20.12.06р.
Справа № А23/330
За позовом Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі, Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області
до Дочірнього підприємства "Парк-Мастер", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області
про стягнення 117102 грн. 58 коп.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Шафранова О.В. - держподатінспектор, дов. від 05.05.06,№10499/10/100
Від відповідача: Хлопко О.С. - представник, дов. б/н від 18.07.05
Тиха О.С. - представник, дов. б/н від 16.05.06
Позивач звернувся з позовом про стягнення з Дочірнього підприємства "Парк-Мастер" на користь бюджету заборгованості зі сплаті за торгові патенти в розмірі 117102,58 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заборгованість по сплаті за торгові патенти виникла у відповідача через те, що плата за патенти вносилась ним за ставками, які не діяли, без врахування вимог ст.57 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", ст. 47 Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік".
Відповідач проти позову заперечує, посилається на повну оплату вартості торгових патентів за ігрові автомати по ставці 1400,00 грн. Застосування позивачем ставки вартості торгового патенту на гральній автомати, передбачені Законами України "Про державний бюджет на 2004 рік", "Про державний бюджет на 2005 рік", неправомірно, оскільки це суперечить ст.ст.1, 17 Закону України "Про систему оподаткування".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
Відповідач - Дочірнє підприємство "Парк-Мастер", м. Дніпродзержинськ, здійснює підприємницьку діяльність в сфері грального бізнесу.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (надалі Закон України) операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами, підлягають патентуванню.
Право суб'єкта підприємницької діяльності займатися таким видом підприємницької діяльності засвідчується торговим патентом - державним свідоцтвом (ст.2 Закону України), який придбавається суб'єктом підприємницької діяльності за плату на підставі заявки, яка оформлюється відповідно до ч.4 цієї статті.
В порядку, визначеному ст.ст.2, 5 Закону України, позивачу на протязі 2002-2005 років видавались торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу (для використання грального автомату з грошовим або майновим виграшем) терміном дії 60 календарних місяців. Станом на початок І кварталу 2004 року у позивача було в наявності 110 торгових патентів. На час вирішення спору всі торгові патенти анульовані за ініціативою позивача. Так листом від 08.12.05 (вх.№1777/10 від 13.12.05) позивач у зв'язку з частковим припиненням діяльності просив анулювати з 01.04.06 залишок наявних в нього торгових патентів (33 торгові патенти), оплату останнього кварталу за торгові патенти -зарахувати в рахунок оплати І кварталу 2006 року.
Розбіжності стосовно кількості виданих позивачеві та анульованих торгових патентів, дати їх видачі та анулювання у сторін відсутні.
Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу згідно положень ст. 5 Закону України провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.
Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
Згідно з п. 13 Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.98 № 1077, у разі придбання торгового патенту на право провадження діяльності, передбаченої Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", не з початку місяця (кварталу) розмір плати за торговий патент за перший звітний місяць (квартал) визначається пропорційно кількості календарних днів місяця (кварталу) починаючи з дня придбання торгового патенту.
У разі придбання торгового патенту після 15 числа звітного місяця (15 числа останнього місяця звітного кварталу) суб'єкт підприємницької діяльності одночасно сплачує вартість торгового патенту за наступний звітний місяць (квартал).
Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлена у фіксованому розмірі (за рік) в залежності від виду ігорного бізнесу в ч.3 ст.5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
Позивачем відповідно до поданих ним розрахунків суми позову зазначено, що заборгованість відповідача по сплаті вартості зазначених торгових патентів за 2004-2005 роки складає 107308,93 грн., виходячи з встановленої ставки вартості патенту для використання грального автомату з грошовим або майновим виграшем на 2004 рік згідно ст.57 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік" -2800,00 грн. за рік (700,00 грн. щоквартально); на 2005 рік з врахуванням ст.47 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" - 4200,00 грн. (щоквартально 1050,00 грн.).
Крім того, відповідно до абз. 2 ст.8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" за порушення термінів сплати або неповного внесення чергових платежів позивачем нарахована пеня за вказаний період в сумі 9793,65 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування грального бізнесу", прийнятим 19.10.99 (набрав чинності 13.11.99), внесені зміни, зокрема, до абзацу другого часини третьої статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", встановлено, що вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік) для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем -1400,00 грн.
Статтею 57 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік" у 2004 році збільшена вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу.
Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінені відповідно цифрами "2800", "128000", "96000", "4000", "1200", "4800". Закон набув чинності з 01.01.04.
Законом України "Про державний бюджет України на 2005 рік" в ст. 47 встановлено, що у 2005 році збільшується вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу. Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінені відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200". Закон України "Про державний бюджет на 2005 рік" набрав чинності з 01.01.05.
Законом України від 25.03.05 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України", який набрав чинності з 31.03.05, Закон України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" викладений в новій редакції, в Закон України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" внесені зміни, зокрема,: у частині третій статті 5 цифри "1400", "64000", "48000","2000", "600", "2400" замінені відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200".
Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відповідно до ст. 14 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Стаття 1 Закону України "Про систему оподаткування" передбачає, що ставки, механізм справляння податків та зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Частина 6 вказаної статті встановлює, що податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, крім визначених Законом України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", сплаті не підлягають.
Відповідно до частини 7 вказаної статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.
Стаття 3 Закону України "Про систему оподаткування" законодавчо закріплює серед інших такі принципи побудови системи оподаткування як стабільність, що означає забезпечення незмінності податків і зборів (обов'язкових платежів) і їх ставок, а також податкових пільг протягом бюджетного року.
В розвиток вказаного принципу стаття 7 цього Закону передбачає, що ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.
Зміна податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, встановлені Законами України "Про державний бюджет України на 2004 рік", "Про державний бюджет України на 2005 рік" ставки вартості торгових патентів не можуть бути підставою для здійснення перерахунку плати вартості таких торгових патентів суб'єктам підприємницької діяльності.
Тільки 25.03.05 Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" у встановленому порядку внесені зміни до Закон України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", який регулює спірні відносини.
Встановлені зазначеним вище Законом України від 25.03.05 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України", який набрав чинності з 31.03.05, ставки вартості торгових патентів повинні застосовуватись тільки з початку нового бюджетного року, тобто з 01.01.06.
З огляду на викладене застосування позивачем вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем в 2004 році -2800,00 грн., в 2005 році - 4200,00 грн. з посиланням на Закони України "Про державний бюджет України на 2004 рік", "Про державний бюджет України на 2005 рік" суд вважає безпідставним.
Приймаючи до уваги, що, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, відповідачем здійснена оплата за придбані ним торгові патенти за період 2004-2005 роки за ставкою 1400,00 грн. на рік в повному обсязі, заборгованість по оплаті за торгові патенти, виходячи з зазначеної ставки, у позивача відсутня, суд вважає, що правові підстави для стягнення з відповідача суми нарахованої недоїмки 107308,93 грн. по оплаті вартості торгових патентів, виходячи з збільшеної їх ставки, відсутні, у зв'язку з чим відсутні і підстави для нарахування і стягнення пені в порядку ст. 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в сумі 9793,65 грн., внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
Згiдно з оригіналом
06.02.07
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна