ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
20 січня 2015 року Справа № 813/8620/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Грень Н.М.
секретар судового засідання Кіщак К.В.,
представник позивача не з'явився,
представник відповідача Барнич Т.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 про визнання незаконним наказу Головного управління юстиції у Львівській області, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 до Головного управління юстиції у Львівській області з вимогою визнати незаконним наказ від 10.09.2014 року №172/Д Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено попереднє судове засідання.
Через канцелярію суду 20.01.2015 року за вх. № 1624 надійшло клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду.
Вирішуючи вищевказане клопотання суд керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви.
Відтак, із врахуванням клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов висновку, що таку позовну заяву належить залишити без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 155, 158, 160-165, 167 КАС України, суд, -
1. Клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
2. Позовну заяву Начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 про визнання незаконним наказу Головного управління юстиції у Львівській області - залишити без розгляду.
Ухвалу може бути оскаржено протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, згідно ст. 186 КАС України. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано, згідно ст. 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Грень Н.М.