Ухвала від 15.01.2015 по справі 815/800/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/800/14

Категорія: 9.4 Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.

судді -Вербицької Н.В.

судді -Коваля М.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю «Зонт»,

встановила:

Позивач - заступник прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що товариство з додатковою відповідальністю «Зонт» (правонаступник ВАТ «Зонт») в порушення вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, опублікування в офіційному друкованому виданні НКЦПФР, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, надання до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію про емітента за 2012 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним. За вказані порушення передбачена відповідальність згідно пунктів 5, 6, 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». З огляду на вищезазначене позивачем винесено постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №286-ОД-1-Е, №287-ОД-1-Е, №288-ОД-1-Е від 29 липня 2013 року, якими на відповідача було накладено штраф у загальному розмірі 5 100,00 гривень, який внаслідок несплати відповідачем у добровільному порядку підлягає стягненню у судовому порядку.

Представник прокуратури позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник позивача до судового засідання не з'явився.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року адміністративний позов було задоволено. Було стягнуто з товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» 5 100,00 гривень штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

В апеляційній скарзі товариства з додатковою відповідальністю «Зонт», з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, ставиться питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про відмову у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції було встановлено, що постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №402-ОД-1-Е від 10 липня 2013 року, було встановлено, що ТДВ «Зонт» не надало до управління не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, що є порушенням ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», з огляду на що у відношенні ТДВ «Зонт» порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Актом № 322-ОД-1-Е від 17 липня 2013 року про правопорушення на ринку цінних паперів було встановлено не надання ТДВ «Зонт» не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2012 рік.

На підставі акту №322-ОД-1-Е Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №316-ОД-1-Е, якою було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ «Зонт» на 29 липня 2013 року.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, внаслідок ненадання не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік позивачем було винесено постанову №286-ОД-1-Е від 29 липня 2013 року, якою за порушення ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», на ТДВ «Зонт» було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1 700 гривень.

Постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №403-ОД-1-Е від 10 липня 2013 року, встановлено, що ТДВ «Зонт» не розмістило до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, що є порушенням ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів, з огляду на що у відношенні товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Актом № 323-ОД-1-Е від 17 липня 2013 року про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено, що ТДВ «Зонт» не розмістило до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік.

На підставі вказаного акту, 17 липня 2013 року посадовою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанову №315-ОД-1-Е, якою було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ «Зонт» на 29 липня 2013 року.

29 липня 2013 року, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за не розміщення до 30 квітня року, наступного за звітним, в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, позивачем було винесено постанову №287-ОД-1-Е від 29 липня 2013 року, якою за порушення ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», на ТДВ «Зонт» було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становив у гривневому еквіваленті 1 700 грн.

Постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №404-ОД-1-Е від 10 липня 2013 року, встановлено, що ТДВ «Зонт» не опубліковано не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, з огляду на що у відношенні товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та керівнику (або повноважному представнику) підприємства запропоновано з'явитись на підписання акта про правопорушення та надання письмових пояснень до відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

17 липня 2012 року уповноваженою особою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт № 321-ОД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено не опублікування ТДВ «Зонт» не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2012 рік.

Постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №317-ОД-1-Е, було прийнятою на підставі акту № 321-ОД-1-Е, призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТДВ «Зонт» на 29 липня 2013 року.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за не опублікування не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, позивачем було винесено постанову №288-ОД-1-Е, якою за порушення ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», на ТДВ «Зонт» було накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1 700 грн.

Постановами Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку№286-ОД-1-Е, №287-ОД-1-Е, №288-ОД-1-Е на відповідача було накладено штраф у загальному розмірі 5 100, 00 грн. (1700+1700+1700=5100).

Задовольняючи позовні вимоги суд 1-ї інстанції прийшов до висновку про те, що позивач під час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, при прийнятті рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції виходячи з наступного.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року, було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року, якою було відмовлено у задоволення позову ТДВ «Зонт» до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №286-ОД-1-Е від 29.07.2013 року (а.с.52-53).

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2014 року, якою було відмовлено у задоволення позову ТДВ «Зонт» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №287-ОД-1-Е від 29.07.2013 року (а.с.82-83).

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року, якою було відмовлено у задоволення позову ТДВ «Зонт» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №288-ОД-1-Е від 29.07.2013 року (а.с.84-85).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року (ч.5 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).

Відповідно до ч.6 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Обов'язковість надання особливої інформації емітентами цінних паперів встановлено у ст.41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за №97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.

Згідно з п.1 Глави 7 Розділу зазначеного Положення, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Як встановлено у п.14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю «Зонт»- залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев

Суддя:/підпис/Н.В. Вербицька

Суддя:/підпис/М.П. Коваль