20 січня 2015 р. Справа № 902/1662/14
за позовом: Прокурора Старосинявського району Хмельницької області (вул. Грушевського, 50, смт. Стара Синява, Хмельницька обл., 31400) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (вул. І.Франко, 2/2, м. Хмельницький, 29000)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (вул. Заводська, 2, с. Жданівка, Хмільницький р-н., Вінницька обл., 22050)
про стягнення 108 448 грн. збитків
Суд:
Cуддя Кожухар М.С.
Cекретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
прокурор: Гущіна Н. В.
позивача : не з "вився
відповідача: Семко Ю.А., Занько Т.О. - за дорученням
Прокурор Старосинявського району Хмельницької області звернувся до господарського суду Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" 108 448 грн. збитків.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області 10.07.2014 проведено перевірку дотримання посадовими особами відокремленого підрозділу "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки №192/02.
Згідно вказаного акту, посадовими особами ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке", директором якого є Болонський М.А., в порушення вимог ст.ст. 16, 19 Кодексу України про надра, без отримання спеціального дозволу на користування надрами для забезпечення потреб тваринництва та виробничих потреб, за період з 08.08.2011 по 30.06.2014 здійснено водозабір із підземного водонасосного горизонту (свердловини № 2865) об'ємом 1600 м.куб. Об'єм використаної води підтверджується журналом обліку водопостачання непрямим методом за вказаний період за формою №ПОД-12 та довідкою керівника ТОВ "Хмільницьке".
З метою усунення виявлених порушень державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Назарчуком С.І. 11.07.2014 внесено припис директору ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке", вимоги якого до теперішнього часу не виконано.
Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Назарчука С.І. №257/02 від 15.10.2014 директора ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" Полонського М.А. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 47 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Копію постанови 16.10.2014 направлено Полонському М.А. рекомендованим листом.
Згідно розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування надр, а саме: підземних вод за відсутності спеціального дозволу від 05.08.2014 в період з 08.08.2011 по 31.12.2012 ТОВ "Хмільницьке" заподіяло збитки державі на суму 21 689,6 грн. Відповідно до розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування надр, а саме: підземних вод - за відсутності спеціального дозволу у період з 01.01.2013 по 30.06.2014 ТОВ "Хмільницьке" заподіяло збитки державі на суму 86 758,4 грн. Загальна сума збитків становить 108 448 грн.
ТОВ "Хмільницьке" в добровільному порядку не відшкодувало збитки, заподіяні державі самовільним використанням надр за відсутності спеціального дозволу, чим порушуються інтереси держави щодо охорони навколишнього природного середовища.
Ухвалою від 25.11.2014 р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 29.12.2014 р.
26.12.2014р. до суду від відповідача надійшло заперечення проти позову № 1201 від 26.12.2014р., в якому останній позовні вимоги не визнає з огляду на таке.
Основними видами діяльності ТОВ "Хмільницьке" є розведення великої рогатої худоби молочних порід згідно КВЕД 01.41., що підтверджується Довідкою із ЄДРПОУ та п. 3.2. Статуту ТОВ "Хмільницьке".
На балансі ТОВ "Хмільницьке" знаходиться свердловина глибиною 94 м і дебітом видобування води не більше 6 м.куб./год. відповідно до Паспорту свердловини на воду № 2865.
Спеціальне водокористування Відповідач здійснював і здійснює на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 003269, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області, яким підприємству було дозволено здійснювати водопостачання на забезпечення господарсько-питних потреб підприємства з встановленим лімітом забору води (підземних вод) та її використання - не більше 139,2 м.куб./добу; 1,6 тис. м.куб./рік. Відповідно до п.п. 4 п. 4 Дозволу метою водокористування є забезпечення потреб тваринництва та виробничих потреб.
Відповідно до журналу обліку води за 2011 рік ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" в період з 08.08.2011 року по 31.12.2011 року видобуто та використано для власних господарсько-побутових потреб 110м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку води за 2012 рік ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" в період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року видобуто та використано для власних господарсько-побутових потреб 260 м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку води за 2013 рік ВП «Агрофірма «Прогрес» ТОВ «Хмільницьке» в період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року видобуто та використано для власних господарсько-побутових потреб 1040 м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку води за 2014 рік ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" в період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року видобуто та використано для власних господарсько-побутових потреб 240 м.куб. води.
Відповідно до Паспорту свердловини на воду № 2865 - водозабір підземних вод більше 300 м.куб. на добу фізично неможливий.
Отже, відповідач не перевищив встановлений законом ліміт продуктивності водозаборів підземних вод, а тому мав право без спеціального дозволу на користування надрами (маючи лише дозвіл на спеціальне водокористування, необхідність якого встановлена ст. 49 Водного кодексу України), видобувати та використовувати підземні води.
Оскільки ТОВ "Хмільницьке" (ВП "Агрофірма "Прогрес") використовує підземні води для власних господарських потреб (напування ВРХ) та в обсязі не більше 300 м.куб./добу, то, згідно зі ст. 23 Кодексу України про надра, не зобов'язане отримувати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води).
Ухвалою суду від 29.12.2014р. в судовому засіданні оголошено перерву до 20.01.2015р.
В судове засідання 20.01.2015р. з"явились прокурор та представники відповідача.
Прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у запереченні на позов № 1201 від 26.12.2014р.
Позивач повноважного представника не направив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення позивачу 12.01.2015р. за № 2900108181522.
Відсутність представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення прокурора та представників відповідача і дослідивши та оцінивши відповідно до вимог законодавства матеріали справи, суд встановив наступне та дійшов такого висновку.
10.07.2014р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області в присутності директора ТОВ "Хмільницьке" Полонського М.А. та агронома-еколога Зацько Т.О. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ВП Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке", про що складено акт № 192/02.
Директор ВП Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" відмовився від підписання акту № 192/02.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що ВП Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" займається вирощуванням зернових та технічних культур; вирощуванням ВРХ.; Підприємство отримало дозвіл на спеціальне водокористування за №003269 на термін з 20.09.2012 року до 20.09.2015 року для забезпечення потреб тваринництва та виробничих (обприскування с/г культур) потреб із свердловин глибиною 94 м, та продуктивністю 6,9 куб.м. год. Підприємство здійснює надрокористування для забезпечення потреб тваринництва та виробничих потреб із свердловини, що розташована на території господарства за відсутності спеціального дозволу на користування ділянкою надр (підземні води), в порушення ст.ст. 16, 19, 21 КУ «Про надра»; водовимірювальний пристрій відсутній; на момент перевірки відділом ІЛК Інспекції відібрано проби ґрунту.
10.07.2014р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області складено протокол № 257 про адміністративне правопорушення стосовно директора ВП Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" Полонського М.А.
14.07.2014р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області керівнику ВП Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" внесено припис № 192/02.
15.10.2014р., за наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення № 257 від 10.07.2014р., Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області винесено постанову № 257/02 про накладення адміністративного стягнення на гр. Полонського М.А. в розмірі 850,00 грн.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 5305574, відокремлений підрозділ "Агрофірма "Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" займається, зокрема, розведенням великої рогатої худоби молочних порід.
Джерелом водопостачання на підприємстві є свердловина на воду № 2865 глибиною 94,0 м.
Користування водою відокремлений підрозділ "Агрофірма "Прогрес" Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" здійснює на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 003269 від 20.09.2012 року з терміном дії до 20.09.2015 року.
Відповідно до даного дозволу на спеціальне водокористування № 003269, мета водокористування: водопостачання та його вид - забезпечення потреб тваринництва та виробничих (обприскування с/г культур) потреб; основні показники діяльності об'єкта-водокористувача (виробнича потужність, площа зрошення, чисельність населення та інше): ферма ВРХ, обприскування с/г культур; назва та місцерозташування водозабірних, підпірних споруд (для підземних джерел зазначити глибину і продуктивність свердловин): 1 свердловина глибиною 94 м та продуктивністю 6,9 м.куб/год.
Водокористування дозволяється при дотриманні таких умов: використання води (тис.м.куб/рік, м.куб/добу): всього: 1,6 тис.м.куб/рік; 139,2 м.куб./добу, в т.ч.: з поверхневих джерел не більше - тис.м.куб./рік; м.куб/добу; з підземних вод не більше - 1,6 тис.м.куб./рік; 139,2 м.куб/добу; використання води на власні потреби (тис.м.куб/рік, м.куб/добу): всього: 1,6 тис.м.куб/рік; 139,2 м.куб/добу, в т.ч. на господарсько-питні потреби - 1,169 тис.м.куб./рік; 3,2 м.куб./добу; з них підземних вод - 1,169 тис.м.куб./рік; 3,2 м.куб/добу; на виробничі потреби - 0,408 тис.м.куб./рік; 136,0 м.куб/добу; з них підземних вод - 0,408 тис.м.куб/рік; 136,0 м.куб./добу.
Ліміт забору води встановлюється на термін дії дозволу на спецводокористування: з підземних джерел - 1,6 тис.м.куб/рік; ліміт використання води встановлюється на термін дії дозволу на спецводокористування: з підземних джерел - 1,6 тис.м.куб./рік.
Прокурор в обгрунтування позовних вимог посилається на те, що у відповідача всупереч вимогам ст.ст.16, 23, 56 Кодексу України про надра, відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами).
Згідно зі ст. 1 Водного кодексу України, водокористування це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
В силу п. 9 ч. 1 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування (ч. 9 ст. 49 Водного кодексу України).
Відповідно до п.1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. N 615, цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Користувачами надр можуть бути особи, визначені статтею 13 Кодексу України про надра.
Відповідно до пп.6 п.8 Порядку, без проведення аукціону дозвіл надається у разі: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування підземних вод для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого господарсько-питного водопостачання (крім виробництва фасованої питної води), за умови, що обсяг видобування підземних вод з водозаборів перевищує 300 куб. метрів на добу.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 21 Кодексу України про надра (в редакції, що діяла з 14.07.2011р. по 17.11.2012р.), надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.
Відповідно до ст. 21 Кодексу України про надра (в редакції, що діє з 18.11.2012р. по даний час), надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра (в редакції, що діяла з 14.07.2011р. по 17.11.2012р.), землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб. Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими Радами народних депутатів, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на місцях.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра (в редакції, що діє з 18.11.2012р. по даний час), землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб. Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Отже, реалізація землекористувачами або землевласниками права видобувати підземні води без спеціального дозволу, передбаченого статтею 23 Кодексу України про надра, можлива за наявності певних умов: 1) при наявності права на земельну ділянку, 2) при видобуванні води з метою її використання для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, 3) якщо видобування підземних вод з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
З обставин та матеріалів справи вбачається, що використання підземних вод відповідачем здійснюється на власні виробничі потреби, що не суперечить та не є ширшим від поняття „господарських потреб", які реалізуються відповідачем у процесі його господарської діяльності.
На час перевірки, відповідач здійснював водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування № 003269 від 20.09.2012 року, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області з терміном дії до 20.09.2015 року.
Відповідно до журналу обліку водоспоживання (водовідведення) непрямим методом ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" за 2011 рік, підприємство в період з 08.08.2011 року по 31.12.2011 року видобуло та використало для власних господарсько-побутових потреб 110м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку водоспоживання (водовідведення) непрямим методом ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" за 2012 рік, підприємство в період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року видобуло та використало для власних господарсько-побутових потреб 260 м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку водоспоживання (водовідведення) непрямим методом ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" за 2013 рік, підприємство в період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року видобуло та використало для власних господарсько-побутових потреб 1040 м.куб. води.
Відповідно до журналу обліку водоспоживання (водовідведення) непрямим методом ВП "Агрофірма "Прогрес" ТОВ "Хмільницьке" за 2014 рік, підприємство в період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року видобуло та використало для власних господарсько-побутових потреб 240 м.куб. води.
Прокурором та позивачем не надано суду доказів того, що обсяг видобування відповідачем води за спірний період перевищував 300 куб.м. на добу.
Наведені обставини виключали у даному випадку необхідність отримання відповідачем спеціальних дозволів та гірничого відводу у період з 08.08.2011 по 30.06.2014 року. Отже, доводи прокурора про порушення відповідачем положень ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра щодо відсутності спеціального дозволу на користування надрами у вказаний період суд вважає безпідставними.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора Старосинявського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" 108 448 грн. збитків задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 4.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.
Враховуючи викладене, судові витрати з розгляду даної справи підлягають розподілу за правилами ст. 49 ГПК України, а саме стягненню з Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України,-
1. В позові відмовити у повному обсязі.
2. Стягнути з Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. І.Франко, 2/2, код ЄДРПОУ 37592837, р/р 31116106700317 в ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013) на користь Державного бюджету України 2168,96 грн. (дві тисячі сто шістдесят вісім грн. 96 коп.) судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26 січня 2015 р.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. І.Франко, 2/2, м. Хмельницький, 29000)