Кіровоградської області
12 січня 2015 рокуСправа № 912/4074/14
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., розглянув матеріали справи від 13.11.2014 року № 912/4074/14
за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, 25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділу Держземагентства в Олександрівському районі Кіровоградської області, 27300, Кіровоградська область, смт. Олександрівка, вул. Островського, 1г
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Олександрівської районної державної адміністрації, 27300, Кіровоградська область, смт. Олександрівка, вул. Леніна, 78
про продовження договору
представники сторін в судовому засіданні участі не брали.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано позов до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області про визнання дійсним договору оренди земельної ділянки від 19.11.2002, укладеного ним та Олександрівською районною державною адміністрацією.
Позов мотивований тим, що розпорядженням голови Олександрівської РДА від 28.12.2012 №883-р термін дії договору оренди земельної ділянки продовжено на 10 років та затверджено технічну документацію з землеустрою. До 01.01.2013 позивач не встиг зареєструвати договір оренди землі, а з 01.01.2013 змінено розпорядника земель сільськогосподарського призначення державної власності.
У відповідь на лист позивача від 31.12.2013 Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області повідомило про відсутність правових підстав для поновлення договору оренди.
На думку позивача, відповідач безпідставно відмовляє в продовженні договору оренди та вважає, що законно продовжує використовувати земельну ділянку зі цільовим призначенням.
Ухвалою господарського суду від 13.11.2014 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.
17.12.2014 позивачем подано до суду заяву про зміну предмету позову, у відповідності до якої позивач просить суд вважати договір оренди земельної ділянки від 19.11.2002 продовженим на той же строк та на тих же умовах, тобто до 5 грудня 2022 року.
Враховуючи, що вказану заяву позивачем подано з дотриманням приписів Господарського процесуального кодексу України, до початку розгляду господарським судом справи по суті, господарський суд приймає дану заяву до розгляду та вирішує спір по суті за позовними вимогами, викладеними у заяві про зміну предмету позову.
Відповідачем 19.12.2014 надіслано до суду заперечення на позов, у яких відповідач зазначає про відсутність порушеного права позивача Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області. Поданий позов відповідач вважає необґрунтованим, вказуючи на те, що Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області прийнято рішення про заперечення у продовженні терміну дії договору оренди земельної ділянки у зв'язку із закінченням строку на який його було укладено.
12.01.2015 відповідачем подано до суду доповнення до заперечення з урахуванням заяви позивача про зміну предмету позову, у яких зазначено, що договір оренди від 19.11.2002 припинив свою дію у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.
Третьою особою - відділом Держземагентства в Олександрівському районі 05.12.2014 надіслано листа, яким вирішення питання щодо задоволення позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишено на розсуд суду.
Крім того, до суду подано заяву від імені та за підписом завідувача юридичного сектору апарату Олександрівської районної державної адміністрації, яка є третьою особою у даній справі, про визнання позову.
Представники сторін участі в судовому засіданні не брали, в матеріалах справи в наявності належні докази повідомлення учасників провадження у даній справі про час та місце розгляду справи. Відповідачем у запереченні на позов викладено клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Розглянувши наявні матеріали справи, господарський суд встановив наступні обставини.
Олександрівською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) 19.11.2002 укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку із земель резерву Вищеверещаківської сільської ради площею 26,33 га ріллі. Грошова оцінка земельної ділянки складає 230903 гривні (п. 1.2 договору).
Відповідно до п. 1.3 договору оренди земельна ділянка надається в користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на десять років. По закінченні строку дії договору Орендар має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання продовжити договір на новий строк не пізніше, ніж за два місяці до закінчення строку дії цього договору (п. 1.4 договору).
За умовами п. 2.1. договору оренди земельної ділянки орендна плата встановлена у розмірі 93 грн. за 1 га ріллі.
Договір посвідчений приватним нотаріусом та 05.12.2002 пройшов державну реєстрацію.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У відповідності до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За приписами ст. 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Строк дії договору оренди, укладеного 19.11.2002 Олександрівською РДА та ОСОБА_1, з урахуванням дати реєстрації договору, закінчився 05.12.2012.
Зі змісту ч. 8 ст.33 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
В матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем на адресу Олександрівської РДА заяви про поновлення договору оренди земельної ділянки від 19.11.2002 разом з проектом додаткової угоди до договору оренди.
03.02.2012 приватним підприємцем ОСОБА_1 до Олександрівської РДА подано заяву про надання дозволу на проведення інвентаризації раніше наданої земельної ділянки для продовження терміну дії договору оренди на 10 років на площу 26,33 га із земель резерву Вищеверещаківської сільської ради.
Крім того, в матеріалах справи міститься копія заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 без дати про продовження договору оренди землі строком на 10 років на земельну ділянку загальною площею 26,3251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 28.03.2012 №226-р надано дозвіл підприємцю ОСОБА_1 на проведення інвентаризації раніше наданої земельної ділянки загальною площею 26,33га ріллі, виготовлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та продовжити термін дії договору оренди терміном на 10 (десять) років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Вищеверещаківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області.
В подальшому, розпорядженням Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 28.12.2012 №883-р затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання договору оренди землі підприємцю ОСОБА_1 терміном на 10 (десять) років загальною площею 26,3251 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: Вищеверещаківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області. Продовжено термін дії договору оренди загальною площею 26,3251 га ріллі терміном на 10 (десять) років та визначено, що договір оренди підлягає державній реєстрації, в разі невиконання розпорядження втратить чинність.
Позивачем не надано до господарського суду жодних додаткових угод до договору оренди земельної ділянки від 19.11.2002, які містили б умови щодо продовження (поновлення) зазначеного договору оренди.
Крім того, слід зауважити, що з вищезазначених розпоряджень Олександрівської районної державної адміністрації неможливо визначити - стосовно якого договору оренди такі розпорядження прийняті.
Докази надіслання проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 19.11.2002 на адресу відповідача у справі також відсутні. Як вбачається з копії заяви про затвердження технічної документації та поновлення договору оренди, надісланої позивачем на адресу відповідача, до заяви додано договір оренди земельної ділянки від 19.11.2002 та "розроблений та підписаний новий договір на основі технічної документації".
Позивачем надано до суду засвідчену копію договору оренди землі, сторонами якого є Олександрівська районна державна адміністрація (Орендодавець) та приватний підприємець ОСОБА_1 (Орендар), за умовами якого передається в оренду земельна ділянка площею 26,3251 га строком на 10 років.
Вказаний договір містить підписи та печатки сторін, проте відсутня дата вчинення даного правочину, що унеможливлює визначення строку дії такого договору.
Зазначений договір також не містить жодного посилання на договір оренди від 19.11.2002, внаслідок чого відсутні підстави розцінювати такий договір як додаткову угоду до договору оренди. Крім того, зі змісту даного договору вбачається, що його укладено на інших умовах, зокрема, в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендної плати, умов використання земельної ділянки, умов і строків передачі земельної ділянки в оренду.
Поряд з тим, як вбачається із зазначеного договору оренди, його сторони не вчиняли дій, спрямованих на нотаріальне посвідчення договору, як того вимагає ст.654 Цивільного кодексу України, що є додатковим свідченням того, що сторони мали на меті укладення нового договору оренди, а не додаткової угоди до договору від 19.11.2002.
Наведене свідчить, що позивачем не дотримано порядку поновлення договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з чим у господарського суду відсутні підстави вважати договір оренди земельної ділянки від 19.11.2002 поновленим.
Поряд з тим, господарський суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Договір оренди земельної ділянки без дати, наданий позивачем, не зареєстрований у встановленому законодавством порядку.
Саме неможливістю зареєструвати договір оренди, у зв'язку зі зміною розпорядника земель сільськогосподарського призначення, обґрунтовані позовні вимоги.
Господарський вважає за необхідне зазначити, що до вступу 1 січня 2013 року в дію Закону України "Про Державний земельний кадастр" реєстрація правовстановлюючих документів на земельні ділянки, у тому числі договорів оренди земельних ділянок, здійснювалась у Державному реєстрі земель до 1 січня 2011 року державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", а до 1 січня 2013 року - територіальними органами Держземагентства за місцем знаходження земельної ділянки.
З 1 січня 2013 року відповідно до чинного законодавства державну реєстрацію земельних ділянок здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснює Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр), яка є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Держземагентство України та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу, у власність або у користування для всіх потреб.
У відповідності до Положення про Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, управління є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.
З наведеного вбачається, що здійснення державної реєстрації прав на земельні ділянки не належить до повноважень відповідача.
За змістом статті 54 Господарського процесуального кодексу України позивач самостійно визначає предмет та підстави поданого позову, тобто, зміст вимоги та матеріально-правові обставини, на які він посилається; за приписами статей 4-7, 43 Господарського процесуального кодексу України рішення приймається за результатами обговорення усіх обставин справи, за доказами, оціненими судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи, керуючись законом.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. При цьому в статті 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Зважаючи на вищенаведене господарський суд дійшов висновку про те, що позивачем, належними та допустимими доказами не доведено наявності порушення його прав та охоронюваних законом інтересів з боку Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області.
Неможливість провести державну реєстрацію договору оренди, на яку посилається позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог, не є підставою вважати укладеним договір оренди земельної ділянки на той же строк та на тих же умовах.
З огляду на викладене вимоги позивача не підлягають задоволенню господарським судом.
Витрати по сплаті судового збору на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 19.01.2015
Суддя Г.Б. Поліщук