Постанова від 30.12.2014 по справі 2а-6613/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2014 року № 2а-6613/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Фуртак А.В.

за участі представника

відповідача Кожан О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління ДАІ ГУМВС України у Львівській області, про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -

встановив:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 42490 грн.

Посилається на те, що відповідач всупереч вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, при першій реєстрації в Україні автомобіля марки MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, державний номерний знак НОМЕР_1, не сплатив податок з власників транспортних засобів в сумі 42490,00 грн. Оскільки на рахунок місцевого бюджету Франківського району м.Львова кошти від сплати вказаного податку в розмірі 42490,00 грн. не надійшли, він підлягає стягненню в судовому порядку.

В судовому засіданні суд на підставі ст. 55 КАС України замінив Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Франківському районі м. Львова).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з підстав викладених в обґрунтуваннях позовної заяви, а тому просить позов задовольнити.

Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких він просить в позові відмовити. Посилається на те, що транспортний засіб MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, ніколи не належав йому на праві власності. Також зазначає, що він не підписував у Львівському ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області жодних реєстраційних документів, які б стосувались вищезазначеного транспортного засобу, а також не видавав доручень щодо нього.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

За наслідками проведеної ГУ КРУ у Львівській області ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності УДАІ ГУ МВС у Львівській області, результати якої оформлено актом від 16.11.2010 року № 08-22/52, встановлено факти порушень вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», які полягали у проведенні первинної державної реєстрації транспортних засобів без сплати їх власниками податку. На підставі отриманих при проведенні ревізії матеріалів реєстрації встановлено, що одним із таких платників, є ОСОБА_2, який 27.03.2009 року здійснив першу державну реєстрацію в Україні автомобіля марки MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, без сплати податку з власників транспортних засобів в сумі в 42490 грн.

Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягав сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаного транспортного засобу в Україні, сума податку становить 42490,00 грн.

Згідно довідки Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова від 17.05.2011 року № 11278/17-115 до місцевого бюджету Франківського району м. Львова від ОСОБА_2 не надходили кошти в сумі 42490,00 грн. як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11 грудня 1991 року №1963-XII (далі - Закон №1963-XII), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до ст.3 цього Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1963-XII вказаний вид податку сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. При цьому сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону №1963-XII фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійсненні сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

В той же час, згідно ч.6 ст.5 Закону №1963-XII, у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.

Єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлено Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок).

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.

Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю, в числі іншого, за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно пункту 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Враховуючи вищевказані норми, є очевидним, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.

З матеріалів справи видно, що на ім'я ОСОБА_2 27 березня 2009 року зареєстровано автомобіля марки MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску. Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 42490,00 грн. при державній реєстрації транспортного засобу на ОСОБА_2 до бюджету не надійшов.

ОСОБА_2 заперечив свою причетність до державної реєстрації зазначеного вище транспортного засобу, зокрема ствердив що жодних документів для такої реєстрації він особисто не подавав і доручень на вчинення таких дій від свого імені також не видавав. З метою захисту свого порушеного право ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про скасування державної реєстрації на своє ім'я зазначеного вище автомобіля.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 року по справі №2а-9572/11/1370 позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправною реєстрацію 27.03.2009 року Львівським відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на території України на ОСОБА_2 транспортного засобу марки Mercedes Benz, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску та зобов'язано скасувати таку державну реєстрацію. Зазначена постанова суду набрала законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Оскільки судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено протиправність державної реєстрації на ОСОБА_2 транспортного засобу марки MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, то правових підстав для сплати відповідачем податку з власників транспортних засобів за таких обставин немає.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведене, оскільки державну реєстрацію на відповідача транспортного засобу марки MERSEDES-BENZ VARIO 814D/4250, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, скасовано, позовні вимоги позивача про стягнення зі ОСОБА_2 податку, який мало б бути сплачено при першій реєстрації цього ж автомобіля, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В задоволенні позову Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Державтоінспекції Головного управління МВС України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.