ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 січня 2015 року 14:40 № 826/19388/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача 1 - Борисюк О.В.,
представник відповідача 2 - Похода О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама», Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування вимоги та наказу, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (надалі - ФОП ОСОБА_4, позивач) до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (надалі - КП «Київреклама», відповідач 1), Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Департамент суспільних комунікацій, відповідач 2) про визнання протиправною та скасування вимоги КП «Київреклама» №145370 від 23.10.2014р.; визнання протиправним та скасування наказу Департаменту суспільних комунікацій №333 від 17.11.2014р. в частині Додатку № 1 до наказу під №10 про демонтаж рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1; визнання протиправними дій посадових осіб КП «Київреклама» щодо демонтажу рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1; зобов'язання КП «Київреклама» повернути рекламну вивіску, демонтовану на будинку АДРЕСА_1, яка належить ФОП ОСОБА_4
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувані вимога та наказ видані відповідачами безпідставно та з порушенням встановленої законом процедури, а тому демонтаж рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1, яка належить позивачу, є безпідставними та протиправними.
Позивач зазначає, що в порушення приписів Порядку розміщення реклами в м. Києві, демонтаж проведено без присутності власника рекламного засобу, в результаті демонтажу не проведено огляду технічного стану, не здійснено фото та відео фіксації демонтажу, не складено акт демонтажу, як того вимагають положення чинного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представники відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях, та зазначили, що рекламні засоби, що встановлені позивачем, являють собою спеціальні рекламні конструкції, а отже, є засобами зовнішньої реклами, розміщення яких потребує отримання дозволів на встановлення об'єктів зовнішньої реклами. В той же час, позивачем, без отримання документів дозвільного характеру на розміщення об'єкту зовнішньої реклами, встановлено спеціальні рекламні конструкції - рекламні вивіски на будинку (будівлі) та мобільні переносні рекламні засоби біля будинку АДРЕСА_1.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Інспектором відділу контролю та обліку рекламних засобів КП «Київреклама» Макієнком Є.А. проведено обстеження будинку АДРЕСА_1 з питань дотримання вимог законодавства у сфері реклами, про що складено акт обстеження від 23.10.2014р. та здійснено фотофіксацію рекламних засобів, які були встановлені без отримання належних дозволів.
Згідно з висновками, викладеними в акті обстеження, виявлено порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. № 2067 (із змінами і доповненнями), Правил благоустрою міста Кієва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008р. №1051/1051 (із змінами і доповненнями), Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011р. № 37/6253 (із змінами і доповненнями), Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012р. №20/7357, та/або Порядку розміщення інформаційних вивісок у місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.04.2011р. №565, а саме: розміщення спеціальних тимчасових/стаціонарних конструкцій типу вивіска на будинку - 1 од., тимчасова виносна спеціальна конструкція - 2 од. при відсутності дозволу.
КП «Київреклама» на ім'я ФОП ОСОБА_4 скерована вимога від 23.10.2014р. №145370/К про демонтаж встановлених без довільної документації рекламних засобів в триденний термін з дня винесення вимоги. Зазначена вимога отримана керуючою Харитоновою Ю. Д., що підтверджується її підписом.
У зв'язку із невиконанням позивачем вимоги у встановлений строк, Департамент суспільних відносин видав наказ від 17.11.2014р. № 333 про здійснення демонтажу рекламних засобів згідно з додатками. Зокрема, у додатку № 1 до наказу під №10 йдеться про демонтаж рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1.
Відповідачем 1 на підставі наказу від 17.11.2014р. №333 «Про демонтаж рекламних засобів» вжито заходів щодо демонтажу ОЗР, про що складено акти від 28.11.2014р. (про демонтаж тимчасової виносної конструкції) та від 01.12.2014р. (про демонтаж вивіски на фасаді будинку).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно положень ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Стаття 144 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл. селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до підпункту 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання дозволу на розміщення реклами, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Статтею 40 цього ж Закону встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Відповідно до підпункту 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить і організація благоустрою населених пунктів.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля;
Статтею 2 цього ж Закону благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно ст. 3 Закону система благоустрою населених пунктів включає, крім іншого, 1) управління у сфері благоустрою населених пунктів; 3) організацію благоустрою населених пунктів; 4) стандартизацію і нормування у сфері благоустрою населених пунктів; 6) здійснення державного, самоврядного і громадського контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 7) встановлення відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.
Пунктом 4 частини 1 статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що елементами благоустрою є засоби та обладнання зовнішньої реклами.
Провівши системний аналіз вищезазначених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що забезпечення розвитку населеного пункту, регулювання розміщення зовнішньої реклами та управління в сфері благоустрою міста є власним самоврядним повноваженням місцевих рад згідно положень чинного законодавства України.
Розміщення об'єктів зовнішньої реклами в місті Києві регулюється Законом України «Про рекламу», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. №2067 (далі - Типові правила), Порядком розміщення реклами в м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради 22.09.2011р. № 37/6253 (далі - Порядок) та Концепцією розвитку зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012р. № 20/7357 (далі - Концепція).
У відповідності до статті 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до споживача.
Статтею 16 Закону встановлено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14.1.1. Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008р. № 1051/1051, розміщення та утримання зовнішньої реклами в м. Києві повинно відповідати вимогам Закону України «Про рекламу», Типовим правилам, а також діючому Порядку, що затверджується розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Пунктом 2 Типових правил встановлено визначення основних понять, зокрема, спеціальні конструкції - це тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та не наземні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами; дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Згідно п. 3. Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Класифікатором типових рекламних засобів, затвердженим рішення Київської міської ради від 26.01.2012р. № 20/7357 «Про затвердження Концепції розвитку зовнішньої реклами в місті Києві» визначено такий вид рекламного засобу: рекламна вивіска на будинку (будівлі), споруді - плоский або об'ємний (об'ємні літери тощо) рекламний засіб, що встановлюється на фасаді будинку (будівлі), споруди та має зовнішні поверхні для розміщення реклами; мобільний (переносний) рекламний засіб, що використовується для розміщення зовнішньої реклами складається з каркаса та рекламного поля.
Так, з матеріалів справи, зокрема з фото фіксації, вбачається, що рекламні засоби позивача, встановлені на будинку та на тротуарі біля будинку АДРЕСА_1, являють собою рекламну вивіску, напис на будинку (будівлі), споруді, та мобільні переносні рекламні засоби.
З огляду на викладене вище рекламні засоби, що встановлені позивачем, являють собою спеціальні рекламні конструкції, а отже, є засобами зовнішньої реклами, розміщення яких потребує отримання дозволів на встановлення об'єктів зовнішньої реклами.
Згідно п. 5. Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
Пунктом 45. Типових правил встановлено, що контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 2.1. розділу II Порядку дозвільний орган (КП «Київреклама») здійснює контроль за дотриманням вимог цього Порядку щодо розміщення зовнішньої реклами, вимагає усунення виявлених порушень, організовує інвентаризацію РЗ та приймає рішення щодо демонтажу самовільно встановлених рекламних засобів.
Відповідно до п. 1.1. розділу II Порядку цей розділ регулює правовідносини між виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) та фізичними і юридичними (незалежно від форми власності та підпорядкованості) особами, що виникають у процесі розміщення зовнішньої реклами на території м. Києва, визначає порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, вимоги до проектування рекламних засобів, визначення та погодження місць розміщення рекламних засобів, розміщення (встановлення, монтаж, нанесення), експлуатації та демонтажу, а також порядок контролю за дотриманням вимог цього Порядку.
Згідно п. 3.1. розділу II Порядку КП «Київреклама» за дорученням робочого органу здійснює в межах своїх повноважень перевірку за дотриманням вимог цього Порядку, огляд та обстеження РЗ на предмет відповідності їх місця розташування та типу схемі розміщення рекламоносіїв, що входить до складу відповідного паспорта вулиці, затвердженого в установленому порядку, вимагає усунення виявлених порушень та організовує або проводить власними силами демонтаж РЗ відповідно до цього Порядку; здійснює обстеження місць розміщення РЗ відповідно до виданих у встановленому порядку дозволів та надає дозвільному органу матеріали щодо порушників цього Порядку.
Повноваження щодо здійснення заходів контролю за розміщенням засобів зовнішньої реклами відповідача 1 розповсюджується на всі засоби зовнішньої реклами в незалежності від форми власності місця розташування рекламного засобу.
Окрім того, відповідно до п. 1.3. розділу 1 Порядку самовільно встановлений рекламний засіб - це рекламний засіб, що розміщується без наявності виданого у встановленому порядку дозволу, після прийняття виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) розпорядження про відмову у продовженні терміну дії дозволу або його скасування. Не вважається самовільно встановленим рекламний засіб протягом часу розгляду заяви розповсюджувача реклами про продовження строку дії дозволу до моменту прийняття виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) відповідного рішення за такою заявою.
Пунктом 45. Типових правил встановлено, що контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
Згідно п. 17 розділу II Порядку демонтаж означає комплекс заходів, які передбачають відокремлення 93 разом з основою від місця їх розташування та транспортування на спеціально відведені території для подальшого зберігання.
Демонтаж рекламних засобів є засобом протидії порушенню прав територіальної громади міста Києва щодо надання у тимчасове користування місць (для розміщення рекламних засобів) або усунення порушень договірних зобов'язань розповсюджувачами реклами за договорами про Наданим у тимчасове користування місць (власниками та/або законними користувачами Рекламних засобів), а також засобом усунення порушень в інших випадках.
Згідно пп. б п. 17.2. розділу II Порядку демонтаж РЗ здійснюється в у разі виявлення самовільно встановлених Р3.
Демонтаж здійснюється відповідно до наказу дозвільного органу, в даному випадку Департаменту суспільних комунікацій працівниками КП «Київреклама».
Так, судом встановлено та не заперечувалось позивачем, що ним дозволу на розміщення об'єкту зовнішньої реклами не отримано.
В той же час, позивачем встановлено спеціальні рекламні конструкції - рекламні вивіски на будинку (будівлі) та мобільні переносні рекламні засоби на та біля будинку АДРЕСА_1.
Пунктом 17.4. Порядку також встановлено, що у вказаних у пункті 17.2 цього Порядку випадках демонтаж РЗ має бути проведений власниками (законними користувачами) РЗ самостійно за власний рахунок в термін, вказаний у вимозі дозвільного органу чи КП «Київреклама» про усунення порушень вимог порядку розміщення зовнішньої реклами .
Вимога направляється у письмовій формі поштою з повідомленням про вручення або вручається представнику розповсюджувача реклами особисто під підпис. У випадках, передбачених підпунктами а), б), г), д), ж), з) пункту 17.2 цього Порядку до вимоги додається акт, в якому зафіксовані виявлені порушення, за підписом представників дозвільного органу.
Розповсюджувач реклами зобов'язаний протягом трьох днів або в термін, вказаний у вимозі дозвільного органу, з моменту отримання вимоги усунути зазначені у вимозі порушення та повідомили в цей же строк дозвільний орган в письмовій формі.
Так, судом встановлено та не заперечувалось позивачем, що ним дозволу на розміщення об'єктів зовнішньої реклами не отримано.
В той же час, позивачем встановлено спеціальні рекламні конструкції - рекламні вивіски на будинку (будівлі) та мобільні переносні рекламні засоби на будівлі та на тротуарі біля будинку АДРЕСА_1.
Враховуючи зазначене, відповідачем 1 правомірно та в межах повноважень винесено вимогу № 145370 від 23.10.2014р. про усунення виявлених порушень та проведення демонтажу РЗ у триденний термін власними силами.
Поряд з тим, у зв'язку з невиконанням позивачем цілком законної і обґрунтованої вимоги КП «Київреклама», відповідачем 2 з підстав та в межах наданих йому повноважень видано наказ №333 від 17.11.2014р. про демонтаж рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1 (п. 10 додатку № 1 до наказу).
На підставі зазначеного наказу працівниками КП «Київреклама» проведено демонтаж РЗ, про що складено відповідні акти.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправною та скасування вимоги КП «Київреклама» №145370 від 23.10.2014р., визнання протиправним та скасування наказу Департаменту суспільних комунікацій №333 від 17.11.2014р. в частині додатку № 1 до наказу під №10 про демонтаж рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1 та визнання протиправними дій посадових осіб КП «Київреклама» щодо демонтажу рекламної вивіски на будинку АДРЕСА_1.
Окрім того, щодо позовних вимог про зобов'язання КП «Київреклама» повернути рекламну вивіску, демонтовану на будинку АДРЕСА_1, яка належить ФОП ОСОБА_4, суд зазначає, що демонтовані об'єкти зовнішньої реклами повертаються їх власникам тільки на підставі письмової заявки від таких власників та за умови пред'явлення ними письмового підтвердження про внесення на розрахунковий рахунок КП «Київреклама» вартості наданих послуг по демонтажу об'єктів зовнішньої реклами, а отже, позовна вимога в цій частині також задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачами у повному обсязі доведено правомірність своїх дій і оскаржуваних рішень.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
В задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний 16.01.2015 року.
Суддя В.П. Шулежко