27 січня 2015 рокусправа № 804/1934/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 року у справі № 804/1934/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення,-
04 лютого 2013 року Публічне акціонерне товариство „Криворіжгаз" (далі - ПАТ „Криворіжгаз") звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів, у якому просив визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 жовтня 2012 року №2142300710.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 року у задоволенні позову ПАТ „Криворіжгаз" відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби від 29 серпня 2012 року № 131 „Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ „Криворіжгаз" на підставі ст. 20, ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст. 79 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ, Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ „Криворіжгаз".
За результатами перевірки складено акт № 65/08-23-427/3/03341397 від 18 вересня 2012 року „Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз" з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2008 року по 31 травня 2012 року, податку на прибуток за період з 19 листопада 2007 року по 30 квітня 2012 року, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27 серпня 2009 року по 30 квітня 2012 року".
Відповідно до висновків документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ „Криворіжгаз" було встановлено, що підприємством сплачувалися суми узгоджених податкових зобов'язань із порушенням строків, встановлених законодавством, а саме: п.57.1 ст.57, п.317.4 ст.317 Податкового Кодексу України - ПАТ „Криворіжгаз"сплачено із затримкою до 30 календарних днів узгоджене податкове зобов'язання згідно розрахунків податкового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ; розрахунок від 15 лютого 2011 року № 9005459876 - нараховано 989762,74 грн. по строку сплати 01 березня 2012 року, фактично погашено протягом періоду з 27 березня 2012 року по 05 квітня 2012 року із затримкою: більше 30 календарних днів - 528685,85 грн., до 30 календарних днів - 461076,89 грн.; розрахунок від 16 березня 2012 року № 9011918286 - нараховано 1209760,02 грн. по строку сплати 30 березня 2012 року, фактично погашено 05 квітня 2012 року із затримкою 6 днів.
Також, встановлено порушення п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що підлягає сплаті згідно уточнюючих розрахунків, сплачено із затримкою до 30 днів: уточнюючий розрахунок від 23 лютого 2012 року № 9016488796 - основний платіж 78,17 грн., штраф 0,03 грн. (строк сплати 24 лютого 2012 року, сплачено 27 березня 2012 року п/д№741).
На підставі акту № 65/08-23-427/3/03341397 від 18 вересня 2012 року, спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби було винесено відносно ПАТ „Криворіжгаз", податкове повідомлення-рішення форми „Ш" від 02 жовтня 2012 року № 2142300710 щодо сплати штрафу у розмірі 10 % у сумі 16791,52 грн. за платежем: збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, код платежу 3017060000.
Відповідно інформації, яка міститься у Реєстрі податкових вимог станом на 11 лютого 2013 року, на адресу ПАТ „Криворіжгаз" надсилалися перша та друга податкові вимоги: № 1/105 від 29 грудня 2004 року на загальну суму 253668,58 грн.; № 2/2 від 28 січня 2005 року на загальну суму 1841159,33 грн.
Згідно з довідки від 19 липня 2012 року №5943/10/08-19-12 про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів) станом на 19 липня 2012 року у ПАТ „Криворіжгаз" відсутня податкова заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Проте, перевірка ПАТ «Криворіжгаз» (код за ЄДРПОУ 03341397), з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2008 року по 31 травня 2012 року, податку на прибуток за період з 19 листопада 2007 року по 30 квітня 2012 року, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27 серпня 2009 року по 30 квітня 2012 року проводилась вже після видачі даної довідки, а саме 29 серпня 2012 року.
Виходячи зі змісту п.1.1. ст.1 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства з 01 січня 2011 року врегульовано положеннями Податкового кодексу України.
Згідно ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22 грудня 2010 року № 984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року за № 34/18772, встановлено що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка. Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до абз. 1 п. 59.1, п.п. 59.4-59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до розрахунку штрафних санкцій по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ до акту перевірки ПАТ „Криворіжгаз" № 65/08-23-427/3/03341397 від 18 вересня 2012 року станом на 19 липня 2012 року у ПАТ „Криворіжгаз" податкового боргу не було, оскільки у березні та квітня 2012 року недоїмка була погашена.
З огляду на вищевикладене, основним у даній справі є визначення настання визначеного законодавством строку сплати узгодженого податкового зобов'язання та фактичного строку його сплати (погашення).
Відсутність заборгованості станом на 19 липня 2012 року та наявність відповідної довідки не є доказом неправомірності застосування штрафних санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Отже, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів дійшла правильного висновку про несвоєчасне погашення ПАТ „Криворіжгаз" узгоджених податкових зобов'язань та правомірно та обґрунтовано нарахувала штрафні санкції за визначене порушення податкового законодавства.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз" - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 року у справі №804/1934/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров