Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
27 січня 2015 р. № 820/18339/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кабанова Д.С.,
представника позивача - Попової Н.В.,
представника відповідача - Коваленка С.М.,
представника третьої особи - Маринушкіної Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Точка" до Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, третя особа - Харківська міська рада Харківської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "Точка" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо надання витягу № 213 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 941 кв.м. по вул. Клочківській, 67 в м. Харкові для експлуатації магазину непродовольчих товарів з прибудовою з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5; зобов'язати відповідача надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул. Клочківській, 67 в м. Харкові із застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земельної ділянки змішаного використання, а саме: частина земельної ділянки площею 0,0485 га - землі житлової та громадської забудови - коефіцієнт 1, а для іншої частини земельної ділянки площею 0,0456 га - інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту - коефіцієнт 0,1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що витяг № 213 від 24.09.2013 року складений відповідачем з порушенням пункту 2.2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, розділу 3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, Закону України "Про оцінку земель", Постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", а тому дії відповідача слід визнати протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи проти позову заперечували, зазначивши, що дії відповідача щодо надання витягу № 213 від 24.09.2013 року з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5 є обґрунтованими та законними, а позовні вимоги позивача безпідставними. Просили в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
09 червня 2004 року між позивачем та Харківською міською радою укладено договір оренди землі, за яким позивачу надано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, яка знаходиться м. Харків, вул. Клочківська, 67, а саме: земельна ділянка загальною площею 0,0947 га, у тому числі: під забудовою 0,0485 га, інших угідь 0,0456 га.
З договору оренди слідує, що на земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна, який належить орендарю на праві колективної власності, а саме: одноповерхова нежитлова цегляна будівля, а також інша об'єкти інфраструктури.
Відповідно до пункту 8 зазначеного договору, договір укладено строком: на період реконструкції до 01.12.2005 року; на період експлуатації до 01.12.2028 року.
Згідно пункту 15 договору, земельна ділянка передається в оренду для реконструкції промислового будинку під магазин непродовольчих товарів з прибудовою та подальшої експлуатації.
Пунктом 16 договору визначено цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
24 вересня 2013 року відповідачем складено витяг № 213 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 941 кв.м. по вул. Клочківській, 67 в м. Харкові для експлуатації магазину непродовольчих товарів з прибудовою з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.
Оцінюючу обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регулюються, відповідно, Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно пункту 1.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель, нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Законодавець не дає прямого визначення терміну дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою, однак зі змісту чинного законодавства України слідує, що до таких даних належить технічна документація, визначена в пункті 26 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 №513 (далі - Порядок проведення інвентаризації).
Так, відповідно до пункту 26 Порядку проведення інвентаризації земель, за результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає:
1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель;
2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об'єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою;
3) текстові матеріали:
- рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель;
- копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель;
- матеріали топографо-геодезичних вишукувань;
- додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22-23 цього Порядку;
- пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі;
4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани.
Як вже встановлено судом, земельна ділянка надана позивачу для реконструкції промислового будинку під магазин непродовольчих товарів з прибудовою (до 01.12.2005 року) та подальшої експлуатації і згідно Державної статистичної звітності (форма 6-зем) обліковується як землі комерційного використання, оскільки згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, види діяльності позивача: інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки; діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.
Саме ця обставина, стала підставою для застосування відповідачем при наданні витягу № 213 від 24.09.2013 року з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.
Додатком 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель (таблиця 1.1), розмежовано коефіцієнти (Кф) для "земель комерційного призначення" та "інших земель", до яких віднесено землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки, будівництво обмежене у часі, то правомірним на період будівництва і до завершення такого застосовувати коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок Кф - 0,5. Проте, договором оренди землі від 09.06.2004 року, укладеним між позивачем та Харківською міською радою, чітко передбачено період реконструкції, а саме - до 01.12.2005 року.
Посилання позивача на той факт, що до цього часу реконструкція будівлі проведена так і не була, суд вважає необґрунтованими, оскільки як вже зазначено договором оренди землі передбачено період реконструкції до 01.12.2005 року, жодних змін до договору внесено не було.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо надання витягу № 213 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 941 кв.м. по вул. Клочківській, 67 в м. Харкові для експлуатації магазину непродовольчих товарів з прибудовою з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5 є обґрунтованими та законними, а позовні вимоги ТОВ "Точка" є безпідставними та такими, що підлягають залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 31 січня 2015 року.
Суддя А.С. Мороко