14 січня 2015 рокусправа № 188/1027/14-а (2-а/188/38/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.
за участю секретаря: Лащенка Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі
на постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 15 липня 2014 року по справі № 188/1024/14-а
за позовом ОСОБА_1
до про Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вихідної допомоги та суми індексації, з яких проводилися нарахування та сплата збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування протиправним з дати призначення пенсії, з 25.04.2014 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вихідної допомоги, сум індексації, зазначених у довідці № 1065/0/349-154 від 23 травня 2014 року про складові заробітної плати за період з 01.05.2009 року по 30 квітня 2014 року, з яких сплачено страхові внески та збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с.2-5)
Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 15 липня 2014 року у справі № 188/1027/14-а адміністративний позов задоволено. (Суддя - Ніколаєнко І.К.) (а.с.38-40)
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 15 липня 2014 року у справі № 188/1027/14-а та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.31-32)
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що матеріальна допомога носить разовий характер, та не є складовою частиною заробітної плати відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а саме факт утримання із суми матеріальної допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсій державного службовця.
Сторони по справі про час і місце розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, до судового засідання не прибули, про причини неявки суду не сповістили.
За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу за відсутністю сторін по справі.
В судовому засіданні, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги відповідача по справі та матеріалів справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані Законом України «Про державну службу» та Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області, 25 квітня 2014 року останньому вперше була призначена пенсія.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою та довідкою від 23 травня 2014 року про перерахунок розміру пенсії з урахуванням сум вихідної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, з яких було утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області від 30 травня 2014 року №05/Б-40 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням сум отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та вихідної допомоги, у зв'язку з відсутністю на таке нарахування, як вказує відповідач, законних підстав. При цьому відповідач посилався на ст.33 Закону України "Про державну службу" та Постанову КМУ № 865 від 31 грудня 2000 року і зазначав, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не включаються при призначенні (перерахунку) пенсії, а також врахування інших виплат для обчислення розміру пенсії не передбачене чинним законодавством.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу»
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вихідної допомоги та суми індексації заробітної плати.
Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції, і є лише помилковим розумінням норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі - залишити без задоволення.
Постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 15 липня 2014 року по справі № 188/1024/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено - 15 січня 2015 року.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко