ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
1/499
(в порядку письмового провадження)
м. Київ
19 грудня 2014 року 10:00 № 826/17956/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до третя особа 1) Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябого Дмитра Сергійовича 2) Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва ОСОБА_3
про визнання протиправним та скасування рішення та свілоцтва, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябого Дмитра Сергійовича (далі - відповідач 1) та Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва (далі - відповідач 2), третя особа - ОСОБА_3 з позовними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року щодо проведення державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва;
- визнати протиправним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 року індексний номер 18300387, видане на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року;
- зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, здійсненої на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2014 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/17956/14.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2014 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 11.12.2014 року представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити позов.
Представники відповідача-2 та третьої особи заперечували проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 11.12.2014 суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ «БІК «Інтербудінвест», АТ «МІК «Інтерінвест», УСНРПБВК «Укрреставрація» (далі - Компанія) та гр. ОСОБА_1 (далі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010 (т. 1, арк. 15-16).
За умовами даного договору, Компанія продає, а Покупець придбає майнові права на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва на умовах та в порядку, що визначені в цьому Договорі.
Згідно п. 1.4 розділу 1 договору, Компанія зобов'язана передати Покупцеві майнові права на Квартиру після повної оплати їх вартості, а Покупець прийняти їх. Передача та приймання майнових прав здійснюється Сторонами за актом приймання-передачі майнових прав. Покупець набуває право власності на майнові права у повному обсязі лише після оформлення Акту приймання-передачі майнових прав.
Відповідно до п. 3.1 розділу 3 договору, вартість майнових прав на квартиру складає 504834,56 грн.
Крім того, як вбачається з квитанції від 16.04.2010 (т. 1, арк. 18) та довідки про надходження коштів від 19.04.2010 № 117/1 (т. 1, арк. 19) ОСОБА_1 в повній мірі сплатив кошти за однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 м. Києва, загальною проектною площею 51,2 кв. м.
Згідно акту прийому-передачі майнових прав від 16.04.2010 вбачається, що сторони підтверджують, що на момент підписання даного Акту розрахунок здійснено в повному обсязі, згідно п. 3.1. Договору купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010. Після підписання Акту прийому-передачі майнових прав Покупець набуває право власності на майнові права в повному обсязі.
Крім того, довідкою від 09.10.2012 № 220 підтверджено проведення остаточних розрахунків згідно Договору купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010 за однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 м. Києва, загальною проектною площею 51,40 кв. м. (за даними БТІ) (т. 1, арк. 21).
Згідно акту прийому-передачі квартири від 12.03.2012 вбачається, що з моменту підписання даного Акту Покупець набуває право на здійснення подальшої Державної реєстрації прав власності на квартиру (т. 1, арк. 22).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, а саме: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 № 11221661 (т. 1, арк. 160), державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябий Дмитро Сергійович провів державну реєстрацію прав власності - форма власності приватна на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3 та видав Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 (т. 1, арк. 161), податковий номер НОМЕР_1, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 21.02.2014 реєстраційний номер 5542373, яку подав ОСОБА_5, що діє на підставі довіреність, серія і номер: б/н, виданої 11.02.2014, видавник: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6, податковий номер/серія, номер паспорта НОМЕР_2, для проведення державної реєстрації права власності - форма власності приватна на квартиру, що розташована АДРЕСА_1.
Відтак, позивач не погодився з даними діями відповідачів, оскільки вважав, що вони здійснені з порушенням законодавства України, а тому звернувся з позовом до суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог виходячи з наступних підстав.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон України № 1952-IV).
Частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Відповідно до Указу Президента України від 6 квітня 2011 року № 401/2011 "Про затвердження Положення про Державну реєстраційну службу України" Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Підпунктом 10 пункту 3 вказаного Положення передбачено, що Укрдержреєстр здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Згідно з пунктом 7 зазначеного Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно частини 2 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав проводиться відповідно до вимог та з урахуванням особливостей Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 868 (далі - Порядок № 868).
Відповідно до п. 8 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Згідно п. 10 Порядку № 868, заявник під час подання заяви особисто пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу.
Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє.
У разі вилучення у громадянина України паспорта громадянина України у зв'язку з отриманням дозволу для виїзду за кордон на постійне проживання документом, що посвідчує особу громадянина України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне проживання за кордоном.
Документом, що посвідчує особу, яка не досягла 16-річного віку, є свідоцтво про народження.
Документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення.
У разі подання заяви уповноваженою особою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзацах другому - четвертому цього пункту, пред'являється документ, що підтверджує її повноваження.
Як вбачається із матеріалів реєстраційної справи, до відповідача-1 було подано заяву, яка була зареєстрована 21.02.2014, копію посвідки на постійне проживання ОСОБА_3 (громадянство Ізраїль, т. 1, арк. 84), копію паспорта громадянина Ізраїля - ОСОБА_3 (т. 1, арк. 86-87) строком дії з 11.12.2006 по 22.05.2012, копію картки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_3 (т. 1, арк. 89), копію довіреності від 11.02.2014 (т. 1, арк. 90), копію паспорта ОСОБА_5 та довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру (т. 1, арк. 91-94).
Відтак, вбачається, що на момент подачі представником третьої особи заяви з додатками для проведення державної реєстрації права власності на спірну квартиру, паспорт третьої особи був недійсний, так як заява подана 21.02.2014, а паспорт втратив чинність 22.05.2012.
Відповідно до п. 13 Порядку № 868, заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати державного мита та/або плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита та/або документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються.
Подання заявником документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті заяви.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту.
Як вбачається із матеріалів реєстраційної справи, до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень представником третьої особи було додано 2 квитанції, згідно яких призначення платежу: за надання витягу з Державного реєстру прав та про сплату державного мита, проте адреса зазначена АДРЕСА_3 (т. 1, арк. 81).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень була подана щодо реєстрації права власності на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3.
Отже, представник ОСОБА_3 повинен був надати державному реєстратору прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябому Дмитру Сергійовичу документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та документ про сплату державного мита щодо квартири, яка розташована в АДРЕСА_2, в той час як були надані квитанції щодо іншого об'єкта нерухомого майна - АДРЕСА_3.
Крім того, згідно п. 13 Порядку № 868, орган державної реєстрації прав не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита.
У зв'язку з чим, враховуючи, що представник ОСОБА_3 не надав документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та документ про сплату державного мита щодо квартири, яка розташована в АДРЕСА_2, то відповідач-1 зобов'язаний був не приймати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована за наступною адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3.
Згідно п. 35 Порядку № 868, під час проведення державної реєстрації речових прав заінтересованою особою є власник, інший правонабувач або сторона правочину, відповідно до якого виникли речові права.
Відповідно до п. 36 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно п. 37 Порядку № 868, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:
1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;
2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;
5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;
6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;
7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;
8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;
10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Крім того, відповідно до п. 38 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації речових прав заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає копію документа, що посвідчує його особу (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
У разі подання заяви особисто заінтересованою особою, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подається копія реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податку), крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідним органам державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.
У разі подання заяви уповноваженою особою, яка діє від імені фізичної особи, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подаються копія документа, що посвідчує заінтересовану особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку такої особи, крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідним органам державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.
У разі подання заяви уповноваженою особою, яка діє від імені юридичної особи, що є компанією з управління активами інституційних інвесторів, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подається регламент корпоративного інвестиційного фонду або регламент пайового інвестиційного фонду та свідоцтво про внесення інституту спільного інвестування до реєстру інститутів спільного інвестування.
У разі подання заяви уповноваженою особою, яка діє від імені юридичної особи, що є управителем фонду операцій з нерухомістю, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подаються затверджені правила фонду операцій з нерухомістю.
Згідно п. 50 Порядку № 868, у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу заінтересованою особою є інвестор (особа, що придбала майнові права), член відповідного кооперативу.
Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає:
документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).
У разі участі у фонді фінансування будівництва документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є видана управителем такого фонду довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування.
У разі придбання безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром є одиниця нерухомості, документами, що підтверджують набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу облігацій та в разі наявності документ, згідно з яким відбулося закріплення відповідного об'єкта інвестування за власником облігацій (договір резервування, бронювання тощо).
У разі придбання майнових прав на об'єкт нерухомості документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав;
довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав);
технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо) - проте, із наданого технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_1 в м. Києві, вбачається, що на ньому відсутній підпис Начальника БТІ Сенчука В.В. (т. 1, арк. 110);
завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва):
документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - в матеріалах реєстраційної справи наявний сертифікат серія КВ № 16412174240 (т. 1, арк. 131), який не зазначений в картці прийому заяви № 11103905 (т. 1, арк. 82);
документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася) - в матеріалах реєстраційної справи наявні листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571 (т. 1, арк. 113-114), що суперечить Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126 (т. 1, арк. 51).
Документи, зазначені в абзацах третьому - сьомому і дев'ятому - тринадцятому цього пункту, заявникові не повертаються.
У разі коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, здійснюється після 1 січня 2013 р., особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовник будівництва), після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт до проведення реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - в матеріалах реєстраційної справи наявний сертифікат серія КВ № 16412174240 (т. 1, арк. 131), який не зазначений в картці прийому заяви № 11103905 (т. 1, арк. 82);
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася) - в матеріалах реєстраційної справи наявні листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571 (т. 1, арк. 113-114), що суперечить Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126 (т. 1, арк. 51);
затверджений такою особою перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва.
Документи, подані особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, такій особі не повертаються та використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва.
Отже, аналізуючи норми чинного законодавства України та дослідивши матеріали справи, судом було встановлено, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябим Дмитром Сергійовичем під час прийняття заяви від представника ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована за наступною адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3, здійснено ряд порушень норм законодавства, що призвели до прийняття протиправного Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 № 11221661 (т. 1, арк. 160) та видачі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 (т. 1, арк. 161).
Відтак, судом було встановлено, що згідно п. 7 Додатку до наказу Міністерства юстиції України «Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 17.04.2012 № 595/5 (Вимог до заповнення картки прийому заяви), картка прийому заяви формується відповідно до встановленої форми та містить таку інформацію: Дата, підпис, повне прізвище, ім'я та по батькові у називному відмінку посадової особи, нотаріуса, який отримав додатково подані документи (відомості відображаються у випадку, коли до заяви було подано додаткові документи).
Отже, у разі подання державному реєстратору додаткових документів, останній зобов'язаний був відобразити їх у картці прийому заяви.
Проте, як вбачається із картки прийому заяви № 11103905, відповідачу-1 було подано заяву від представника ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3 та наступний перелік документів:
- технічний паспорт (т. 1, арк. 110-112);
- договір купівлі-продажу майнових прав (т. 1, арк. 95-98);
- акт приймання-передачі нерухомого майна (т. 1, арк. 99);
- довідку корпорації (т. 1, арк. 101);
- квитанція № 52 (т. 1, арк. 100);
- копію посвідки на постійне проживання (т. 1, арк. 84-85);
- копія довіреності (т. 1, арк. 90);
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (т. 1, арк. 87);
- копія паспорта громадянина Ізраіля (т. 1, арк. 86-88).
Однак, із наданих суду матеріалів реєстраційної справи вбачається, що в справі містяться й інші документи, ніж перелічені вище, а саме: список інвесторів (т. 1, арк. 109), листи щодо адреси на об'єкт нерухомості (т. 1, арк. 113-114), договір оренди земельної ділянки (т. 1, арк. 115-118) план земельної ділянки (т. 1, арк. 119-121), угода про поновлення та про внесення змін та доповнень до Договору оренди земельної ділянки (т. 1, арк. 122-123), акт відновлення в натурі (на місцевості меж земельної ділянки) (т. 1, арк. 124), план земельної ділянки (т. 1, арк. 125-128), витяг з технічної документації (т. 1, арк. 129), розрахунок розміру орендної плати (т. 1, арк. 130), сертифікат (т. 1, арк. 131), додаткова угода № 1 до договору № 3 від 05.07.2005 про спільну діяльність без створення юридичної особи, яка не містить аркуша № 5 з додатком № 2 (т. 1, арк. 132-146), додаткова угода № 2 до договору № 3 від 05.07.2005 про спільну діяльність без створення юридичної особи (т. 1, арк. 147), додаткова угода № 3 до договору № 3 від 05.07.2005 про спільну діяльність без створення юридичної особи (т. 1, арк. 148), додаткова угода № 4 до договору № 3 від 05.07.2005 про спільну діяльність без створення юридичної особи (т. 1, арк. 149).
У зв'язку з чим, не можливо встановити, коли подавалися вище перелічені документи державному реєстратору, враховуючи, що вони відсутні в переліку наданих документів, згідно картки прийому заяви № 11103905 та чи були дані документи прийняті державним реєстратором до уваги під час прийняття рішення від 26.02.2014.
Крім того, судом було встановлено, що разом із заявою від 21.02.2014 від представника ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3 не було надано належого доказу внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та доказу про сплату державного мита щодо квартири, яка розташована в АДРЕСА_2, оскільки були надані квитанції щодо іншого об'єкта нерухомого майна - АДРЕСА_3, що є грубим порушенням п. 13 Порядку № 868.
Крім того, судом було встановлено, що разом із заявою від 21.02.2014 від представника ОСОБА_3 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3 не було надано обов'язкового документу, а саме: щодо присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, що підтверджується переліком наданих документів, згідно картки прийому заяви № 11103905.
Однак, судом було встановлено, що в матеріалах реєстраційної справи наявні листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси АДРЕСА_1 у Оболонському районі м. Києва житловому будинку із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571 (т. 1, арк. 113-114).
Проте, судом було встановлено, що листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси АДРЕСА_1 у Оболонському районі м. Києва житловому будинку із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571 суперечать змісту Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126 (т. 1, арк. 51).
Відтак, згідно Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126 вбачається, що об'єкту нерухомого майна ТОВ «БІК «ІНТЕРБУДІНВЕСТ» (житловий будинок), відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.11.2013 № 826/16748/13-а, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2014 № 826/16748/13-а присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про містобудівний кадастр, затвердженого постановою КМУ від 25.05.2011 № 559, Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04 2011 № 461, Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 № 337/9394.
Отже, на момент проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована в АДРЕСА_2 за суб'єктом: ОСОБА_3, даному об'єкту нерухомого майна ще не було присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва, оскільки Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 № 11221661 (т. 1, арк. 160) та Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014, в той час як поштову адресу: АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва було присвоєно об'єкту нерухомого майна лише 08.08.2014, що підтверджується Витягом із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126.
Крім того, судом було встановлено та не заперечувалося сторонами, що ОСОБА_3 є громадянином Ізраїлю, в той час як у Свідоцтві про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 (т. 1, арк. 161) зазначено, що власником квартири, яка розташована: АДРЕСА_1 є ОСОБА_3, громадянство Україна.
Враховуючи, що державний реєстратор проводить державну реєстрацію прав тільки у випадку встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, відповідно до ст. 24 Закону України № 1952-IV, до яких, зокрема віднесено випадок якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
За таких обставин відповідач-1 повинен був відмовити ОСОБА_3 у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки, заявником не було надано документів, визначених у п. 9 (документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита), 50 (документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси) Порядку № 868.
Відтак, відповідач-1 протиправно зареєстрував право власності на квартиру, що розташована в АДРЕСА_2 за суб'єктом: ОСОБА_3, оскільки дана особа не надала всі необхідні документи для проведення державної реєстрації права власності.
У зв'язку з чим, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року та зобов'язання Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, здійсненої на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року підлягають задоволенню.
Крім того, суд дійшов висновку, що оскільки Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014, видане ОСОБА_3 на квартиру, що розташована АДРЕСА_1, було видане па підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 № 11221661, то позовна вимога про визнання протиправним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 року індексний номер 18300387, видане на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ч.1, ч.4, ч.5 та ч.6 ст.72 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Частиною 1 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року щодо проведення державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва.
3. Визнати протиправним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 року індексний номер 18300387, видане на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року.
4. Зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, здійсненої на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Рябого Дмитра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 11221661 від 26.02.2014 року.
5. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3) понесені судові витрати в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн.08 коп.).
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.В. Клочкова