Справа № 713/72/15-п
Провадження №3/713/55/15
23.01.2015 м. Вижниця
Суддя Вижницького районного суду Чернівецької області Пилип'юк І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка поступила з Вижницького РВ УМВС України в Чернівецької області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительку смт.Берегомет вул.Довбуша, 3 Вижницького району Чернівецької області, громадянку України, не одруженої, на утриманні четверо неповнолітніх дітей, не працюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягалася,
за ст.184 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧВ №011039 від 06.01.2015 року ОСОБА_1 06.01.2015 року не виконує передбачених законодавством ст.150 Сімейного кодексу України та ст.35 ЗУ «Про освіту», ст.3 ЗУ «Про загальну середню освіту» умов життя навчання та виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, який навчаючись в Берегометській ЗОШ №3 пропустив 245 уроків або 245 годин без поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 винною себе не визнала та пояснила, що має на утриманні четверо неповнолітніх дітей, сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 виховує добре, але інколи той хворів і тому не ходив до школи. На прохання працівника міліції підписала протокол не прочитавши його, копії не отримувала.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1, відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, і всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Доводи викладені в протоколі працівником міліції ОСОБА_3, про адміністративне правопорушення та порушення ОСОБА_1 вимог ст.150 Сімейного кодексу України та ст.35 ЗУ «Про освіту», ст.3 ЗУ «Про загальну середню освіту» є необґрунтованими, оскільки в матеріалах справи відсутні фактичні дані які б підтверджували винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В суді встановлено, що ОСОБА_1, виховує четверо неповнолітніх дітей, раніше до адміністративної відповідальності не притягалася.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення № 011039 від 06.01.2015 року складений оперуповноваженим СКМСД Вижницького РВ лейтенантом міліції ОСОБА_3 не відповідає за своєю формою і основним елементам вимогам ч.1 ст.256 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що засвідчує факт неправомірних дій, та одним з основних джерел доказів, тому, в ньому повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, а також дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема про місце і час вчинення та суть правопорушення.
В протоколі не підтверджений факт події та складу вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а тільки перечислено законодавчі акти.
Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, перелік яких міститься у ст.256 КУпАП, не тільки обмежує права учасників адміністративного процесу передбачених ст.268 КУпАП, а й покладає обов'язок визначити об'єктивну сторону правопорушення на суд.
Оскільки адміністративна відповідальність за ст. 184 ч.1 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, в діях ОСОБА_1 відсутній склад даного адміністративного правопорушення.
Таким чином аналізуючи докази по справі, суд прийшов до висновку, що вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП не встановлено, за таких обставин необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі п.1 ст. 247 КУпАП, керуючись ст.ст.221, 283, 284, 285, 287-289 КУпАП, Суд,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ст.184 ч.1 КУпАП провадженням закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Чернівецької області через Вижницький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: І. В. Пилип'юк