Ухвала від 21.01.2015 по справі 234/5404/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Нейло І.М.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року справа №234/5404/14-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 липня 2014 року в адміністративній справі №234/5404/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги ,-

ВСТАНОВИВ:

26.05.2014 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Краматорського міського суду Донецької області, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача в частині нарахування у 2014 році належної йому щорічної разової грошової допомоги, передбаченої ч.5 ст..13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та стягнути з відповідача кошти у розмірі 4623,00 грн.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 31 липня 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розглядку сторонни до суду не прибули, тому, відповідно до ч.1 ст.197 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 є інвалідом війни 3 групи, у зв'язку із чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального, захисту», до яких входить отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, проте, згідно листа від 15.05. 2014 року, УПСЗН позивачу у 2014 році була виплачена разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 2020 гривень.

Такі дії УПСЗН є предметом даного позову, оскільки позивач вважає їх неправомірними.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції погодився з доводами позовної заяви, при цьому, виходив з наступного.

Так, відповідно до чинної редакції статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами внесеними в 1998 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Положення даної статті були змінені з п. 20 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», за яким: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п. 2 Розділу III вказаного вище Закону Розділ II «;Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діяв до 31.12. 2008 року.

Разом із тим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05. 2008 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі щодо внесення змін до статей 12,13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнано неконституційними.

Тобто, діючою та чинною є редакція статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до яких, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам 3 групи в розмірі 2020,00 гривень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідний органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Разом із тим, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» (п.1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.

Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну сил

у.З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акту, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року, якою власне істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання щорічної разової щорічної допомог

и.Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаний статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної разової щорічної допомоги до 5 травня не приймалось.

Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» наступними змінами та доповненнями) на 2014 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі 949 гривень.

Тобто, позивачу ОСОБА_2, як інваліду війни 3 групи, щорічна разова грон допомога повинна бути виплачена у розмірі 6643 гривень (949 грн. х 7 мінімальних пенс віком), а позивачу була виплачена лише у розмірі 2020 гривень, тобто різниця дорівнює 4623 гривні.

Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої ви що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пені особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, суд приходить до висновку що дії відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради по нарахуванню та здійснює виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарант соціального захисту» є протиправними, а тому недоотримана сума щорічної раз допомоги в сумі розмірі 4623 гривень підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 липня 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення грошової допомоги - залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: Л.В. Губська

Судді: Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко