Ухвала від 15.01.2015 по справі 570/5292/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"15" січня 2015 р. Справа № 570/5292/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "26" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області про перерахунок пенсії та включення до її розрахунку індексації та матеріальної допомоги ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 26 листопада 2014 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_3.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області щодо відмови у включенні суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до розрахунку розміру пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати, включивши матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення з урахуванням сум індексації заробітної плати, починаючи з 04 травня 2014 року з врахуванням виплачених сум.

В апеляційній скарзі УПФУ в Рівненському районі Рівненській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати, та прийняти нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Рівненському районі Рівненській області та з 06.11.2005 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В жовтні позивач звернулася до УПФУ в Рівненському районі Рівненській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Управлінням Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії листом № 6675/08 від 28.10.2014 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що така відмова відповідача є протиправною.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців, мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так само, статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в МЮУ 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надається всім або більшості працівників, входить до складу фонду оплати праці.

Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки такі надбавки входили до системи оплати праці державного службовця.

Отримана позивачем заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 ЗУ «Про оплату праці».

Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року № 1078.

Також, виходячи із правових норм законодавства, що регулює пенсійні відносини вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Так, відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, посилання відповідача на те, що зазначені вище закони виключають право позивача на даний перерахунок є безпідставними та свідчать про порушення відповідачем правил застосування даних норм, оскільки перевагу, при визначенні виплат для обчислення пенсії мають спеціальні норми, а саме: стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

З урахуванням викладеного, є правильним висновок суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно з довідкою виданої Зорянською сільською радою Рівненського району 17 жовтня 2014 року за № 246 про складові заробітної плати позивача, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Окрім того, такі висновки суду першої інстанції узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Отже, суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "26" листопада 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області вул.Соборна,195,м.Рівне,33028

4-третій особі: - ,