ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
22 січня 2015 року м. Київ № 826/17562/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., секретаря судового засідання Віруцькій О.В., розглянувши питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі
За позовом ОСОБА_1
до Генеральної прокуратури України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Військова прокуратура Центрального регіону України
про визнання протиправним наказу, поновлення на посаді, зобо'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Генеральної прокуратури України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Військова прокуратура Центрального регіону України про визнання нечинним та скасування наказу від 23.10.2014 №1500к, поновлення на посаді першого заступника військового прокурора Центрального регіону України; зобов'язання вчинити дії щодо інформування Міністерство юстиції України про поновлення на посаді та відсутність підстав для застосування до позивача заборони, передбаченої ч. 3 ст. 1 Закону України «Про очищення влади».
В судовому засіданні 18.12.2014 судом поставлено на обговорення питання щодо доцільності звернення до Верховного суду України з поданням щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України "Про очищення влади" та зупинення провадження у справі та надано сторонам час для підготовки пояснень з вказаного питання.
22.01.2015 в судовому засіданні позивач заперечував проти звернення до Верховного суду України з поданням щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України "Про очищення влади".
Представники відповідача та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору в судовому засіданні залишили вирішення питання щодо проти звернення до Верховного суду України з поданням щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України "Про очищення влади" на розсуд суду.
Ознайомившись з матеріалами справи суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі, з огляду на наступне.
22.01.2015 ухвалено про звернення до Верховного суду України з поданням щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України "Про очищення влади".
Відповідно до п. 4 ст. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
В контексті наведеного та за аналогією слід додати, що відповідно до ч. 2 ст. 251 ЦК України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Відповідно до положень пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" передбачено, що у разі невизначеності в питанні про те, чи відповідає Конституції України застосований закон або закон, який підлягає застосуванню в конкретній справі, суд за клопотанням учасників процесу або за власною ініціативою зупиняє розгляд справи і звертається з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного Суду України, який відповідно до ст. 150 Конституції може порушувати перед Конституційним Судом України питання про відповідність Конституції законів та інших нормативно-правових актів. Таке рішення може прийняти суд першої, касаційної чи наглядової інстанції в будь-якій стадії розгляду справи.
Враховуючи наведене у сукупності суд дійшов висновку про доцільність зупинення провадження у справі до вирішення Верховним Судом України питання щодо внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності п. 8 ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст.1, п. 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про очищення влади" Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
Зупинити провадження у справі № 826/17562/14 до вирішення Верховним Судом України питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності положень Закону України "Про очищення влади" Конституції України, питання щодо чого порушено ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2015 року.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.І. Келеберда