Постанова від 23.12.2014 по справі 569/18705/14-а

Справа № 569/18705/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року

Рiвненський мiський суд Рівненської області в особі судді Куцоконя Ю.П.,

pозглянувши в порядку скороченого провадження в мiстi Рiвне

спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про перерахунок розміру пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, в якому просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо застосування 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при перерахунку та виплаті їй пенсії на виконання рішення суду від 28 лютого 2013 року та зміни базового місяця індексації пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Рівне застосувати 83% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при перерахунку та виплаті їй пенсії на виконання судового рішення від 28 лютого 2013 року по справі № 1715/22718/12, а також неперевизначати базовий місяць індексації пенсії.

Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне подало суду письмові заперечення на позов, в яких позов не визнало і просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Рівне, і їй з 22 червня 2006 року призначено пенсію за віком, з розрахунку 83% від сум заробітної плати, враховуючи стаж державного службовця 13 років 3 місяці 8 днів.

Постановою Рівненського міського суду від 28 лютого 2013 року по справі № 1715/22718/12, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2013 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Рівне провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої надбавки за вислугу років в розмірі 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 01 січня 2013 року.

По справі № 1715/22718/12 видано виконавчий лист і судове рішення звернуто до виконання.

На виконання згаданого рішення суду, управлінням Пенсійного фонду України у місті Рівне було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, розмір якої з 01 січня 2013 року обчислено відповідно до постанови суду від 28 лютого 2012 року з урахуванням фактично отриманої надбавки за вислугу років в розмірі 25% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, згідно з довідкою Головного управління Міндоходів у Рівненській області № 18/17-00-05-25 від 06 лютого 2014 року.

Відтак, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 обчислений із заробітку 3579,31 грн.

Оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено в період дії ст.37 Закону України «Про державну службу», редакція якої змінена з 01 жовтня 2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», то відповідач призначив позивачу пенсію в розмірі 80% від зарплати (3579,31 грн х 80%)= 2863,45 грн.

Тобто, на правовідносини, що виникли з приводу проведення перерахунку пенсії позивачу, відповідачем поширено дію Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній з 01 жовтня 2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії з 83% до 80%.

Суд визнає, що при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, управління Пенсійного фонду України у місті Рівне неправомірно застосувало норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У Рішенні № 3-рп/2001 від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Зважаючи на викладене, суд зазначає наступне.

Як встановлено, пенсія ОСОБА_1 призначена за нормами Закону України «Про державну службу» в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

На підставі даного Закону, пенсія ОСОБА_1 була нарахована з розрахунку 83% заробітку, виходячи з її стажу на посаді державного службовця.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005 року.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Норми права, чинні безпосередньо на дату перерахунку у даному випадку на правовідносини сторін не поширюються, а тому суд дійшов висновку про те, що управління Пенсійного фонду України у місті Рівне, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2013 року протиправно обмежило її розмір 80% сум заробітної плати і відмовило у обчисленні, виходячи з 83% зарплати.

Протиправним визнає суд і перевизначення базового місяця подальшої індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2013 року.

Згідно п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, на який посилається відповідач, як на підставу відміни індексації пенсії позивача з 01 січня 2013 року, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Разом з тим, розмір пенсії позивача підвищився з 01 січня 2013 року не внаслідок дії згаданих чинників, а на підставі судового рішення, яким фактично було відновлене порушене у свій час відповідачем матеріальне право позивача.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи управління Пенсійного фонду України у місті Рівне, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.

Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -

В И Р I Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо застосування розміру 80% від сум заробітної плати при перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2013 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 28 лютого 2013 року у справі № 1715/22718/12, а також щодо перевизначення базового місяця подальшої індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2013 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Рівне застосувати розмір 83% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при перерахунку та виплаті ОСОБА_1 з 01 січня 2013 року пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду від 28 лютого 2013 року у справі № 1715/22718/12.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Рівне відновити з 01 січня 2013 року нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Куцоконь Ю.П.