Постанова від 15.12.2014 по справі 813/6563/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2014 року № 813/6563/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кедик М.В.,

за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,

представника позивача Петречка О.Я.

представників відповідача Якубовича Ю.П., Гребенюка С.П., Баган Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій,-

встановив:

товариство з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» (далі - позивач, ТОВ «Ембавуд Україна») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо нарахування збитків та визначення розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, шляхом засмічення земель на підставі акта № 479, 574/02/492 від 16.04.2014 - 12.05.2014 та застосування «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» в цілому.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області з 16.04.2014 по 12.05.2014 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Ембавуд Україна» в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. На території підприємства інспекцією було виявлено два насипи будівельних матеріалів, а саме на площі 219,02 кв.м виявлено бетонні конструкції (залізобетонні плити, колони, напівколони) та два насипи площею 45,2 кв.м, які складалися з битої цегли, бетонної крихти, гравію. Насипи будівельних матеріалів інспекторами ОНПС кваліфіковані як засмічення земельної ділянки будівельними відходами та складено акти обстеження засміченої земельної ділянки. Зазначає, що виявлені в ході перевірки на території підприємства насипи будівельних матеріалів були утворені в процесі реконструкції нежитлових будівель та тимчасово розміщені на території підприємства з метою подальшого використання в процесі будівництва. Отже підприємством не порушено вимог ст. 164 Земельного кодексу України та ст. 35 Закону України «Про охорону земель».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача подав заперечення на позовну заяву (від 23.10.2014 вх. № 36418), в яких зазначає, що Інспекцією проведено планову перевірку дотримання ТОВ «Ембавуд Україна» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт № 479,547/02/492. Згідно з актом, відповідно до Методики було проведено розрахунок шкоди на загальну суму 441920,94 грн, у тому числі від засмічення будівельними відходами на площі 45,2 кв.м у розмірі 50488,40 грн та будівельними відходами на площі 219,02 кв.м у розмірі 391432,54 грн. Вважає правомірним та обґрунтованим здійснення розрахунку розміру шкоди від засмічення земель.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили з мотивів, викладених у запереченні на адміністративний позов та просили в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

ТОВ «Ембавуд Україна» зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 36676494, номер запису в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 10701020000037389.

На підставі направлень № 479 від 16.04.2014 та № 594 від 05.05.2014 Інспекцією з 16.04.2014 по 12.05.2014 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Ембавуд Україна», за наслідками якої складено акт № 479,547/02/492 (далі - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення вимог ст. 164 Земельного кодексу України та ст. 35 Закону України «Про охорону земель», зазначено, що при зовнішньому обстеженні території землекористування ТОВ «Ембавуд Україна» виявлено засмічення земельної ділянки, а саме біля зруйнованого приміщення складу в кінці території підприємства на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети, два насипи будівельних відходів, площею 11,3 м х 4 м та 23,3 м х 9,4 м, висотою 0,8 м.

Вказані порушення також зафіксовані в акті обстеження від 06.05.2014 та в акті обстеження засміченої земельної ділянки зі схемою засмічення від 06.05.2014.

На підставі Акта перевірки винесено припис від 12.05.2014 № 479,594/238-02 та претензію від 29.05.2014 № 105 про відшкодування шкоди, заподіяної державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, в сумі 441920,94 грн.

Згідно претензії № 105 на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства України інспекторами ОНПС проведено розрахунок шкоди на загальну суму 441920,94 грн.

Позивач, не погодившись з діями інспекторів щодо нарахування збитків та визначення розміру шкоди, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступними нормами законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки у даній справі оспорюються рішення прийняті відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.

Згідно з ст. 164 Земельного кодексу України охорона земель включає:

а) обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування;

б) захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб;

в) захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів;

г) збереження природних водно-болотних угідь;

ґ) попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів;

д) консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи», відходи - це будь які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, на всіх землях України незалежно від форм їх власності, встановлено Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства України, у редакції затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 № 149, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за № 422/13689 (далі - Методика).

Згідно з п. 1.3 Методики, вона застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.

Відповідно до п. 2 Методики, відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; засмічення земель - наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

Згідно з п. 3.2 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 3.3 Методики факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Згідно з п. 3.5 Методики при виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Об'єм відходів (куб.м), що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням (п. 3.5.1 Методики).

Згідно з п. 5.1 Методики, розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з

дня виявлення порушення.

Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою, передбаченою п. 5.5 цієї Методики. При цьому, основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пункти 5.2, 5.6 Методики).

Як встановлено судом вище, під час проведення перевірки відповідачем зроблено висновок про засмічення земель ТОВ «Ембавуд Україна» внаслідок виявлення сторонніх предметів: двох насипів будівельних відходів, площею 11,3 м х 4 м та 23,3 м х 9,4 м, висотою 0,8 м.

В обґрунтування правомірного розміщення на території ТОВ «Ембавуд Україна» виявлених об'єктів позивачем до матеріалів справи долучено виписку з балансу ТОВ «Ембавуд Україна», з якого вбачається, що на балансі підприємства обліковується наступне майно: фундаментні блоки, залізобетонні перемички, залізобетонні сходові марші, залізобетонні пустотні панелі перекриття 6 м.п., залізобетонні пустотні панелі перекриття 3,5 м.п., керамзитні стінові панелі, будівельні відходи (бій цегли, штукатурка).

З наявного в матеріалах справи Висновку про проведення технічного обстеження будівельних виробів в «Ембавуд-Україна» по вул. Чорновола, 36 у м. Самбір, Львівської області, проведеної начальником управління з питань інжинірингу в Західній Україні (Підприємство об'єднання громадян «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» «Укрбудінжиніринг») проведено обстеження бетонних та залізобетонних виробів, з метою виявлення придатності до повторного використання, яким встановлено:

- фундаментні блоки - знаходяться в задовільному технічному стані, тріщини та сколи - відсутні, придатні для повторного використання за призначенням;

- залізобетонні перемички - знаходяться в задовільному технічному стані, тріщини та сколи - відсутні, придатні для повторного використання за призначенням;

- залізобетонні сходові марші - знаходяться в задовільному технічному стані, тріщини та сколи - відсутні, придатні для повторного використання за призначенням;

- залізобетонні пустотні панелі перекриття - знаходяться в незадовільному технічному стані, мають тріщини, можуть використовуватись, як основа під підлоги;

- керамзитні стінові панелі - знаходяться в незадовільному технічному стані, мають тріщини та сколи, можуть використовуватись, як основа під підлогу;

- будівельне сміття (бій цегли та штукатурки) може використовуватись, як основа під підлоги.

Також додається фотофіксація бетонних та залізобетонних виробів.

У ході судового розгляду встановлено, що виявлені перевіркою насипи будівельних матеріалів були утворені в процесі реконструкції нежитлових будівель, які знаходились поряд та тимчасово розміщені на території підприємства з метою подальшого використання в процесі будівництва, що підтверджується долученими до матеріалів справи: Декларацією про початок будівельних робіт від 15.09.2011, Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 07.08.2014, а також договором про виконання робіт № 07/05/14 від 07.05.2014.

З урахуванням положень ст. 1 Закону України «Про відходи» та п. 2 Методики, суд приходить до висновку, що не можна вважати «відходами» будівельні вироби тимчасове розміщення яких на території підприємства утворилось в процесі виконання будівельних робіт по реконструкції виробничих будівель.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що Інспекцією помилково зроблено висновки про засмічення земельної ділянки будівельними відходами, оскільки такі знаходяться на балансі ТОВ «Ембавуд Україна» та в подальшому можуть бути використані в процесі будівництва.

За таких обставин суд дійшов висновку, що дії Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо застосування Методики та нарахування розміру шкоди від засмічення земель товариством з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» є безпідставним та необґрунтованими.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі.

Відповідно до положень статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо нарахування розміру шкоди від засмічення земель товариством з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» на підставі акта перевірки від 16.04.2014 - 12.05.2014 № 479, 574/02/492.

Стягнути із Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ембавуд Україна» (вул. Чорновола, 36 м. Самбір, Львівська область, 81400, код ЄДРПОУ 36676494) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Кедик М.В.

Повний текст постанови складено 22.12.2014 року.