10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нор У.М.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"03" лютого 2015 р. Справа № 817/2152/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю сторін:
представників: від позивача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_4 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу Державтоінспекції УМВС України Рівненської області, відповідно до якого просить суд зобов'язати відповідача відновити державну реєстрацію належного на праві власності ОСОБА_4 автомобіля Mercedes-Benz 600, кузов НОМЕР_2.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року позов задоволено повністю. Зобов'язано Відділ Державтоінспекції УМВС України Рівненської області відновити державну реєстрацію належного на праві власності ОСОБА_4 автомобіля Mercedes-Benz 600, кузов НОМЕР_2.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що відповідно до висновку, затвердженого начальником УДАІ ГУМВС України Дніпропетровської області "Про зняття з обліку в зв'язку з анулюванням первинної реєстрації транспортних засобів, які були зареєстровані в 2003 році і на підставі завідомо недостовірних відомостей" від 13.03.2012 року, первинна реєстрація автомобіля Mercedes-Benz 600, кузов НОМЕР_2 була скасована Нікопольським МРЕВ при УДАІ ГУМВС України Дніпропетровської області, що слугувало підставою для скасування державної реєстрації даного транспортного засобу у відділі РЕР ДАІ в Рівненській області у відповідності до п. 40 Порядку зняття з обліку транспортних засобів.
Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_4 29.07.2003 року через біржову угоду придбав у власність автомобіль MERCEDES-BENS 600 номер кузова НОМЕР_2. Позивач здійснив реєстрацію придбаного транспортного засобу в ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів, за результатом якої 01.10.2003 року було видано технічний паспорт на автомобіль MERCEDES-BENS 600, номер кузова НОМЕР_2., НОМЕР_3 та присвоєно державний номерний знак НОМЕР_1 (а.с.7).
11.05.2013 року відповідач листом №35/24-609 повідомив ОСОБА_4 про те, що останньому необхідно з'явитися у РЕР ДАІ з обслуговування м. Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів для скасування державної реєстрації вищевказаного автомобіля (а.с.6).
Підставою для вказаного листа стала службова телеграма Департаменту ДАІ МВС України №547 від 10.03.2012 року та лист Департаменту митних інформаційних технологій та статистики МС України №18/15-18-858 від 09.02.2012 року, в яких зазначалося про те, що посадовими особами Нікопольського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Дніпропетровській області на підставі завідомо недостовірних відомостей було проведено реєстрацію 183-х автомобілів, серед яких, зокрема, й первинну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_2, а також про невиявлення в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Держмитслужби України інформації щодо митного оформлення автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_2, в зв'язку з чим таку первинну реєстрацію останнього скасовано (а.с.29-34).
Вказані обставини викладені й у висновку службової перевірки по факту скасування реєстрації автомобілів, затвердженому начальником ВДАІ УМВС України в Рівненській області 27.07.2012 року (а.с.20-22).
На підставі вказаних вище документів, ВРЕР ДАІ з обслуговування міста Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів, посилаючись на п.40 Порядку державної реєстрації зняття з обліку та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів напівпричепів та мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, скасувало державну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_2.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відсутність в базах даних Державної митної служби України відомостей щодо проходження автомобілем MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_2 митного оформлення не свідчить про ввезення зазначеного автомобілю на територію України незаконно та здійснення його реєстрації без проведення митного оформлення.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду з огляду на наступне.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно абзацу 5 цього пункту державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Абзацом першим пункту 28 Порядку визначено, що ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції.
Відповідно до абзацу 3 пункту 40 Порядку у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Таким чином, виходячи з приписів Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів усі транспортні засоби, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством. Здійснюючи державну реєстрацію транспортних засобів, увезених із-за кордону, органи державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів. При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких транспортних засобів в органах Державтоінспекції.
У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи Державтоінспекції відмовляють у реєстрації транспортного засобу, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей транспортний засіб, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Якщо транспортний засіб знімається з обліку і при цьому виявляється, що він був зареєстрований в підрозділі Державтоінспекції за фіктивними чи підробленими документами, зокрема про сплату мита, працівники підрозділу Державтоінспекції відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку оформляють у встановленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортного засобу і передають усі відповідні документи та за наявності транспортний засіб до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки, а ксерокопії підроблених митних документів з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Таким чином, дії органів Державтоінспекції щодо скасування реєстрації транспортного засобу у разі встановлення факту несплати митних платежів чи підробки документів про їх сплату, незалежно від того, на кому лежить обов'язок сплатити зазначені платежі, є правомірними.
Відповідно до висновку про зняття з обліку у зв'язку з анулюванням первинної реєстрації транспортних засобів, які були зареєстровані у 2003 році в Нікопольському МРЕВ при УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області на підставі завідомо недостовірних відомостей, затвердженого 13 березня 2012 року, було встановлено не виявлення інформації про митне оформлення в режимі вільного використання на території України спірного транспортного засобу, що є підставою для скасування його первинної реєстрації.
Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 22 жовтня 2013 року по справі № 21-104а13 та в постанові від 17 грудня 2013 року по справі № 21-422а13 та колегією суддів Вищого адміністративного суду України у постанові від 22.10.2014року по справі № К/800/24322/13.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції повно і правильно встановив обставини справи, однак, порушив норми матеріального права, що відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "04" грудня 2014 р. скасувати. Прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_4 у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Відділ Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області вул.Степана Бандери,14 А,м.Рівне,33000
4-ОСОБА_3 АДРЕСА_1 - ,