Рішення від 12.01.2015 по справі 912/4466/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2015 рокуСправа № 912/4466/14

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Поліщук Г.Б. розглянув матеріали справи № 912/4466/14

за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго"

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради

про стягнення 39888,70 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - Ємельянова О.О., довіреність № 181/07 від 25.12.2014;

від відповідача - Кирильчук В.В., довіреність № 2163/21 від 10.06.2014.

В судовому засіданні оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради 39888,70грн. заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію.

Позовна заява мотивована тим, що позивачем у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією у період з жовтня 2013 року по березень 2014 року здійснено постачання споживачам електричної енергії за знижкою в сумі її оплати з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Однак, згідно існуючих актів звірки, відшкодування за поставлену електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів відбувалось не в повному обсязі, в зв'язку з чим утворилась заборгованість.

Ухвалою від 04.12.2014 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 12.01.2015 року на 14:30.

В судовому засіданні 12.01.2015 представником позивача позовні вимоги підтримано на підставах, викладених у позові. В свою чергу, представником відповідача повідомлено про відсутність заперечень щодо заявленого позову.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України встановлює право відповідача визнати позов повністю або частково.

У позовній заяві публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" зазначає третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Ухвалою суду від 04.12.2014 про порушення провадження у справі, господарським судом зобов'язано позивача надати обґрунтування необхідності залучення даного органу до участі у справі в якості третьої особи.

У листі від 06.01.2015 №28/71 позивач повідомляє суд про відсутність необхідності залучення Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Враховуючи викладене, господарський суд не вбачає підстав залучення даного органу до участі у справі в якості третьої особи.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін господарський суд встановив наступні обставини.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" згідно Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 № 1357 протягом 2013 - 2014 років постачало споживачам електричну енергію зі знижкою суми її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Спір виник внаслідок того, що за період з жовтня 2013 по березень 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради не відшкодувало витрати по наданню пільг працівникам міліції та членам їх сімей в розмірі 39888,70грн.

Відповідно до ч. ч. 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про міліцію" фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюються за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за вказаними Законами надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 у справi за конституцiйними поданнями Верховного Суду України щодо вiдповiдностi Конституцiї України (конституцiйностi) окремих положень статтi 65 роздiлу I, пунктiв 61, 62, 63, 66 роздiлу II, пункту 3 роздiлу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" i 101 народного депутата України щодо вiдповiдностi Конституцiї України (конституцiйностi) положень статтi 67, роздiлу I, пунктiв 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 роздiлу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" (справа щодо предмета та змiсту закону про Державний бюджет України), визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Частиною 5 резолютивної частини вищезгаданого рішення встановлено, що положення Закону України "Про Держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

За таких обставин з 22.05.2008 втратили чинність і внесені неконституційними нормами зміни до Закону України "Про міліцію" щодо надавання 50% знижки з оплати електроенергії в межах норм встановлених законодавством.

Як встановлено статтею 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, а саме видатки на державні програми соціального захисту, зокрема, ветеранів органів внутрішніх справ, працівників міліції, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (надалі Порядок). У пункті 2 названої Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

Фінансові органи райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій. Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій. Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

З приписів вказаних норм вбачається, що саме на відповідача покладено обов'язок по відшкодуванню спірних коштів.

Згідно з п. п. 10, 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга". Уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано вимог вищезазначеного Порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам.

Однак, відшкодування відповідачем за поставлену позивачем електроенергію працівникам міліції та членам їх сімей відбувалось не в повному обсязі, у зв'язку із чим в період з жовтня 2013 року по березень 2014 року утворилась заборгованість в сумі 39888,70грн.

Пунктами 1,6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001 р. № 9-рп/2001 визначено, що України є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій формі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність і зміст законів.

У рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012 вказано, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідних рік та інших законів України.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" установлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статті 22 Закону України "Про міліцію" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Поміж тим, Кабінетом Міністрів України на виконання зазначених законів не видано нормативно-правового акту по встановленню розміру відповідних пільг.

Натомість, положення Закону України "Про міліцію" не містять обмежень норм, в межах яких надаються пільги на 50-проценту знижку по оплаті комунальних послуг.

Сторонами подано до суду акти звірки, відповідно до яких загальна сума заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію співпадає.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

На виконання вимог ухвали суду від 04.12.2014 позивачем надано суду витяг з електронної бази Corpad на підтвердження часткового відшкодування відповідачем вартості електроенергії (а.с. 81).

Згідно пояснень ПАТ "Кіровоградобленерго" сума коштів в розмірі 84949,74 грн. була сплачена відповідачем згідно рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.11.2014 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради заборгованості у розмірі 85974,11грн. На підтвердження вказаних обставин позивачем надано суду копію наказу господарського суду Кіровоградської області від 11.12.2013 у справі №912/1651/13 та банківську виписку від 03.03.2014.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази у їх сукупності, розглянувши усі обставини справи та враховуючи, що відповідач, станом на день розгляду справи, заявлену в позові суму заборгованості не погасив, належних доказів протилежного не надав, позовні вимоги про стягнення з відповідача 39888,70грн. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, підлягають задоволенню, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем.

При цьому господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що позивачем у поданому позові визначено орган, який дії від його імені - Олександрійський район електричних мереж. Із копії Положення про Олександрійський район електричних мереж ПАТ "Кіровоградобленерго" вбачається, що вказаний район електричних мереж є виробничим структурним підрозділом в єдиній системі електричних мереж на закріпленій території та не є юридичною особою, суб'єктом господарювання, філією, відділенням, іншим територіально відокремленим підрозділом.

Зважаючи на викладене, господарський суд дійшов висновку, що Олександрійський район електричних мереж не уповноважений виступати в господарському суді в інтересах публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", з чого слідує, що належним позивачем у даній справі є публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго".

З урахуванням приписів ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у даній справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 85, 86, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, ідентифікаційний код 03197641) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362) заборгованість по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію в сумі 39888,70грн. (на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання №260303031425 в Філії - Кіровоградське облуправління ПАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 23226362) та 1827,00грн. судового збору (р/р № 26000060424195 у Кіровоградській філії КБ "Приватбанк", МФО 323583, код ЄДРПОУ 23226362).

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 19.01.2015.

Суддя Г.Б. Поліщук