10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук Т.М.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"03" лютого 2015 р. Справа № 567/1394/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області на постанову Острозького районного суду Рівненської області від "15" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2014 р. ОСОБА_3 звернулась до Острозького районного суду Рівненської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області, викладене повідомленням №1716/04 від 05.08.2014 р., щодо неврахування та призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Управління соціального захисту населення Острозької РДА №172 від 29.04.2014 р. Також просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням суми індексації заробітної плати в розмірі 24960 грн. 31 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 16537 грн. 42 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 9206 грн. 13 коп. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 29.04.2014 р.
Постановою Острозького районного суду Рівненської області від 15.12.2014 р. позов задоволено.
Визнано рішення Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_3, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" суми індексації заробітної плати в розмірі 24960 грн. 31 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 16537 грн. 42 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 9206 грн. 13 коп., що суперечить чинному законодавству України.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 29.04.2014 р., у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" виходячи з розрахунку з врахуванням суми індексації заробітної плати в розмірі 24960 грн. 31 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 16537 грн. 42 коп. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 9206 грн. 13 коп. та провести виплату різниці між фактично отриманим та належним до сплати розміром пенсії за період з 29.04.2014 р.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Позивач надала суду письмові заперечення на апеляційну скаргу та просила розглянути справу за її відсутності.
Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України та пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України вважає за можливе розглядати справу за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області та з 29.04.2014 р. призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу"
Для призначення пенсії позивачем надано до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області довідку про складові заробітної плати надбавки та премії за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, видану Управлінням соціального захисту населення Острозької РДА №172 від 29.04.2014 р. (а.с.10-14).
Однак, відповідач листом від 05.08.2014 р. №1716/04 прийняв рішення не враховувати в розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки відповідно до вимог ст.33 Закону України "Про державну службу" дані виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця (а.с.15).
Колегія суддів не погоджується з наведеним рішенням відповідача, виходячи з такого.
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці").
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", зокрема, встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Проаналізувавши наведені норми законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Таким чином, доводи Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані при обчисленні розміру його пенсії, є помилковими.
Отже, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а пенсія позивача - перерахунку, що було правильно встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Острозького районного суду Рівненської області від "15" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: Є.В.Одемчук
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області пр-т Незалежності, 9,м. Острог,Рівненська область,35800
- ,