Постанова від 15.01.2015 по справі 201/9062/14а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 року справа № 201/9062/14а (2а/201/275/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

секретар судового засідання: Горшков В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06 жовтня 2014 року у справі №201/9062/14а (2а/201/275/2014) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, в якому просив визнати дії відповідача по нарахуванню та виплаті пенсії з 01 січня 2014 року не в повному обсязі передбаченому ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними. Зобов'язати управління здійснити перерахунок державної основної та додаткової щомісячних пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку розміру основної пенсії не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії з розрахунку розміру 75% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року і довічно, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постановою Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 06 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача по нарахуванню та виплаті пенсії з 01 січня 2014 року, передбаченими ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними та такими, що порушують права позивача як учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Зобов'язано управління здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної та додаткової щомісячної пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку розміру основної пенсії не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З 18 березня 1996 року позивачу було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2010 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 7 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік" встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Отже, з 01 листопада 2011 року пенсійна справа ОСОБА_1 була приведена у відповідність до норм чинного на той час пенсійного законодавства та розрахунок пенсії проводився відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 „Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". А з 01 січня 2012 року по теперішній час розрахунок пенсії позивача проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

20 березня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з розміру встановленого ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська від 02 квітня 2014 року, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у задоволенні заяви позивачу відмовлено

Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи"№ 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Частиною 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин, статтею 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено виплату пенсії у розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, для їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок основної та додаткової пенсії позивачу з 01 січня 2012 року здійснено у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" (в редакції, що діяла до 03 серпня 2014 року) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року №1622-VII (далі - Закон №1622-VII) внесено зміни та встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Закон України №1622-VII набрав чинності з 03 серпня 2014 року - дня наступного після офіційного опублікування (публікація - газета „Голос України" № 146 (5896), 2014 (02 серпня 2014 року).

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідач повинен був у період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року проводити виплати пенсії в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року.

Приймаючи до уваги вищенаведені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи не в повному обсязі з'ясував обставини, що мають значення для справи, та не прийняв до уваги те, що до Закону України „Про Державний бюджет на 2014 рік" були внесені зміни, які набрали чинності з 03 серпня 2014 року, тобто з 03 серпня 2014 року норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а тому колегія суддів вважає за необхідне, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України змінити рішення суду першої інстанції у даній справі та абзац 3 резолютивної частини рішення суду першої інстанції у даній справі викласти в наступній редакції: „Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної та додаткової щомісячної пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку розміру основної пенсії не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які виратили працездатність".

Керуючись п.2 ч.1 ст. 198, ст.ст. 201, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська - задовольнити частково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06 жовтня 2014 року по справі №201/9062/14а (2а/201/275/2014) - змінити.

Абзац 3 резолютивної частини постанови Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 06 жовтня 2014 року у справі №201/9062/14а (2а/201/275/2014) викласти у наступній редакції: „Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної та додаткової щомісячної пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку розміру основної пенсії не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які виратили працездатність".

В решті постанову Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 06 жовтня 2014 року у справі № 201/9062/14а (2а/201/275/2014) - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров