Справа № 161/20360/14-п
Номер провадження: 3/161/4443/14
м.Луцьк 16 грудня 2014 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Калькова О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, непрацюючого, ідентифікаційний код НОМЕР_1,
- за ст.187 ч.2 КУпАП, -
Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 29.05.2014 року відносно ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд строком на 2 рік.
ОСОБА_1, являючись особою відносно якої встановлено адміністративний нагляд, повторно протягом року, порушив правила адміністративного нагляду, а саме: 18.11.2014 року о 00 год. 10 хв., був відсутнім за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1.
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав себе винним у вчиненні адміністративного правопорушення за вказаних вище обставин, суду дав пояснення, що даний факт мав місце, щиро розкаявся.
Винуватість ОСОБА_1, у порушенні правил адміністративного нагляду, окрім її визнавальних пояснень підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВН № 11590від 27.11.2014 року (а.с.2), актом перевірки адміннаглядного від 18.11.2014 року (а.с.5).
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1, являючись особою відносно якої встановлено адміністративний нагляд, своїми діями, спрямованими на порушення правил адміністративного нагляду, а саме: порушення заборони виходу з будинку у визначений час, вчиненими повторно протягом року, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.187 КУпАП.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
До обставин, що пом'якшують відповідальність, суд відносить щире каяття обставин, що обтяжують відповідальність суд по справі не вбачає.
Враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, яка має постійне місце проживання, у вчиненому щиро розкаявся, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із п.5 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 36 грн. 54 коп. судового збору.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1, в дохід держави судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп., за наступними реквізитами: найменування суду - Луцький міськрайонний суд Волинської області, назва податку - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), банк - ГУДКСУ у Волинської області, код банку - 803014, номер рахунку - 31214206700002, одержувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку (м. Луцьк) 22030001, ідентифікаційний код одержувача - 38009628.
Постанова може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 287-290 КУпАП до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі протягом десяти днів з дня винесення постанови апеляційної скарги.
Суддя Луцького міськрайонного суду О.А.Калькова