03 лютого 2015 р. Справа № 804/17323/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБоженко Наталії Василівни
при секретаріТалаш Д.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_2.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовомОСОБА_3 до Петриківської районної державної адміністрації, третя особа Публічне акціонерне товариство «Дніпровець» про визнання протиправним та скасування розпорядження №833-р-12 від 19.09.2012 року, -
ОСОБА_3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Петриківської районної державної адміністрації, третя особа Публічне акціонерне товариство «Дніпровець», в якому, просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Петриківської районної державної адміністрації від 19.09.2012 року №833-р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки Сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець».
В обґрунтування позову зазначено, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка, однак розпорядженням Петриківської районної державної адміністрації від 19.09.2012 року №833-р-12, відповідач передав належну йому земельну ділянку ПАТ «Дніпровець» (Сільськогосподарське риболовецьке закрите товариство «Дніпровець»), чим позбавив його законного права на користування, розпорядження та володіння своєю власністю.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав заявлених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується матеріалами справи. Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст.116 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди виникають з моменту державної реєстрації цих прав та посвідчуються, зокрема державним актом (ст.ст.125, 126 ЗК України).
Так, на підставі Державного акта на право приватної власності на землю виданого 19.05.1999 року згідно рішення Курилівської сільської ради №14-3/XXІІІ від 25.03.1999 року, ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 5,0887 га, що розташована на території Курилівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області. Доказів, що зазначений Державний акт визнанний нечинним або був скасований до суду не надано.
19.09.2012 року головою Петриківської районної державної адміністрації було прийнято розпорядження за №833-р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки». Зазначене розпорядження винесено на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року у справі №2а/0470/4316/12, приписів статті 17, пункту «б» статті 186 Земельного кодексу України, пункту «е» частини 2 статті 25, статей 35, 56 Закону України «Про землеустрій», статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Розпорядженням від 19.09.2012 року №833-р-12 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець», а саме: Книгу I технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Миколаївської селищної ради загальною площею 983,3141 га ріллі; затверджено Книгу II технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Миколаївської селищної ради загальною площею 505,3520 га пасовищ; затверджено Книгу I технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Курильської селищної ради загальною площею 189,8872 га пасовищ; затверджено Книгу II технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Курильської селищної ради загальною площею 505,3520 га ріллі; затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Єлізаветівської сільської ради загальною площею 56,7517 га ріллі та зобов'язано відділ Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області внести зміни в земельно-кадастрові документи та забезпечити реєстрацію державних актів на право власності на земельні ділянки.
Зі змісту розпорядження, що оскаржується вбачається, що воно було прийняте на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року по справі №2а/0470/4316/12, приписів статті 17, пункту «б» статті 186 Земельного кодексу України, пункту «е» частини 2 статті 25, статей 35, 56 Закону України «Про землеустрій», статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», однак положення вказаних статей не підтверджують наявність повноважень Петриківської РДА для його прийняття, оскільки оскаржуваним розпорядженням затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ПАТ «Дніпровець», які попередньо не виділялись ПАТ «Дніпровець» ані рішенням органу місцевого самоврядування, ані розпорядженням РДА, та які ПАТ «Дніпровець», за його ж заявою, отримало внаслідок цивільно-правової угоди.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, що належить позивачу на підставі Державного акту, в результаті дій та рішень відповідача передана у власність ПАТ «Дніпровець».
При апеляційному та касаційному перегляді судового рішення в адміністративній справі №2а/0470/4316/12 за позовом ПАТ «Дніпровець» до Петриківської районної державної адміністрації про зобов'язання затвердити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на територіях Єлізаветівської, Курилівської, Миколаївської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області, було скасовано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2012 року, якою, зокрема, було зобов'язано Петриківську райдержадміністрацію вирішити питання щодо затвердження технічної документації на підставі розпорядження №535-р-11 від 20.09.2011 року.
Як зазначено Вищим адміністративним судом України в своєму рішенні «Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677.
За правилами пункту 2 цього Порядку проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли земельна ділянка набувається у власність шляхом цивільно-правових угод без зміни її меж та цільового призначення. Тому, у разі належного оформлення угоди щодо створення ПАТ «Дніпровець» та передачі до статутного фонду земельних ділянок (виділених у натурі та з оформленими правами громадян) - здійснення землеустрою не вимагається.
Крім того, Вищим адміністративним судом зазначено, що надаючи дозвіл на інвентаризацію земельних ділянок, РДА керувалась пунктом «б» частини третьої статті 122 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ. Однак, цим пунктом унормовано повноваження районних державних адміністрацій на їх території передавати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування для ведення водного господарства, що ніяким чином не стосується даних спірних правовідносин. За перелічених обставин, та з урахуванням пояснень прокуратури щодо наявності у діях голови колгоспу «Дніпровець» складу злочину, заявлення такого позову вбачається способом узаконення спірних прав на земельні ділянки, що є неприпустимим.
Таким чином, виходячи з висновків, викладених в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28 жовтня 2014 року, за результатами касаційного перегляду судового рішення, що набрало законної сили (постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2014 року, залишеної без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 жовтня 2014 року), оскільки Петриківська РДА, з огляду на фактичні обставини справи та предмет спору, не мала законодавчо визначених повноважень надавати дозвіл на інвентаризацію земельних ділянок та пропонувати ПАТ «Дніпровець» виготовляти технічну документацію з землеустрою, як наслідок, в подальшому РДА не мала законодавчо визначених повноважень та підстав своїм розпорядженням затверджувати розроблену документацію.
Вказане свідчить про те, що розпорядження від 19.09.2012 року №833-р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки Сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець» не узгоджується з приписами частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, порушує права позивача, підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Однак суд зазначає, що обставини щодо протиправності та скасування розпорядження голови Петриківської районної державної адміністрації від 19.09.2012 року №833-р-12, були предметом розгляду у справі №804/12930/14, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014 року: визнано протиправним та скасовано розпорядження №833-р-12, а також по справі №804/17320/14 постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2014 року залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року, тому суд не вбачає підстав для задоволення позову, у зв'язку із тим, що розпорядження від 19.09.2012 року №833-р-12 скасовано в повному обсязі у судовому порядку і рішення суду набрало законної сили, відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Петриківської районної державної адміністрації, третя особа Публічне акціонерне товариство "Дніпровець" про визнання протиправним та скасування розпорядження №833-р-12 від 19.09.2012 року - відмовити в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено згідно частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Н.В. Боженко