18 грудня 2014 року Справа № 61009/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
У вересні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради(далі - УПСЗН), у якому просить визнати дії відповідача щодо ненарахування та невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років відповідно до визначених законом розмірів неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 роківта у подвійному розмірі починаючи з дати, що на 6 місяців передує його зверненню до адміністративного суду; зобов'язати нарахувати та виплачувати допомогу по догляду в майбутньому до досягнення дитиною трьохрічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та в подвійному розмірі як дитині, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 3 категорії.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26 жовтня 2011 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії УПСЗН щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з подвійного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років. Зобов'язано УПСЗН нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по державній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з подвійного розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років, починаючи з 13 березня 2011 року по 13 травня 2011 року, з врахуванням виплат, проведених протягом цього часу та зміни розміру прожиткового мінімуму.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач. В апеляційній скарзі просить скасувати оскаржувану постанову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що, відповідно до Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України». З огляду на це Управління не може змінити видатки держави, затверджені державним бюджетом, оскільки це є прямим порушенням Конституції та чинного законодавства.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних міркувань.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження.
В силу норми п.5) ст.27 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи, що на час вагітності та народження дитини позивач належала до осіб, постраждалих від аварії на ЧАЕС 3-ої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, малолітній ОСОБА_2, належить до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Позивачу призначена допомога по догляду за дитиною, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" .
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (в редакції, що діяла до 2008 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України.
Таким чином, позивач у відповідності до вимог вказаних нормативних актів має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною в подвійному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI були внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а зокрема була виключена ст.43 названого закону, яка передбачала виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 названі вище зміни внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними).
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статей відповідних законів, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вищеназваних рішень, а саме з 22.05.2008року.
Отже починаючи з 22.05.2008 року відновлено в повному обсязі дію ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", таким чином з часу призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач набула право на отримання цієї допомоги відповідно до вказаної статті, а саме в подвійному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дитини до 6-ти річного віку.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо часткового задоволення заявлених позовних вимог.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги його не спростовують.
Керуючись ст.195, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради залишити без задоволення, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26 жовтня 2011 року у справі № 2а-889/11- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя В.С. Затолочний
суддя З.М. Матковська