Постанова від 12.12.2014 по справі 686/24294/14-а

Справа № 686/24294/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Логінова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», посилаючись на те, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серія НОМЕР_1, виданий Хмельницьким МУ УМВС України у Хмельницькій області, 29.12.1999 року). Згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 11.10.2001 р., є дитиною війни - особою, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років та має право на державну соціальну підтримку.

Відповідно до ч. 2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

За ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції від 28 грудня 2007 року на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було змінено редакцію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Внаслідок цього рішення Конституційного Суду України була відновлена редакція ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» в первинній редакції від 1 січня 2006 року, за якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % від мінімальної пенсії за віком.

На підставі ст. 7 згаданого Закону фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було визначено жодних обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 1 січня 2006 року.

Позивач звернулась до відповідача з завою про здійснення перерахунку надбавки до пенсії як дитині війни з 01.01.2014 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проте їй було відмовлено.

Позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому нарахувати та виплатити їй підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 «Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.01.2014 року, з відрахуванням фактично проведених виплат. Стягнути з Державного бюджету України на її користь витрати по сплаті судового збору у сумі 73 грн. 08 коп.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направив до суду заперечення на позов, в якому позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року - дітям війни пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 7 цього закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Розпорядником Державних коштів України відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є Міністерство Фінансів та Державне казначейство.

Крім того розмір мінімальної пенсії за віком встановлено ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р., відповідно до якого за наявності достатнього страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Частина третя цієї ж статті передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до цього закону. Іншими словами для перерахунків або підвищень пенсій він не застосовується.

Розмір мінімальної пенсії також встановлено Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів трудових пенсій» від 15.04.2003 № 544, відповідно до якої мінімальний розмір пенсій, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, встановлений у розмірі 50 гривень. Підвищення пенсій іншим категоріям осіб, для яких відповідні положення передбачались Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону, що діяла до 01.07.2006), здійснювалось відповідно до Постанови КМУ від 03.01.2002 №1, виходячи із показника 19,91 грн. В зв'язку з цим постає питання з розрахунку якого саме розміру мінімальної пенсії здійснювати перерахунок пенсії.

Крім того ст. 95 Конституції України визначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються законом про Державний бюджет України. Норми, які вводяться цим законом діють протягом бюджетного року та є пріоритетними відносно інших законів.

Вказує, що враховуючи те, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р. передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, в діях управління ПФУ в м. Хмельницькому не вбачається будь-яких порушень законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Правовий статус дітей війни, що визначає основи їх соціального захисту та гарантії шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до чинної редакції ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% від мінімальної пенсії за віком.

На підставі ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було визначено жодних обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» станом до 3 серпня 2014 року.

Натомість на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що з 1 січня 2014 року норми і положення ст. ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 3 серпня 2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір доплати до пенсії, передбачений ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.

При цьому за Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Так за п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», прийнятої з метою здійснення, починаючи з 2012 року, заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, було встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 66,43 грн.

На підставі наведеного суд відхиляє посилання відповідача на необхідність застосування до спірних правовідносин за період з 14 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381, бо вищу юридичну силу над вказаним підзаконним актом має Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Натомість з урахуванням внесених змін у Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», які набули чинності 03 серпня 2014 року, починаючи з цієї дати застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», оскільки вказані зміни до порядку застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» були прийняті пізніше, тому мають пріоритет.

Таким чином при визначенні розміру доплати до пенсії позивачу за період з 14 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно слід керуватися розміром доплати, визначеному ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а починаючи з 3 серпня 2014 року, слід керуватися розміром підвищення до пенсії, встановленого Постановою КМУ від 28 грудня 2011 року № 1381.

На підставі викладеного, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 14 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача із зобов'язанням УПФУ м. Хмельницького провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що права позивача порушені та підлягають захисту.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 46, 55, 162 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», ст. ст. 8-11, 17, 18, 89-98, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невиплати щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 14 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно, з відрахуванням фактично проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 14 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року включно, з відрахуванням фактично проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73 грн. 08 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.

Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя Логінова С.М.