Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
Дніпропетровської області
Справа № 213/62/13- ц
Номер провадження 4-с/213/22/14
22 грудня 2014 року Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Макарової Т.Ю.
при секретарі Купрієнко А.В.
за участі особи, дії якої оскаржуються, ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Кривому Розі
Скаргу Публічного акціонерного товариства « ДТЕК Дніпрообленерго» /далі ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго»/,
особа, дії якої оскаржуються - державний виконавець Інгулецького відділу державної виконавчої служби Криворізкого міського управління юстиції /далі Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ/ ОСОБА_1,
про визнання дій державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
Заявник (стягував у виконавчому провадженні) - ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» звернулвся до суду з вищезазначеною скаргою, посилаючись на те, що 23.04.2013 року Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу видано виконавчий лист у справі № 2/213/278/13 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі Криворізьких міських електричних мереж суми заборгованості за спожиту, але необліковану електричну енергію у розмірі 6627,57 гри. та судового збору у розмірі 229,40 грн.
07.04.2014 року поштовим відправленням стягувачем було направлено до Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ заяву про примусове стягнення боргу за виконавчим документом. 15.08.2014 року державним виконавцем Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1, на підставі п.8 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, оскільки виконавчий документ не відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 3.3. «Інструкції з організації примусового виконання рішень», затвердженої відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 за №512/5, а саме: не зазначено реєстраційного номеру облікової картки платника податків боржника, або паспортні данні боржника.
Заявник вважає, що дії державного виконавця Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1 щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014року з примусового виконання виконавчого листа №2/213/278/13 від 23.04.2013р. - є неправомірними, оскільки хоч п.3 ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», і передбачає, що у виконавчому документі зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувана і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувана та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувана та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувана та боржника тощо, однак державний виконавець відповідно до п.3ч.3ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» у процесі здійснення виконавчого провадження, має право з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.
Заявник вважає, що відмовляючи у відкритті виконавчого провадження, державний виконавець не врахував що стягувач самостійно обмежений правами отримати конфіденційну інформацію щодо боржника. Отримання такої інформації після видачі виконавчого листа, законом не передбачено.
Крім того, згідно зі ст. 32 Конституції України, ст. 302 Цивільного кодексу України ніхто без згоди особи не може збирати та поширювати конфіденційну інформацію про неї чи її персональні дані. Тому відсутність у виконавчому документі індивідуального ідентифікаційного номера боржника (реєстраційного номера облікової картки платника податків) не позбавляло можливості державного виконавця отримати самостійно необхідну інформацію. Однак, державний виконавець не намагається виконати рішення суду та відмовляє у відкритті виконавчого провадження посилаючись на відсутність у виконавчому документі ідентифікаційного номеру боржника, що позбавляє стягувача реалізувати своє право на примусове виконання судового рішення.
У скарзі зазначено, що постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014р. була отримана ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» 26.11.2014року, та зареєстрована, що підтверджується датою 27.11.2014року та вх. номером №2513/7001 на вхідному штемпелі стягувача, а отже сірок її оскарження стягувачем не пропущений.
Тому заявник (стягував) просить суд:
1. Визнати дії державного виконавця Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1В щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014р з примусового виконання виконавчого листа у справі №2/213/278/13 виданого Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу 23.04.2013р. про стягнення з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі Криворізьких міських електричних мереж суми заборгованості за спожиту, але не обліковану електричну енергію у розмірі 6627,57 гри. та суми судового збору у розмірі 229,40 грн. - неправомірними;
2. Зобов'язати начальника Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ скасувати винесену державним виконавцем Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1 постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014року з примусового виконання виконавчого листа №2/213/278/13 виданого Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу 23.04.2013р. про стягнення з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі Криворізьких міських електричних мереж суми заборгованості за спожиту, але не обліковану електричну енергію у розмірі 6627,57 грн. та суми судового збору у розмірі 229,40 грн.;
3. Зобов'язати державного виконавця Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1В прийняти до виконання виконавчий лист №2/213/278/13 виданий Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу 23.04.2013р. про стягнення з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі Криворізьких міських електричних мереж суми заборгованості за спожиту, але не обліковану електричну енергію у розмірі 6627.57 грн. та суми судового збору у розмірі 229,40 грн.
Представник заявника (стягувача) ПАТ ДТЕК «Дніпрообленерго» в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду скарги повідомлений своєчасно, у встановленому законом порядку. Надав суду заяву, про розгляд скарги за відсутності представника /а.с.63/.
Суд вважає за можливе розглянути скаргу за відсутності представника заявника, на підставі наявних у справі доказів.
Державний виконавець Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1 проти скарги заперечує. Вважає свої дії правомірними, а постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014 року законною. Суду пояснив, що ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» містить перелік обов'язкової інформації /вимог/, які повинні міститися у виконавчому документі. В тому числі, відповідно до п.3ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі повинно бути зазначено: індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача чи боржника (для фізичних осіб-платників податків). Відповідно до вимог п.3.3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, у виконавчому документі або заяві стягувача повинно бути зазначено РНОКПП або паспортні дані боржника. Цих необхідних даних виконавчий лист, який надав стягувач, не мав. Тому відповідно до ст.26 ч.1 п.8 Закону України «Про виконавче провадження» у відкритті виконавчого провадження він відмовив. Також пояснив, що відсутність ідентифікаційного коду боржника у виконавчому листі не надає можливості своєчасно виконати рішення суду, оскільки без РНОКПП не приймають запити, та не надають відповіді, ані податкова інспекція, ні Пенсійний Фонд, неможливо накласти заборону на майно. На їх запити ДПС України відповіді щодо ідентифікаційних кодів боржників не надає, посилаючись на право витребування зазначеної інформації тільки судом.вВідкриття виконавчого провадження без ідентифікаційного коду, може призвести до необґрунтованих стягнень з осіб, які мають аналогічні прізвища, ім'я та по батькові, що також буде порушувати права фізичних осіб. Просить відмовити в задоволенні скарги.
Вислухавши державного виконавця, вивчивши надані заявником письмові матеріали, та матеріали цивільної справи, суд вважає, що враховуючи даний, конкретний випадок, дана скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що рішенням Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу від 23.04.2013 року позов ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» (а не ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі Криворізьких міських електричних мереж, як зазначає заявник), задоволено та стягнуто на користь позивача з відповідача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на відшкодування збитків ( а не на відшкодування заборгованості, як зазначає заявник в скарзі) 6627,57 грн. та судовий збір в сумі 229,40 грн.
На виконання даного рішення 22.10.2013 року було видано виконавчий лист № 2/213/278/13, який 07.04.2014 року поштовим відправленням ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» було направлено до Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ разом з заявою про примусове стягнення боргу за виконавчим документом, тобто виконавчий лист пред'явлено до виконання.
Постановою державного виконавця Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1 від 15.08.2014 року у відкриті виконавчого провадження за виконавчим листом №2/213/278/13, виданим 22.10.2013 року Інгулецьким районним судом м. Кривого Рогу про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» збитків та судових витрат на підставі п.3.3.Інструкції з організації примусового виконання рішень, та ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», а саме в виконавчому документі відсутнє зазначення реєстраційного номеру облікової картки платника податків або паспортні дані боржника.
Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», постанова державного виконавця про відмову у відкритті виконавчого провадження може бути оскаржена заявником у десятиденний строк з дня її надходження у порядку, встановленому цим Законом. Частиною 1 ст. 82 ЗУ «Про виконавче провадження», передбачено право стягувача на оскарження до суду рішення, дії або бездіяльності державного виконавця.
Судом перевірений строк звернення до суду заявника зі скаргою на дії державного виконавця, та встановлено, що цей строк заявником не порушений.
Вирішуючи питання щодо правомірності дій державного виконавця та постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.08.2014 року, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.369 ЦПК України виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно до п.6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим ст.18 цього Закону.
Так, відповідно до п.3 ч.1 ст.18 Закону України „Про виконавче провадження" /зі змінами, які було внесено 04.07.2012 року та іншими/ - у виконавчому документі зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Слід зазначити, що до змін, внесених 04.07.2012 року до вищезазначеного закону, редакція цього пункту, щодо ідентифікаційного коду суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуального ідентифікаційного номеру стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) повинна була зазначатися у виконавчому листі лише « за наявності». Після зазначених змін вислів «за наявності» виключений з цього пункту.
Вищезазначене свідчить про те, що інформація щодо індивідуального ідентифікаційний номеру боржника (для фізичних осіб - платників податків) повинна бути зазначена у виконавчому листі, як і повинна бути зазначена інша інформація, що наприклад стосується прізвища, ім'я та батькові стягувача та боржника, їх місцезнаходження та місця проживання та іншої інформації, зазначеної у п.3ч.1 ст.18 вищезазначеного закону.
До того ж, у пункті 21 Постанови №6 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року, зазначено, що при невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», заявникові роз'яснюється право на звернення до суду, який видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність до закону. Зазначене питання вирішується судом на підставі ст.369 ЦПК України, а якщо відсутні відповідні відомості в судовому рішенні - то відповідно до вимог ст.220 ЦПК.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, Криворізька південна ОДПІ після відмови державного виконавця у відкритті виконавчого провадження щодо достягнення судового збору з аналогічних підстав, звернулася до суду з відповідним проханням: зазначити ідентифікаційний код боржника, та судом виданий відповідний виконавчий лист.
Судом встановлено, що в матеріалах цивільної справи є інформація щодо РНОКПП відповідача /а.с.50/, тому ніяких перешкод у заявника (стягувача) щодо запиту такої інформації у суду, або звернення до суду відповідно до ст.369 ЦПК України, не встановлено.
Суд вважає, що якщо б після звернення до суду, отримати таку інформацію заявнику (стягувачу) не вдалося, тоді, зазначивши цей факт, при звернені до відділу державної виконавчої служби стягувача, державний виконавець повинен був відкрити виконавче провадження, а у разі відмови у відкритті виконавчого провадження, дії державного виконавця порушували б права стягувача, та були б протиправними.
За таких обставин, суд вважає звернення заявника (стягувача) до суду зі скаргою на дії державного виконавця передчасною.
З вищенаведеного вбачається, що, відмовляючи у відкритті виконавчого провадження, державний виконавець Інгулецького відділу ДВС Криворізького МУЮ ОСОБА_1 діяв у відповідності до п.3ч.1ст.18 Закону України „ Про виконавче провадження", дотримуючись вимоги про обов'язковість зазначення у виконавчому документі реєстраційного номеру облікової картки платника податків - боржника, або серії та номеру паспортних даних. які також були відсутні у виконавчому листі.
За таких обставин, суд вважає, що скарга ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» не обґрунтована, та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.18, 26 Закону України «Про виконавче провадження», ст.383-387 ЦПК України, суд
В задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства « ДТЕК Дніпрообленерго» до державного виконавця Інгулецького відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції ОСОБА_1 про визнання дій державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Інгулецький районний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: