Справа: № 826/17293/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
03 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ат-Інжиніринг» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2014 року,
ТОВ «Ат-Інжиніринг» звернулося у суд із позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, у якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів на суму 72106,39 грн у формі висновку та його направлення Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення вказаної суми коштів з бюджету позивачу у встановлений чинним законодавством строк, зобов'язати відповідача підготувати такий висновок та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Розглядаючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність не вчинення митним орган дій, передбачених чинним законодавством, спрямованих на повернення позивачу суми надмірно сплачених до бюджету митних платежів за вантажно-митними деклараціями, коригування яких, здійснене митним органом, визнано протиправним.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2014 у справі №826/349/14 за позовом ТОВ «Ат-Інжинірінг» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів визнанні протиправними та скасовані рішення про коригування митної вартості товарів від 29.07.2013 №100270000/2013/700166/2, від 03.09.2013 №100270000/2013/700252/2, від 30.09.2013 №100270000/2013/700324/2, від 08.10.2013 №100270000/2013/700348/2 та від 10.10.2013 №100270000/2013/700356/2. Дане судове рішення залишене без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014, а тому, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набрало законної сили.
На підставі визнаних протиправними та скасованих судом рішень про коригування заявленої митної вартості товарів митним органом було зараховано до Державного бюджету кошти, що складають різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною позивачем як декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом самостійно. При цьому, судом визнано неправомірність таких рішень митного органу. Відтак, до Державного бюджету України фактично надійшли від позивача надмірно сплачені кошти.
Відповідно до частини 1 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Згідно частини 3 приведеної норми помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618 (далі - Порядок № 618).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Таким чином, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум надмірно сплаченого податку на додану вартість є подання платником заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів була подана заява від 03.10.2014 №11 року про повернення сплачених до Державного бюджету України грошових коштів на загальну суму 72106,39 грн.
Зазначена заява подана позивачем у відповідності до вимог Порядку № 618.
Проте, листом від 23.10.2014 № 11817/1/26-70-52-02 митним органом було відмовлено у задоволенні заяви позивача з тих підстав, що повернення коштів не було предметом розгляду в справі №826/349/14.
Обговорюючи правомірність такої відмовити, судова колегія зазначає, що зі змісту п. п. 2, 3 Розділу III Порядку № 618 слідує, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Пунктом 4 Розділу III Порядку № 618 передбачено, що для підготовки висновку встановленої форми про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом відділу митних платежів митного органу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно пункту 6 цього Розділу Порядку № 618 керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Враховуючи приведені нормі, митний орган зобов'язаний був перевірити факт наявності зайвої сплати позивачем грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.
У відповідності до пункту 7 цього Розділу Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Як убачається з матеріалів справи, усупереч приведеним нормам, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні з бюджету грошових коштів, посилаючись на те, що при скасуванні рішень про коригування митної вартості, судом не було зобов'язано їх повернути позивачу суму надмірно сплачених коштів, не здійснивши проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку чи факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою.
Доводи митного органу, викладені в листі від 23.10.2014 № 11817/1/26-70-52-02, є необґрунтованими, позаяк у разі звернення платника за поверненням надміру сплачених коштів, в першого виникає обов'язок у встановлені терміни перевірити та встановити факт наявності чи відсутності відповідних переплат та надати відповідний висновок органу Державної казначейської служби України. При цьому, такий обов'язок не потребує наявності відповідного судового рішення, а визначений нормативно-правовими актами.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують вищевикладене, а отже підстави для її задоволення відсутні.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко
суддя О.Є. Пилипенко
суддяО.М. Романчук
.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М