29 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 521/19552/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Плавич І.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Алєксєєва В.О.
- Милосердного М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси на постанову Малиновського районного суду міста Одеси від 10 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом ( з урахуванням уточнень ) до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 10 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси у врахуванні ОСОБА_2 при перерахунку пенсії сум, зазначених у графі «Інші виплати» довідки Одеської обласної державної адміністрації №55 від 12 березня 2014 року про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та довідки Одеської обласної державної адміністрації №251 від 04 грудня 2014 року про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та у розмірі 90% заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси перерахувати та виплатити перераховану пенсію ОСОБА_2, починаючи з 13 березня 2014 року, відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії, тобто на 27 листопада 2010 року) у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 8207,76 гривень, індексації грошових доходів у сумі 12 576,43 гривень, які не включенні при перерахунку пенсії, та грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів у сумі 15 150,00 гривень, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок Одеської обласної державної адміністрації, яким передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від № 54,55 від 12 березня 2014 року та №251 від 04 грудня 2014 року. В задоволені інших вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси - відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером, та отримує пенсію за віком з 27 листопада 2010 року.
В березні 2014 року ОСОБА_2 звільнена з державної служби у зв'язку із виходом на пенсію на підставі розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації №47/к-2014 від 05 березня 2014 року.
12 березня 2014 року ОСОБА_2 Одеською обласною державною адміністрацією була видана довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказана довідка була надана позивачем до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси для перерахунку пенсії, згідно з якою з 13 березня 2014 року позивачу перераховано пенсію в розмірі 80% від заробітку, що підтверджується розпорядженням №187802 від 15 квітня 2014 року.
При розрахунку пенсії відповідачем не було враховано частину заробітної плати, яка визначена в довідках №54 та № 55, виданих 12 березня 2014 року Одеською обласною державною адміністрацією як «інші виплати», що суттєво вплинуло на розмір призначеної пенсії.
20 жовтня 2014 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси з вимогою про перерахунок пенсії виходячи з 90% від заробітку з урахуванням «інших виплат» та доплатою належних позивачу платежів з дня призначення пенсії.
Згідно листа управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси №310/У-1 від 03 листопада 2014 року, зазначено про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, оскільки позивач при зверненні з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії було подано відповідну довідку №251 від 04 грудня 2014 року, з якої вбачається, що Одеською обласною державною адміністрацією нараховано позивачеві як «інші виплати» 15 150,00 гривень грошової допомоги згідно ст.37 Закону України «Про державну службу».
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст.ст. 33, 37-1 Закону України "Про державну службу", п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865, Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581, Постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги покладається на Кабінет Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено Постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 та №581 від 23 квітня 2003 року.
Відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності тим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст..46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми не отриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищуються змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, стосовно, визнання дій управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси неправомірними, оскільки з наведеного вбачається, що позивач має право в перерахунку пенсії виходячи з 90% від заробітку з урахуванням «інших виплат» та доплатою належних позивачу платежів з дня призначення пенсії.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вони є ідентичними доводам викладених в запереченнях на адміністративний позов, яким судом першої інстанції, з урахуванням матеріалів та обставин справи, було надано належну правову оцінку.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси залишити без задоволення, а постанову Малиновського районного суду міста Одеси від 10 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г.Ступакова
Судді: В.О.Алєксєєв
М.М.Милосердний