Ухвала від 03.02.2015 по справі 295/18190/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кузнєцов Д.В.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"03" лютого 2015 р. Справа № 295/18190/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2014 року ОСОБА_4 звернулась до Богунського районного суду м.Житомира з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними та протиправними дії щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в розмірі 90% від заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.12.2010 року.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 16 грудня 2014 року позовні вимоги в частині перерахунку пенсії з 30.12.2010 по 31.10.2014 залишені без розгляду.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 16 грудня 2014 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_4 пенсії у відповідності зі cт.cт. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми нарахованої індексації на заробітну плату.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії, як державного службовця, із 01.11.2014 року, в розмірі 90 % заробітної плати, у відповідності до cт.cт. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 13 368,28 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 6 654,95 грн. та індексацію заробітної плати, отриманої за місцем роботи в сумі 4 930,65 грн., які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі довідок форми № 5-1 від 22.10.2014 р. №№ 192, 193.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Крім того, зазначає, що відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" були внесені зміни до частини першої ст. 37 Закону України "Про державну службу" відповідно до якого цифри "80" замінити на "70".

Позивач в частині відмови в задоволенні позову судове рішення не оскаржує.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Cуд встановив, що позивачці призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В листопаді 2014 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, згідно довідки про складові заробітної плати № 192 від 22.10.2014 року.

Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 17.11.2014 р. № 630/Р-02 ОСОБА_4 відмовлено в здійснені перерахунку її пенсії з посиланням на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація доходів не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу", а тому також не були включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю.

До заробітку не враховано допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу при вирішенні соціально-побутових питань та індексацію доходів.

Згідно довідок №№192, 193 від 22 жовтня 2014 року з сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів за період з 2008 року по 2010 рік було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_4) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").

Отже, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога при вирішенні соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Даючи правову оцінку спірним обставинам справи щодо зміни відсотків для обрахунку пенсії, колегією суддів враховано, що пенсія позивачу була призначена з 29.05.2007 року.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" який набрав чинності з 01.04.2014 року внесено зміни, що стосуються пенсій, які призначаються після набуття чинності обумовленого Закону, тобто після 01.04.2014 року. Водночас, норми обумовленого закону не містять жодних посилань щодо його зворотної дії в часі.

За загальним правилом, установленим частиною першою статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при обчисленні позивачу пенсії державного службовця Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі повинно було врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. - без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10000

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003

- ,