Постанова від 12.12.2014 по справі 686/24566/14-а

Справа № 686/24566/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Логінова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІІ групи (інвалідність пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) і віднесений до 1 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Йому було призначено пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі основної пенсії - не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. У задоволенні заяви позивача було відмовлено.

Позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до положень ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком - основна пенсія та додаткової пенсії у розмірі не нижче 50% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2014 року.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направив до суду заперечення на позов, в якому позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до підп. 2 п. 11 Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою: ІІІ групи інвалідності - 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2012 р. і 110 прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2012 р. Відповідно до підп. 1 п. 13 Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується в розмірі: особам, що належить до 1 категорії - для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам ІІІ групи - 170, 82 грн. Застосовувати при обчисленні даного виду пенсій розмір мінімальної пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму немає правових підстав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесений до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.

Відповідно до довідки МСЕК № 247114 ОСОБА_1 має третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії позивача станом на 01.11.2014 року складає 2135,25 грн., з яких: 1376,05 грн. - основний розмір пенсії; 284,70 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю; 474,50 грн. - щомісячна державна допомога.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті інших, або нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Гідно із ст. 64 Конституції України конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно із ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсій для інвалідів по ІII групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно із ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Судом встановлено, що обрахунок та виплату пенсії позивачу було здійснено відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що основний розмір пенсії по інвалідності 3 групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю інвалідам III групи, що належать до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою виплачується в розмірі 170,82 гривні.

Згідно із ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» вад 16.01.2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенси за шкоду, завдану здоров'ю.

Таким чином, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, в тому числі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» над постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно зменшує розмір пенсії позивача по відношенню до розміру пенсії визначеної законом, суд приходить до висновку, що слід застосовувати норму, яка має вищу юридичну силу, а саме норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що права позивача порушені та підлягають захисту.

Керуючись ст.ст. 9, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 19, 22, 64 Конституції України ст.ст. 48-67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.05.2014 року.

3обов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком - основна пенсія та додаткової пенсії у розмірі не нижче 50% мінімальної пенсії за віком з 18.05.2014 року.

Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя Логінова С.М.