Ухвала від 03.02.2015 по справі 817/3199/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"03" лютого 2015 р. Справа № 817/3199/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Держземагентства у м.Рівному Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Держземагентства у м.Рівному Рівненської області, як Державного реєстратора прав на земельні ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення дій ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26.11.2014року визнано протиправною бездіяльність Управління Держземагенства у м. Рівному Рівненської області щодо не розгляду у встановленому порядку заяви громадян ОСОБА_3 про проведення державної реєстрації земельних ділянок від 28.07.2014.

Зобов'язано Управління Держземагенства у м. Рівному Рівненської області розглянути та вирішити заяву громадян ОСОБА_3 про проведення державної реєстрації земельних ділянок від 28.07.2014 відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. В решті позову відмовлено.

У апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині вимог, що були задоволені та постановити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення першої інстанцій без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 13.06.2013 року (що набрало законної сили) у справі №1715/8955/12 з врахуванням ухвали цього ж суду про виправлення описки від 30.12.2013року задоволено позов ОСОБА_5 до ОСОБА_3, третьої особи ОСОБА_4 про поділ майна, що є у спільній частковій власності (а.с.109-112).

Зокрема обумовленим рішенням суду здійснено поділ будинковолодіння та земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 між ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та припинено право спільної часткової власності на будинковолодіння та земельну ділянку по АДРЕСА_1" (а.с.113-114).

Приватним підприємством "Експерт-Рівне-Земля" у 2014 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01) гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_5 в АДРЕСА_1 (а.с.93-149).

28.07.2014 гр.ОСОБА_3 та гр.ОСОБА_5 звернулись до управління Держземагенства у м. Рівному Рівненської області із заявою про проведення державної реєстрації земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_5 (а.с.150).

Управління Держземагенства у м. Рівному Рівненської області 08.08.2014 листом за № 04-984 на заяву гр.ОСОБА_3 та гр.ОСОБА_5 від 28.07.2014 про проведення державної реєстрації земельних ділянок повідомило заявників про неможливість проведення поділу земельної ділянки на ОСОБА_5 та ОСОБА_3 без припинення права власності на земельну ділянку ОСОБА_4 (а.с.11).

Що ж до доводів апеляційної скарги про правомірність наданої позивачу відмови, то колегією суддів враховано, що правовідносини сторін у сфері Державного земельного кадастру установлені Законом України "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI від 07.07.2011, зі змінами (далі - Закон №3613-VI).

Повноваження органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, закріплені в статті 7 Закону №3613-VI.

Згідно зі статтею 9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина перша).

Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення) (частина восьма).

Відповідно до статті 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (частина перша).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина друга).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється в тому рахунку і за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи (частина третя).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (частина п'ята).

Відповідно до ч. 6 статті 24 Закону №3613-VI підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (частина шоста).

Згідно частини 9 статті 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок).

Відповідно до п.67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Пунктом 69 Порядку встановлено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник).

Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91-137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з п.70 Порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє:

1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;

4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об'єкт Державного земельного кадастру.

У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.

Відповідно до п.73 Порядку Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:

1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє:

відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку;

електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.

Відповідно до п.110 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації);

3) електронний документ;

4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки (крім випадку, передбаченого в абзаці четвертому пункту 86 цього Порядку, коли зазначається реєстраційний номер попередньої заяви або подається її копія).

Згідно з п.111 Порядку Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Враховуючи обумовлені положенням законодавства та фактичні обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не здійснив у встановленому порядку розгляд поданої позивачем заяви від 28.07.2014року про проведення державної реєстрації земельної ділянки, не вчинив визначених чинним законодавством обов'язкових дій та не прийняв належного рішення за результатами розгляду такої заяви.

Стосовно ж доводів відповідача з приводу того, що обумовлена заява позивача була адресована начальнику Управління Дерземагенства у м. Рівному, а не державному реєстратору, то обумовлене твердження не може бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки ст. 7 Закону №3613-VI встановлено, що формування державної політики у сфері земельних відносин в тому рахунку і ведення та адміністрування Державного земельного кадастру належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до складу якого входять державні кадастрові реєстратори. Отож, подана позивачем заява від 28.07.2014року на ім'я керівника органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є такою, що подана до органу який забезпечує ведення та адміністрування Державного земельного кадастру.

Окрім того, у відповідності до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ним за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Що ж до доводів апеляційної скарги з приводу того, що рішенням суду першої інстанції в частині постановленого рішення щодо зобов'язання реєстратора здійснити дії порушено п.7 ст. 9 Закону України №3613-VI з приводу недопустимості втручання будь-яких органів в діяльність Державного кадастрового реєстратора, то колегія суддів вважає такі твердження безпідставними, оскільки суд першої інстанції при винесенні рішення не поклав на відповідача певно визначеного обов'язку з приводу необхідності здійснення дій у сфері ведення та адміністрування Державного земельного кадастру. Покладені рішенням суду зобов'язання стосуються лише розгляду та вирішення заяви позивача у відповідності до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012року. Відтак, при винесенні названого рішення суд першої інстанції не перебрав на себе функції суб'єкта владних повноважень у сфері ведення та адміністрування Державного земельного кадастру.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Держземагентства у м.Рівному Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" листопада 2014 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Держземагентства у м.Рівному Рівненської області, як Державного реєстратора прав на земельні ділянки вул.Лермонтова,6,м.Рівне,33000

4-третій особі: ОСОБА_4 - АДРЕСА_1,

ОСОБА_5 - АДРЕСА_1,