Ухвала від 11.12.2014 по справі 2-а/2218/10133/11

Справа № 2-а/2218/10133/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2014 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Трембача О.Л.,

за участі секретаря - Веселовської В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Хмельницькій області щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,

встановив:

Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 05.09.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, задоволено та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2010 року по 30.05.2011 року включно з урахуванням вимог ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, що її розмір не може бути меншим ніж 6 мінімальних пенсій за віком та з врахуванням ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, що розмір щомісячної додаткової пенсії інвалідам ІІІ групи становить 50% мінімальної пенсії за віком.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2014 року постанову Хмельницького міськрайонного суду від 05.09.2011 року залишено без змін, а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, без задоволення.

23.09.2013 року Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Хмельницькій області звернувся до суду із поданням щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно листа управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому №27716/03 від 17.09.2013 року ОСОБА_1 з 01.12.2010 року по 30.05.2011 року проведено перерахунок пенсії відповідно до ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і сума по перерахунку становить 22 168, 80 грн.

Відповідно до ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетні призначення на виплату підвищення до пенсії відповідно до ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначених у різних розмірах, ніж ті, що встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, не передбачені.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2013р.” № 5515-VI встановлено, що у 2013р. норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013р..

Відповідно до ст. 124 Конституції України, рішення суду яке набрало законної сили підлягає виконанню на всій території України.

Виконати вказане рішення суду без участі боржника, шляхом примусового списання коштів з рахунку боржника неможливо.

Вищевказане унеможливлює виконання рішення суду і порушує права стягувача на виконання рішення суду.

В судове засідання учасники процесу не з'явились. про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Дослідивши матеріали заяви, суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог подання.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Згідно з ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно з роз'ясненням Вищого адміністративного суду України (інформаційний лист від 13.06.2013 р. № 846/12/13-13) під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

Враховуючи, що управлінням Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за постановою суду від 05.09.2011 року (виконано зобов'язальну частину рішення про нарахування соціальних виплат), проте не здійснено її виплату в зв'язку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, тому суд дійшов висновку подання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Хмельницькій області щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій відповідача протиправними за зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, - задовольнити.

Керуючись ст. 263 КАС України, суд -

ухвалив:

Подання задовольнити.

Спосіб та порядок виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 05.09.2011 року, в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2010 року по 30.05.2011 року включно з урахуванням вимог ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, що розмір щомісячної додаткової пенсії інвалідам ІІІ групи становить 50% мінімальної пенсії за віком - змінити.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 нараховану та не виплачену допомогу з 01.12.2010 року по 30.05.2011 року в розмірі 22 168, 80 грн.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Суддя