про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
26 січня 2015 року Справа № 803/92/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Пахолюка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання про вжиття заходів забезпечення позову в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень від 14.01.2015 року про примусове повернення з України, від 14.01.2014 року про заборону в'їзду в України та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді від 26 січня 2015 року відкрито провадження у даній справі.
Позивачем при подачі позову заявлено клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Управління Державної міграційної служби України у Волинській області від 14 січня 2015 року про примусове повернення з України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні позивач підтримав клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Представник відповідача заперечив проти задоволення заявленого клопотання у зв'язку з його безпідставністю.
Заслухавщи думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання про вжиття заходів забезпечення позову підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що предметом публічно-правового спору у даній справі є перевірка законності прийняття відповідачем рішень від 14 січня 2015 року про примусове повернення в країну походження громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та заборону його в'їзду на територію України терміном на три роки.
Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове повернення може бути оскарженого до суду.
Разом із тим, частиною третьою статті 117 КАС України передбачено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Крім того, згідно з пунктом 1.11 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 року №353/271/150, оскарження рішень про примусове повернення або примусове видворення не зупиняють їх дію, крім випадків, коли суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, який приймав або ініціював рішення та є обов'язковою для виконання.
Згідно роз'яснень Пленуму Вищого адміністративного суду України у пункті 17 постанови № 1 від 25 червня 2009 року «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця, видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» (з наступними змінами і доповненнями), до вирішення адміністративної справи судом, у провадженні якого перебуває справа, може бути вжито передбачених статтею 117 КАС України заходів щодо забезпечення позовних вимог. Зокрема, якщо існує небезпека заподіяння шкоди інтересам іноземця чи особи без громадянства або якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
У разі примусового повернення іноземця або особи без громадянства рішення органів охорони державного кордону, органів внутрішніх справ (центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції) та органів Служби безпеки України про примусове повернення іноземця або особи без громадянства за межі України може бути оскаржено в суді. При цьому слід ураховувати, що суд має право зупинити рішення про примусове повернення з підстав та в порядку, передбаченому статтями 117-118 КАС України.
Підстави для забезпечення адміністративного позову визначені частиною першою ст.117 КАС України, відповідно до якої суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 зобов'язано примусово покинути територію України у термін до 05 лютого 2015 року та заборонено йому подальший в'їзд в Україну терміном на три роки.
Таким чином, з урахуванням дати прийняття вказаного рішення, а саме 14 січня 2015 року, воно має бути виконане позивачем у строк до 05 лютого 2015 року.
Відповідно до частин першої, п'ятої та шостої статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» у рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець повинен виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Іноземець зобов'язаний самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця здійснюється територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС, органом охорони державного кордону або органом СБУ, який його прийняв.
З огляду на викладене та враховуючи закінчення граничного строку для виконання позивачем рішення про примусове повернення в країну походження, суд приходить до переконання, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову у спосіб зупинення дії оскаржуваного рішення до вирішення судом цієї адміністративної справи становитиме очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача та зумовить ситуацію, при якій захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
Керуючись ст.ст.117, 118, 160, 165 КАС України, суд
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
Зупинити дію рішення Управління Державної міграційної служби України у Волинській області від 14 січня 2015 року про примусове повернення з України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до вирішення справи по суті та набрання постановою суду законної сили.
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії, повний текст якої буде виготовлений 27 січня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій