Ухвала від 20.01.2015 по справі 2а-3211/11/0970

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2015 року м. Київ К/800/18884/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського Василя Олексійовича на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2013 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського Василя Олексійовича, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Галицька марка», ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2011 року ОСОБА_3 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського В.О., треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Галицька марка», ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.12.2011 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 було відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2013 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 було задоволено частково. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.12.2011 року скасовано. Позовну заяву ОСОБА_3 в частині позовних вимог щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька марка» та щодо зобов'язання державного реєстратора зареєструвати у ЄДРЮОФОП відповідні зміни - залишено без розгляду. В іншій частині позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в частині реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме внесення 02.09.2011 року до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів № 11191050005000978 та № 11191070006000978 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька марка».

У касаційній скарзі Державний реєстратор виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинський В.О., не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстснції, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2014 року та залишити в силі постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.12.2011 року.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського В.О. задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.09.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька Марка» здійснено реєстраційні дії і вчинено реєстраційні записи № 11191050005000978 та № 11191070006000978 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи і щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. Вказані реєстраційні дії були вчинені відповідачем на підставі поданої реєстраційної картки та відповідно до рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька Марка» від 13.05.2008 року (протокол № 1/08).

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включає, зокрема: - перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; - перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Згідно із статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

- невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

- порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

- наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

- невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

- наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

- використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

- невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);

- встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Як встановлено судом, рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька Марка» від 13.05.2008 року (протокол № 1/08), які були надані державному реєстратору, різні за змістом як щодо порядку денного зборів так і щодо прийнятих рішень шляхом голосування.

Нотаріально посвідчені заяви від ОСОБА_5 і ОСОБА_6 про вихід з учасників товариства і про передачу частки у статутному фонді товариства, які були предметом розгляду на загальних зборах 13.05.2008 року, датовані 15.05.2008 року.

Крім того, державним реєстратором безпідставно не було враховано письмової заяви ОСОБА_3 від 03.08.2011 року, щодо застереження відносно вчинення реєстраційних дій.

Вищенаведені обставини свідчать про те, що Державний реєстратор виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинській В.О. при вчиненні реєстраційних дій і внесенні реєстраційних записів від 02.09.2011 року не дотримався вимог, визначених чинним законодавством та не перевірив достовірність та повноту відомостей, що були вказані в реєстраційній картці, не здійснив належну перевірку документів та відомостей, наданих від Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька марка».

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, визнавши протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в частині реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме внесення 02.09.2011 року до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів № 11191050005000978 та № 11191070006000978 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька марка».

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського Василя Олексійовича - залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2013 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Струтинського Василя Олексійовича, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Галицька марка», ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз