Копія
Справа № 822/5521/14
20 січня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМатущака В.В.
при секретаріГук В.В.
за участі:представника позивача: Габрикевич Ж.М., представника відповідача: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_5 про стягнення коштів, -
Хмельницький міський центр зайнятості-робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 про примусове стягнення з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 6642,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач перебувала на обліку Хмельницького міського центру зайнятості в якості безробітної з 23.01.2013 по 14.01.2014 та отримувала допомогу по безробіттю. Однак, за даними звірки з Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому в період перебування на обліку Хмельницького міського центру зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач була працевлаштована за цивільно-правовим договором в ТОВ "ГЕРБАЛАЙФ УКРАЇНА" з 02.07.2011, в зв'язку з чим допомога по безробіттю отримана відповідачем незаконно та підлягає поверненню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, зазначив, що перебуваючи у відносинах із ТОВ "ГЕРБАЛАЙФ УКРАЇНА" отримала винагороду, проте в той період, коли не перебувала на обліку Хмельницького міського центру зайнятості. Відтак просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи, перевіривши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити.
Суд встановив, що згідно витягу з наказів Хмельницького міського центру зайнятості ПК №222313012300006 від 31.07.2014 відповідачу було надано статус безробітної з призначенням виплати допомоги по безробіттю від 23.01.2013.
В заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначила, що, зокрема, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договору цивільно-правового характеру. Про свою належність до зайнятого населення ОСОБА_5 не повідомила позивача.
Згідно акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", про результат звірки даних, проведеної відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення", було встановлено, що ОСОБА_5 згідно договору про дистриб'юторську діяльність № 5410422281 від 02.07.2011 є офіційним дистриб'ютором ТОВ "ГЕРБАЛАЙФ УКРАЇНА" та у квітні 2013 отримувала винагороду за виконані роботи. На момент перевірки Договір про дистриб'юторську діяльність № 5410422281 від 02.07.2011 є діючим.
Даний акт погоджений ТОВ "ГЕРБАЛАЙФ УКРАЇНА", що підтверджується підписом бухгалтера та відбитком печатки на акті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріальних виплат Печерського районного центру зайнятості від 24.06.2014 №847.
На підставі вищезазначеного акту розслідування, директором Хмельницького міського центру зайнятості видано наказ №264 від 24.10.2014 про повернення ОСОБА_5 виплаченої допомоги по безробіттю, який разом з претензією №23-02/4810 від 24.10.2014 рекомендованим листом з повідомленням про вручення було надіслано відповідачу 27.10.2014. Однак добровільно у встановлений строк кошти повернуто не було.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч.2-3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема: проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно з п.п.1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 (далі - Порядок), виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до п. 6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Отже, в період перебування на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості в якості безробітного відповідач працювала за цивільно-правовим договором з ТОВ "ГЕРБАЛАЙФ УКРАЇНА" та отримала винагороду. Доказів повернення відповідачем незаконно отриманої допомоги по безробіттю позивачу до суду подано не було.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Хмельницького міського центру зайнятості є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 кошти в розмірі 6642 (шість тисяч шістсот сорок дві) грн. 50 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 січня 2015 року
Суддя/підпис/В.В. Матущак
"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак