх до складу податкового кредиту листопада 2013 року.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на у вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Оскільки податкова накладна виписана в жовтні 2013 року та розмір податку на додану вартість в податковій накладній перевищує 10 тисяч гривень, така податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Згідно п. 6.1 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" затвердженого наказом Мінфін від 01.11.2011 № 1379, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 22 листопада 2011 р. за № 1333/20071 оригінал податкової накладної надається покупцю (отримувачу) товарів/послуг на його вимогу. Податкова накладна, яка відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після реєстрації, що здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (потрібне виділяється поміткою "Х").
Судом встановлено, що податкова накладна виписана ТОВ «Харківагро-2000» № 55/2 від 31.10.2013 року, містить відмітку "Х" у верхній лівій частині податкових накладних. При цьому згідно витягу з реєстру податкових накладних від 23.12.2014р. зазначена податкова накладна не зареєстрована. Отже суд доходить до висновку, що продавцем було порушено як порядок виписки податкової накладної так і порядок її реєстрації.
Згідно ст. 201.10 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Аналіз норм права свідчать, що відсутність дій продавця товару, щодо реєстрації податкових накладних у п'ятнадцятиденний термін з моменту їх виписування є порушенням порядку реєстрації таких податкових накладних.
Відповідно до абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією (абз.12 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України)
Аналіз вказаних норм свідчить, що єдиною підставою для віднесення до податкового кредиту сум ПДВ згідно податкових накладних, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних є заява зі скаргою на постачальника.
Як вбачається з матеріалів справи встановивши у листопаді 2013 р., що вказана податкова накладна не була зареєстрована ТОВ «Харківагро-2000» у Єдиному реєстрі податкових накладних, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімп" скористався правом на включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість у листопаді 2013 року у розмірі 15833,00 грн. при поданні декларації, додавши заяву/скаргу про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (Д8) без документів, яку отримано податковим органом 20.12.2013 р.
Судом встановлено, що позивачем 25.12.2013 року, тобто до моменту проведення камеральної перевірки 20.01.2014 року, були надані копії податкових накладних та документи, що підтверджують передачу товару та сплату грошових коштів.
До суду не подано доказів проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Як вбачається з матеріалів справи, перелічена сума податкового кредиту підтверджена відповідною податковою накладною. В свою чергу, ця податкова накладна складена на підставі договору, накладної та проведених розрахунків, позивачем подано заяву скаргу на постачальника до податкового органу разом з декларацією з податку на додану вартість, отже суд доходить до висновку про правомірність формування податкового кредиту за вказаною податковою накладною.
Посилання відповідача на п. 3.2 Методичних рекомендацій щодо комплексного відпрацювання сум податку на додану вартість, які формують податковий кредит за податковими накладними не зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Державної податкової сдужби від 15.05.2012р. № 420, суд не приймає до уваги, оскільки за своєю правовою природою Методичні рекомендації носять рекомендаційний, роз'яснювальний характер і, відповідно, не можуть містити норм права, тим більше змінювати або доповнювати положення діючих Законів України з питань оподаткування. Проте, пунктом 3.2 Методичних рекомендацій розширено визначений абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України перелік підстав для прийняття таких податкових накладних, чим фактично встановлено нову правову норму, що зачіпає права, свободи й законні інтереси платників податків. Вказані Методичні рекомендації не проходили державної реєстрації у Міністерстві юстиції України відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731.
При цьому, згідно з пунктом 15 зазначеного Положення, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані. При направленні на виконання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації акта є обов'язковим.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про безпідставність висновку податкового органу стосовно порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Олімп" вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України, що призвело до завищення податкового кредиту за вказаною податковою накладною.
За приписами п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Оскільки висновок податкового органу про завищення податкового кредиту за листопад 2013 року у сумі 15833,00 грн. не знайшов свого підтвердження суд вважає необґрунтованим твердження відповідача, що вказане порушення призвело до завищення від'ємного значення за листопад 2013 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи, відповідач не довів правомірності та обґрунтованості мотивів винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
З огляду на викладене, вимога позивача про скасування податкового повідомлення-рішення №0001172204 від 16.04.2014 року обґрунтована та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 7-11, 71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №0001172204 від 16.04.2014 року .
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, платник - УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова, МФО 851011, код ЄДР 37999628, юридична адреса: м.Харків, вул. Плеханівська 29) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп" (м. Харків вул. Каштанова 10, код 30035671) судові витрати у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 31 січня 2015 року.
Суддя Волошин Д.А.