Постанова від 28.01.2015 по справі 693/841/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 693/841/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Скрипник В.Ф.,

Суддя-доповідач: Кобаль М.І.

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 січня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Кобаля М.І.,

суддів: Епель О.В., Карпушової О.В.

при секретарі: Пакіж О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційних скарг Жашківської районної ради Черкаської області та Виконавчого комітету Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області на постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 29 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Жашківської районної ради Черкаської області, треті особи: Приватне підприємство "Земекспертцентр", виконавчий комітет Конельсько-Попівської сільської Ради Жашківського району Черкаської області про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Жашківської районної ради Черкаської області (далі - Відповідач), в якому просив (з урахуванням змінених позовних вимог): визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 29.04.2014 року в частині відмови в задоволенні заяви; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження технічної документації із землеустрою щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності площею 19,75 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Конельсько-Попівської сільської Ради (за межами населеного пункту) Жашківського району Черкаської області; зобов'язати відповідача розглянути в порядку передбаченому чинним законодавством України вищезазначену заяву.

Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 29 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Свої вимоги апелянти обґрунтовують тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши представників сторін, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід задовольнити частково, а оскаржувану постанову - скасувати, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, згідно із наказом Головного Управління Держземагенства у Черкаській області від 21.08.2013 року, ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської Ради Жашківського району Черкаської області.

04 березня 2014 року позивач звернувся до Жашківської районної ради Черкаської області із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності площею 19,75 га (далі по тексту - земельна ділянка) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Конельсько-Попівської сільської Ради (за межами населеного пункту) Жашківського району Черкаської області (далі по тексту - технічна документація).

Відповідний проект рекомендовано винести на розгляд сесії Жашківської районної ради Черкаської області.

29 квітня 2014 року на двадцять восьмій сесії районної ради шостого скликання, до повістки дня було включено питання про затвердження технічної документації, яке заявлено ОСОБА_2

Проте, рішення по зазначеному питанню прийнято не було.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, яка виразилась у неприйнятті рішення по зверненню позивача, останній звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що суб'єктом владних повноважень не вказав у своєму рішенні жодні підстави для відмови у затвердженні технічної документації, в зв'язку з чим вийшов за межі своїх повноважень та порушив основоположні принципи діяльності органу місцевого самоврядування, встановлені ст. 19 Конституції України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки він не знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи, виходячи з наступного.

Відповідно до наказу Головного Управління Держземагенства у Черкаській області від 21.08.2013 року, ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської Ради Жашківського району Черкаської області (а.с.9).

04.12.2013 року наказом Головного Управління Держземагенства у Черкаської області №ЧК/7120983000:02:001/00001494 було затверджено проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки (а.с.10).

Відповідно до договору оренди землі від 03.12.2013 року земельну ділянку позивачу було надано в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства (а.с.61).

Згідно із положеннями ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності

На виконання правових положень ст. 13 зазначеного Закону, ОСОБА_2 було замовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Виготовлена технічна документація із землеустрою щодо нормативно-грошової оцінки земельної ділянки має позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 07.10.2013 року №478 (а.с.12).

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Проте, як вбачається з витягу із стенограми двадцять восьмій сесії районної ради шостого скликання 29 квітня 2014 року щодо розгляду питання «Про затвердження документації із землеустрою щодо нормативної оцінки земельної ділянки державної власності громадянину ОСОБА_2» по п'ятому питанню рішення не прийнято (а.с.55). Крім того, саме не прийняття рішення по вищезазначеному питанню є доводами та обґрунтуваннями апеляційної скарги Жашківської районної ради Черкаської області.

Між тим, колегія суддів апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи ОСОБА_2, викладені в запереченнях до апеляційних скарг, а саме: що під час розгляду питання про затвердження документації із землеустрою щодо нормативної оцінки земельної ділянки державної власності, предметом обговорення депутатами районної ради було питання правомірності надання позивачу земельної ділянки в оренду, що не є компетенцією районної ради і не було затверджено регламентом.

Аналізуючи наведені правові положення, колегія суддів апеляційної інстанції прийшла до висновку, що під час обговорення питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності громадянину ОСОБА_2 та голосування по вказаному питанню, Жашківською районною радою шостого скликання було порушено Регламент роботи та не прийнято відповідне рішення. На повторне голосування заява позивача не виносилась.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим, колегія суддів вважає необхідним рішення суду першої інстанції скасувати, а зазначений адміністративний позов - задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Жашківської районної ради Черкаської області та Виконавчого комітету Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області - задовольнити частково.

Постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 29 жовтня 2014 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Жашківської районної ради Черкаської області, треті особи: Приватне підприємство "Земекспертцентр", виконавчий комітет Конельсько-Попівської сільської Ради Жашківського району Черкаської області про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Жашківської районної ради Черкаської області, яка полягає у не розгляді п'ятого питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності громадянину ОСОБА_2 на двадцять восьмій сесії районної ради шостого скликання 29 квітня 2014 року.

Зобов'язати Жашківську районну раду Черкаської області розглянути на найближчій сесії в порядку передбаченому чинним законодавством України питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності площею 19,75 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Конельсько-Попівської сільської Ради (за межами населеного пункту) Жашківського району Черкаської області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення. Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий - суддя М.І. Кобаль

судді: О.В. Епель

О.В. Карпушова

Головуючий суддя Кобаль М.І.

Судді: Епель О.В.

Карпушова О.В.