Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва Ю.О.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
13 січня 2015 року справа №264/4995/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого: Шишова О.О.
суддів Сіваченко І.В.
Жаботинська С.В.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Іллічівського районного суду м.Маріуполя від 16 липня 2014 року по справі № 264/4995/14а (суддя 1 інстанції Матвєєва Ю.О.) за позовом ОСОБА_3 до Управляння пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Іллічівського районного суду м.Маріуполя у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 про перерахунок пенсії було відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач довідки із підприємства, де працює, в якій було б зазначено розмір заробітної плати та суми індексації, до УПФУ не надавав, тому й підстав для перерахунку не має.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою в якій зазначив, що відповідно ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Вважав, що позивач відповідно до законодавства не має обов'язку надавати довідку. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення яким задовольнити його позовні вимоги.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3, 25.04.1955року народження перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком з 26.04.2005р.
Згідно трудової книжки позивача в період до 03.01.2014р. він був працевлаштований та відповідно мав статус працюючого пенсіонера.
Стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, в тому числі для працюючих пенсіонерів (далі - Порядок).
Пунктом 9 Порядку встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що у випадку коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач до 03.01.2014р. був працюючим пенсіонером, а відтак для забезпечення можливості розрахунку сум індексації його грошових доходів в період до 03.01.2014р. позивач має надати довідку, видану підприємством де він працював, із зазначенням в ній розміру його оплати праці, проіндексованої її суми і суми індексації.
В будь-якому випадку без вивчення та перевірки сум індексації заробітної плати в період працевлаштування позивача до 03.01.2014р., неможливим є проведення подальшої індексації пенсії відповідачем виходячи з базового місяця липень 2009 року. Оскільки першочерговим та визначальним в даному випадку є розрахунки сум індексації заробітної плати працедавцем та недопущення їх перевищення виходячи із граничних меж прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Під час розгляду справи було встановлено, що позивач натомість не надав доказів про суми та розміри індексації його доходів за основним місцем роботи в період його роботи на підприємстві до 03.01.2014р., що робить неможливим проведення правильної та законної індексації сум пенсії відповідачем, та порушує визначену Порядком процедуру та черговість проведення індексації сум доходів працюючого пенсіонера.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України відносно відповідача діє імперативний принцип правого порядку за яким, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає посилання позивача на ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» яка передбачає, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб,
а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх
видачі, безпідставним, оскільки в ній йде мова про право а не обов'язок Фонду вимагати документи. Так саме цей обов'язок відсутній і в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
При таких обставинах колегія суддів вважає правильним рішення суду першої інстанції, який застосовуючи вимоги ст..11, 71 КАС України відмовив у задоволенні позовних вимог.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 16 липня 2014 року по справі № 264/4995/14а - залишити без задоволення.
Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 16 липня 2014 року по справі № 264/4995/14а - залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.
Головуючий О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
С.В.Жаботинська