03 лютого 2015 року Житомир справа № 806/5728/14
категорія 10.4.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шимоновича Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Червоноармійського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення 3602,54 грн.,-
встановив:
Червоноармійський районний центр зайнятості звернувся до суду суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 кошти, отримані як допомога по безробіттю, в розмірі 3602,54 грн. В обґрунтування своїх вимог зазначав, що відповідач з 18.12.2012 по 20.08.2014 перебував на обліку в Червоноармійському РЦЗ як безробітний і отримував допомогу по безробіттю. 17.08.2014 Червоноармійським районним центром зайнятості, на підставі запиту Державної податкової адміністрації України, проведено перевірку Дочірнього підприємства "Червоноармійський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс", якою встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в Червоноармійському РЦЗ, як безробітний, отримав дохід у ДП "Червоноармійський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" в ІІ кварталі 2014 року. Про те, що ОСОБА_1 є зайнятою особою центр зайнятості не повідомив, у зв'язку з чим не мав права на отримання допомоги по безробіттю.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову не надіслав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
25.12.2012 до Червоноармійського районного центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 для сприяння у працевлаштуванні. При цьому відповідачем на ім'я директора центру зайнятості подано заяву, в якій він просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Одночасно, в заяві зазначив, що в даний час не є підприємцем, не є членом фермерського господарства, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує. З пам'яткою про права та обов'язки ознайомився (а.с. 17).
На підставі вказаної заяви, ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Згідно із п. 1.2. р. 1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці України № 307 від 20.11.2000, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (стаття 1 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 4 цієї статті зазначеного Закону, незастраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, виконують обов'язки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи.
Судом встановлено, що 17.08.2014 Червоноармійським районним центром зайнятості, на підставі запиту Державної податкової адміністрації України, проведено перевірку Дочірнього підприємства "Червоноармійський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс", якою встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в Червоноармійському РЦЗ, як безробітний, отримав дохід у ДП "Червоноармійський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" в ІІ кварталі 2014 року. За результатами перевірки складено акт № 217 від 17.11.2014 (а.с. 3).
Дані обставини підтверджуються копіями наказів № 224к від 24.04.2014 "Про прийняття на роботу тимчасового характеру" (а.с. 4), № 339к від 14.05.2014 "Про звільнення" (а.с. 5).
Таким чином, під час перебування на обліку в службі зайнятості у період з квітня по травень 2014 року відповідач відносився до зайнятої категорії населення, про що не повідомив позивача, а тому не мав права отримувати допомогу по безробіттю.
Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці України № 307 від 20.11.2000 р., який кореспондується із ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
21.11.2014 директором Червоноармійського РЦЗ видано наказ № НТ141121 про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 24.04.2014 по 19.08.2014 (а.с. 6).
Крім того, позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення від 24.11.2014 № 1322, в якому було запропоновано ОСОБА_1 у добровільному порядку повернути кошти, отримані як допомога по безробіттю в сумі 3602,54 грн (а.с. 24).
Статтею 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідач добровільно кошти в сумі 3602,54 грн не сплатив, письмових заперечень проти позову не направив, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Червоноармійського районного центру зайнятості кошти, отримані як допомога по безробіттю, в розмірі 3602,54 грн.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович