Справа № 819/28/15-a
03 лютого 2015 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Лавренюк О.М.
за участю: прокурора Романенко І.Ю., службове посвідчення №029331
представника позивача Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сопрун М.В., довіреність від 31.12.2014 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" про стягнення фінансових санкцій, -
Прокурор міста Тернополя звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" про стягнення 5100,00 грн. фінансових санкцій за порушення на ринку цінних паперів.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, з мотивів викладених у позовній заяві та просять задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заперечень на адміністративний позов не подав, хоча про день, час та місце судового засідання повідомлявся своєчасно і належним чином у відповідності до вимог ст.ст.33,35 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи по суті у його відсутності за наявності достатніх документів про права і обов'язки сторін у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши прокурора, пояснення представника позивача, суд встановив такі обставини.
Відповідно до ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у суді у випадках передбачених законом.
Згідно абз.1 ч.2 ст.60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду.
Відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, до системи якої входять її територіальні органи. Основні завдання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, її територіальних органів полягають у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, здійсненні державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів, додержання законодавства у цій сфері, захисті прав інвесторів, сприянні розвитку цінних паперів, застосуванні санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Невиконання суб'єктами господарювання законних розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, спрямованих на усунення порушень законодавства у сфері обігу цінних паперів, а також постанов про застосування штрафних санкцій, зачіпає інтереси держави і тому виникає передбачене законом право прокурора на звернення до суду з позовом для їх захисту.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. (абз.2 ч.2 ст.60 КАС України)
Відповідно до п.10 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 14 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року за № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 2180/24712 визначено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Згідно пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до моменту подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на сторінці в мережі Інтернет.
Відповідно до абзацу 2 пункту 16 розділу І Положення емітенти, які не визначені в абзаці першому цього пункту, надають (надсилають) інформацію та письмові повідомлення, передбачені абзацом першим пункту 10, абзацом четвертим пункту 11 цього розділу, до територіальних органів Комісії за їх місцезнаходженням.
З матеріалів справи видно, що 24.07.2014 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач", а саме:
пункту 14 розділу І та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року за № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 2180/24712 - станом на 30.04.2014 року не опубліковано регулярну річну інформацію за 2013 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
пункту 14 розділу І та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року за № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 2180/24712 - станом на 30.04.2014 року емітентом не розміщено регулярну річну інформацію за 2013 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії;
пункту 14, абзацу 2 пункту 16 розділу І та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року за № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 2180/24712 - станом на 01.06.2014 року емітентом не подано регулярну річну інформацію за 2013 рік до сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи вказані вище порушення уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 18.08.2014 року винесено акти про порушення на ринку цінних паперів за № 325-ПР-3-Е, № 326-ПР-3-Е, № 327-ПР-3-Е.
Також 18.08.2014 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні емітента відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" на 02.09.2014 року.
02.09.2014 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема:
№ 298-ПР-3-Е, якою за неопублікування інформації до емітента відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" застосовано фінансову санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.;
№ 299-ПР-3-Е, якою за не подання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до емітента відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" застосовано фінансову санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.;
№ 300-ПР-3-Е, якою за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів до емітента відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач" застосовано фінансову санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.
Частиною 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
5) неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
За нормами статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 02.09.2014 року №298-ПР-3-Е, №299-ПР-3-Е, №300-ПР-3-Е в установленому законом порядку не оскаржені, не оспорювані, а відтак є чинними і підлягають до виконання.
За таких встановлених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Тернопільський облагропостач"(46014, вул. Поліська, 14, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 00913752) 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. фінансових санкцій в користь Державного бюджету України на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №31118106700002, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, код одержувача коштів 37977726.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.