Постанова від 14.01.2015 по справі 200/8130/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2015 рокусправа № 200/8130/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

за участю секретаря: Лащенка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровську

на постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року по справі № 200/8130/14-а

за позовом ОСОБА_1

до про Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровську визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу « інші виплати» з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з моменту призначення пенсії. (а.с.3-5)

Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року у справі № 200/8130/14-а адміністративний позов задоволено. (Суддя -Шевцова Т.В.) (а.с.27-28)

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що чинне законодавство відносить до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року по справі № 200/8130/14-а та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.31-32)

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що матеріальна допомога носить разовий характер, та не є складовою частиною заробітної плати відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а саме факт утримання із суми матеріальної допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсій державного службовця.

04 грудня 2014 року на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за вх. № 61180/14 надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи без участі останньої.

Сторони по справі про час і місце розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, до судового засідання не прибули, про причини неявки суду не сповістили.

За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу за відсутністю сторін по справі.

В судовому засіданні, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги відповідача по справі та матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

20 травня 2014 року позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб та суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до наданої довідки № 10 від 10.04.2014 року.

Відповідно до довідки №10 від 10.04.2014 року регіонального відділення Фонду державного майна України в Дніпропетровській області, з 01.04.2012 року по 31.04.2014 року сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 92 455,72 грн., з яких надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 23 566,17 грн., премії - 51 163,87 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат - 957 грн., інші виплати - 16 768,68 грн.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 20.05 2014 року № 1160/10/20 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирушення соціально - побутових потреб та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпуски, посилаючись на те, що зазначені виплати не являються складовими частинами заробітної плати і в розрахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не включаються.

З матеріалів справи вбачається, а саме з листа - рішення відповідача від 20.05.2014 року № 1160/10/20, що загальний стаж позивача складає 32 роки 10 місяців 17 днів, з них стаж роботи на державній службі - 16 років 9 місяців 10 днів.

Частиною 1 статті 66 «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу»

Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при перерахунку пенсії потрібно використовувати коефіцієнт 96 % від сум заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки, за правилами статті 37 Закону України «Про державну службу» за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітку.

Крім того, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції невірно вирішено питання, щодо періоду з якого потрібно задовольнити позовні вимоги. Колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з дати звернення позивача до управління пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з заявою від 20 травня 2014 року про перерахунок та уточнюючою довідкою.

Оскільки вказана заява подана після 15 числа відповідного місяця, то датою перерахунку та видачі слід вважати перше число наступного місяця.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не в повній мірі відповідають фактичним обставинам справи та нормам матеріального права і тому вимоги апеляційної скарги відповідача підлягають частковому задоволенню, а постанова Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року по справі № 200/8130/14-а - скасуванню.

Керуючись 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

Постановив:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Бабушкінському районі м. Дніпропетровську - задовольнити частково;

Постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року по справі № 200/8130/14-а - скасувати.

Позов - задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України Бабушкінському районі м. Дніпропетровську щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням інших виплат - протиправною.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 21 липня 2014 року № 1160/10/20 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та суми індексації, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - скасувати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2014 року з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та суми індексації, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки № 10 від 10.04.2014 року, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено - 19 січня 2015 року.

Головуючий: В.В. Мельник

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко