Головуючий у 1 інстанції - Величко О.В.
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
21 січня 2015 року справа № 235/5071/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Головуючогосудді: Губської Л.В.,
суддів: АрабейТ.Г., Геращенка І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2014 року в адміністративній справі №235/5071/14-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати неправомірними нарахування відповідачем з 01 січня 2014 року її додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та державної пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати УПФУ видати розпорядження про перерахунок та виплату її державної пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі, не нижче 6 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, у обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.ст.50,54,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 січня 2014 року.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 20154 року позов задоволено в межах шестимісячного строку, передбаченого для звернення до адміністративного суду з позовом.
Відповідач не погодився з таким рішенням і подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду сторони до суду не прибули, тому, відповідно до ч.1 ст.197 КАС України, справу розглянуто у письмовому провадженні.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справита обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ в м. Красноармійську і Красноармійському районі та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України № 796-Х11 від 28.02.1991 року « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У вересні 2014 року позивачка звернулася до управління із заявою про перерахунок основної та додаткової пенсії відповідно до вимог статей 50,54 Закону № 796-Х11, проте, в задоволенні її заяви було відмовлено з посиланням на те, що виплата пенсії з 01.11.2011 року здійснюється згідно вимог Постанови КМ України від 06.07.2011 року № 747 « Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Ця відмова УПФУ є предметом позову, оскільки позивачка вважає її неправомірною.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції погодився з доводами позивача, при цьому, виходив з наступного.
Так, спірні правовідносини врегульовані Законом № 796-Х11 та Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 « Про затвердження порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Закон № 796-Х11 визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796-Х11 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною першої статті 50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 111 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Частиною четвертою статті 54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 111 групі інвалідності 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов»язки громадянина.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01 січня 2012 року ( далі Порядок № 1210).
Пунктом 4 Порядку № 1210 встановлено, що у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження , за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю інвалідам 111 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 63 Закону № 796-Х11 передбачено, що фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Проте, Закон України « Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, яким визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.
Зі змісту вимог частини другої статті 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 01 січня 2014 року застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а норми статей 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, Законом України №1622-VIІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» пунктом 67 та встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Закон України №1622-VIІ прийнято Верховною Радою України 31 липня 2014 року (набрав чинності 03 серпня 2014 року).
Отже, з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року включно, виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю необхідно проводити у відповідності до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з 03 серпня 2014 року - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається з матеріалів справи, судом при винесені спірної постанови не враховано вищенаведене, тому постанова суду підлягає зміні в цій частині.
Керуючись ст.ст. 195,197,198,201,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2014 року в адміністративній справі №235/5071/14-а - задовольнити частково.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2014 року в адміністративній справі №235/5071/14-а - змінити.
В абзацах другому та третьому резолютивної частини постанови після вислову «з 19.03.2014 року» додати вислів «по 02.08.2014 року включно".
В решті постанову суду - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду постанови, прийнятої у скороченому провадженні, набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л.В. Губська
Судді: Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко